Sezóna 2021/2022 v nižších futbalových súťažiach napísala počas uplynulého víkendu svoju ďalšiu kapitolu. V regióne sme mohli byť svedkami hneď niekoľkých derby stretnutí a súbojov o čelné priečky tabuľky. S fotoaparátom sme sa vydali v sobotu do Rakytoviec, v nedeľu zas do Priechoda.

V derby uspeli Rakytovce, Podkonice opäť bodovali

Podkonice hostili v nedeľu 8. mája v rámci 22. kola TIPOS III. ligy Stred štvrtú Bánovú, ktorú udržali na uzde a po bezgólovom priebehu natiahli sériu bez prehry na štyri zápasy. Lákadlom sobotného programu bolo treťoligové derby, v ktorom tretie Rakytovce privítali 7. mája o 16.30 h desiatu Kováčovú. Hostia nastupovali do zápasu ako outsider, po troch prehrách v rade. „Raky“ si zas chceli napraviť chuť po prehre v Krásne nad Kysucou v predchádzajúcom kole. V úvode stretnutia si obe mužstvá vypracovali zaujímavé príležitosti, ktoré však v ďalšom priebehu prvého polčasu nepribúdali v takom tempe a po 45 minútach platil bezgólový stav. Tréner domácich Peter Venglarčík poslal do druhého polčasu do hry Mateja Staršieho a bývalý hráč banskobystrickej Dukly v 76. minúte poslal z ľavej strany center na hlavu Jána Sojku, ktorý rozhodol o triumfe Rakytoviec.

Domáci dohrávali zápas o desiatich, keďže v nadstavenom čase bol po druhej žltej karte vylúčený Peter Kolláti. Keďže Martin doma nestačil na lídra z Dolného Kubína, Rakytovce poskočili po výhre najtesnejším rozdielom na druhú priečku. Aj sychravé počasie zapríčinilo, že sobotné treťoligové derby, z ktorého vám prinášame aj bohatú fotogalériu, sledovalo len 83 divákov. Pre porovnanie, na predchádzajúcom domácom zápase „Rakov“ proti Podkoniciam (23. apríla) bolo prítomných 325 divákov.

„Veľmi dôležité víťazstvo pre nás. Po dvoch týždňoch sme dokázali zvíťaziť. Víťazstvo sa nerodilo ľahko, práve naopak, bol to jeden z fyzický najnáročnejších zápasov. Do zápasu sme vstúpili vlažne, stále hľadáme dôvody, prečo to tak je. Dnes to nebol najlepší náš výkon, ale pre nás bolo najdôležitejšie víťazstvo. Dali sme pekný gól. Myslím, že dnes v náš prospech rozhodla fyzická pripravenosť, keď sme dokázali stupňovať tempo hry do posledných minút a skôr sme sa presadili húževnatosťou a nasadením. Musím však povedať, že tie akcie mali svoju kvalitu. Potešili ma hráči, ktorí dnes nastúpili v základnej zostave na určitých postoch a veľmi ma mrzí zranenie Maťa Staršieho, ktorý sa dlho liečil, ale vyzerá to tak, že ten problém bude väčší ako sa zdal. V druhom rade ma mrzí zbytočné vylúčenie Petra Kollátiho, ktorý sa tiež dostával do hernej pohody. Teší nás obranná fáza, pretože za posledné tri zápasy sme inkasovali len jeden gól, aj to po štandardnej situácii,“ zhodnotil pre sociálnu sieť klubu Peter Venglarčík, tréner FK Rakytovce.

Medzibrod natiahol víťaznú sériu

V IV. lige skupine JUH deviaty Medzibrod vycestoval v nedeľu na štadión predposlednej Detvy. Hostia boli povzbudení tromi výhrami v rade a skóre stretnutia otvorili v 27. minúte zásahom Dušana Matisa. Krátko po zmene strán viedol Medzibrod 0:2 zásluhou Petra Belka a Detvania už nedokázali zápas zdramatizovať, keďže od 66. minúty hrali v početnej nevýhode po vylúčení Petra Šťastného. Výhru hostí ešte v 74. minúte prikrášlil na konečných 0:3 Juraj Samuelčík. Medzibrod tak zvíťazil po štvrtýkrát v rade a poskočil na ôsmu priečku.

Ďalším štvrtoligistom z najbližšieho okolia sa nedarilo. Druhý Badín prehral najtesnejším rozdielom na pôde jedenástej Tornale. Po prvýkrát na jar prehrala aj Šalková, ktorá sa v rámci 20. kola predstavila na ihrisku tretieho Poltára. Šalková sa síce ujala vedenia v 74. minúte gólom Jakuba Bindera, no domáci otočili zápas presnými zásahmi z 86. a 90. minúty. Po prehre v Šalkovej sa v sobotu vrátil do víťazného sedla desiaty Zvolen, ktorý si doma poradil so štvrtými Slovenskými Ďarmotami po góloch Viktora Tótha a Martina Boboka, čím poskočil o jednu priečku vyššie.

Selce vyhrali derby v Sásovej

Na úvod 20. kola V. ligy skupiny C privítal deviaty Bacúch v sobotu druhú Slovenskú Ľupču. Skóre stretnutia otvoril v 19. minúte domáci Kristián Dekrét, na čo Ľupčania odpovedali do prestávky zásahom Tomáša Klinca. Ten pridal po zmene strán aj druhý gól a poslal Ľupču do vedenia 1:2. Z neho sa ale hostia neradovali dlho, keďže v 58. minúte vyrovnal na 2:2 Tomáš Gemzický. Dramatický zápas vyvrcholil v samom závere. V 85. minúte sa presadil striedajúci hráč hostí Róbert Hermánek, ale už v 88. minúte vyrovnal na konečných 3:3 svojím druhým gólom Dekrét.

Následne sa v sobotu odohral piatoligový šláger kola medzi štvrtou Sásovou a piatymi Selcami, ktorý sledovalo aj napriek prehánkam takmer 200 divákov. V 25. minúte mohol otvoriť skóre Oliver Ďurta, ktorý však nepremenil penaltu. O približne 11 minút neskôr tak išli do vedenia hostia, keď sa presadil kapitán Filip Koctúr. Vedenie Seliec zdvojnásobil v 74. minúte Jakub Mesík a hostí tak nemuselo mrzieť ani vylúčenie Martina Hrudkaya z 87. minúty. Selce si tak v derby napravili chuť po domácej prehre s poslednou Dobrou Nivou. Sásová zas nenatiahla 3-zápasovú sériu bez prehry.

Šiesty Jakub v nedeľu neskóroval na ihrisku ôsmej Krupiny, kde už v 16. minúte musel naskočiť do poľa náhradný brankár hostí Roman Filadelfi, ktorý bol v 86. minúte po druhej žltej karte vylúčený. Dobrú jarnú formu má dvanásta Hrochoť, ktorá si po góloch Michala Mazúcha a Simona Sihelského z úvodnej polhodiny poradila v nedeľu s desiatou Hriňovou. Pre Hrochoť je to už štvrtá výhra v jarnej časti.

Priechod zdolal silný Hronec

Šlágrom 20. kola I. triedy bol nedeľný súboj štvrtého Priechoda s druhým Hroncom. Po prvom dejstve viedli najtesnejším rozdielom vďaka gólu do šatne v podaní Petra Gordana hostia. Priechod sa však nevzdal a v závere zápasu otočil výsledok, keď v 78. minúte vyrovnal Filip Vajda a v 86. minúte rozhodol o cennom víťazstve domácich Martin Štulajter. Zo šlágra medzi Priechodom a Hroncom vám prinášame aj bohatú fotogalériu. Stretnutie sledovala približne stovka divákov.

Posledná Nemecká hostila v nedeľu deviatu Ľubietovú. Na gól sa čakalo do 55. minúty, kedy poslal domácich do vedenia z bieleho bodu Lukáš Kubiš. Hosťom následne v snahe o vyrovnanie nepomohla druhá žltá karta Milana Lakomčíka. Nemecká využila presilovku na dva góly v rozmedzí jednej minúty v podaní Vladimíra Zemana a Mareka Vanča. Za Ľubietovú ešte skorigoval v 89. minúte na priebežných 3:1 kapitán Andrej Šimko, no posledné slovo mali domáci, keď v samom závere spečatil stav na konečných 4:1 Milan Gregor.

Malachov porazil lídra

Šlágrom 22. kola II. triedy bol súboj štvrtého Malachova s prvou rezervou Tatrana Čierny Balog. Líder tabuľky otvoril skóre po polhodine hry zásluhou Michala Muránskeho. Domáci však v 58. minúte vyrovnali gólom Martina Andrejka. Zápas vyvrcholil v 89. minúte pokutovým kopom, ktorý premenil Lukáš Dvorský a Malachov tak doma porazil lídra tabuľky a natiahol svoju sériu bez prehry už na 15 zápasov.

Skvelú formu má aj druhý Tajov, ktorý vyhral aj svoj siedmy jarný a celkovo jedenásty zápas v rade. Hráči Tajova však museli v prestrelke proti Polomke otáčať stav z priebežných 3:4 na konečných 5:4 gólmi z 82. a 88. minúty v podaní najlepšieho strelca najnižšej súťaže Filipa Samsona. Darí sa aj tretej Riečke, ktorá vyhrala šiesty zápas v rade, keď si doma poradila s jedenástou Dúbravicou aj vďaka dvom gólom Adama Šimiaka. Ten má za sebou úspešný víkend, keďže sa stal aj strelcom kola v súťažiach Banskobystrického zväzu malého futbalu. Zaujala aj výhra Mičinej v 10-gólovej prestrelke na ihrisku Harmanca. Za domácich dal hetrik Miroslav Rýs, hosťom pomohol štyrmi gólmi Ján Kubašiak.