Futsalisti MIBA Banská Bystrica sa ujali vedenia v semifinálovej sérii najvyššej slovenskej súťaže proti Košiciam. Tréner a dvaja dvojgóloví strelci bystrického tímu v pozápasových rozhovoroch vyzdvihovali najmä silu kolektívu a bojovnosť. Z duelu, ktorý bol reklamou na futsal, vám prinášame aj fotogalériu.

Prvý duel semifinálovej série medzi mužstvami MIBA Banská Bystrica a Podpor Pohyb Košice sa odohral v piatok 6. mája od 20.00 h v Športovej hale Dukla na Štiavničkách. Vedenia sa ujali Košičania, ktorí v 4. minúte zachytili rozohrávku domácich a Gerhard Gluchman po prihrávke Horníka preloboval brankára MIBY – 0:1. Bystričania však odpovedali takmer ihneď, keď ešte v 4. minúte Čief našiel výbornou prihrávkou pred bránou Filipa Rafanidesa a kapitán MIBY obišiel brankára hostí a pohodlne vyrovnal na 1:1. Futsalisti Košíc si prinavrátili vedenie v 8. minúte, keď po autovom kope Fedor našiel pred bránou Petra Terpaja, ktorý usmernil loptu do siete – 1:2. Domáci opäť vyrovnali v 18. minúte po druhej asistencii Čiefa, ktorý z pravej strany naservíroval loptu pred odkrytú bránu Petrovi Vajdovi – 2:2. Mužstvá však odchádzali do šatní za stavu 2:3, keďže v poslednej minúte prvého polčasu Hernández pekne prihral pred bránu presne zakončujúcemu Dávidovi Trojanovi.

Hosťom vyšiel koniec prvého, ale aj začiatok druhého dejstva. V 21. minúte totiž Terpaj osamotený na ľavom krídle prekonal Mičudu a pripísal si tak druhý gól – 2:4. Hráči MIBY zareagovali v 24. minúte po prihrávke Rafanidesa a následnej presnej strele z pravej strany v podaní Michala Čiefa – 3:4. V 30. minúte navštívil polovicu súpera brankár domácich Tomáš Mičuda, ktorý vypálil z diaľky a aj s prispením teču hosťujúceho hráča vyrovnal na 4:4. MIBA zavŕšila skvelý obrat v 33. minúte, keď Marián Hudek vystrelil do pravej tyče brány gólmana Richarda Obermana, od ktorého sa následne lopta odrazila za bránkovú čiaru – 5:4. Košičania sa po troch inkasovaných góloch v rade dokázali vrátiť do zápasu zásluhou Františka Horníka, ktorý presnou strelou z otočky vyrovnal na 5:5.

Dramatické futsalové predstavenie pokračovalo ďalším gólom v 36. minúte, kedy prudkou strelou od brvna poslal Banskú Bystricu do vedenia 6:5 Matúš Kyjovský. Približne stovka divákov si vychutnala extra porciu skvelého futsalu, keďže v 38. minúte predviedli hostia kombináciu na jeden dotyk, na konci ktorej vyrovnal na 6:6 svojím tretím presným zásahom Terpaj. Predĺženie už ale patrilo MIBE. V 43. minúte si Patrik Krištofík pred bránou pekne vymenil loptu s Hudekom a pohodlne skóroval na 7:6. O niekoľko desiatok sekúnd neskôr našiel Kyjovský pred bránou voľného Čiefa, ktorý svojím druhým gólom v zápase zvýšil na 8:6. Košičania sa tak odhodlali k power-play, pri ktorej inkasovali deviaty gól. Postaral sa oň Kyjovský, ktorý svojím druhým presným zásahom v zápase prekonal brániaceho hráča v bráne súpera. Futsalisti MIBA Banská Bystrica sa tak v semifinálovej sérii 1. SLF ujali vedenia 1:0 na zápasy a o svojom postupe do finále môžu rozhodnúť už v druhom dueli série. Odveta sa odohrá v utorok 10. mája od 20.00 h v Košiciach.

Martin Majling, tréner MIBA Banská Bystrica: „Bola to veľká dráma. Od začiatku zápasu to bolo hore – dole. Mali sme viacej čistých šancí, ale prehrávali sme 2:3 po smolných góloch a v druhom polčase sme dostali hneď štvrtý. Vtedy sa ukázala sila kolektívu a naozaj klobúk dolu pred chalanmi. Dnes to bol fantastický kolektívny výkon. Sedem chalanov dalo deväť gólov, čo svedčí o tom, že dnes to potiahol celý tím. Vďaka aj fanúšikom, ktorých konečne prišlo trošku viac. Po tom, ako sme otočili, súper vždy vyrovnal, ale zakaždým sme si verili, že dáme ten gól naviac. Akonáhle sme dali na 7:6 v predĺžení, tak sme verili, že to už nepustíme, že už neurobíme tú chybu. Odveta bude veľmi ťažká, v Košiciach sa hrá veľmi ťažko. Nám tie zápasy vonku nejdú, ale budeme sa snažiť hrať tak, aby sme sa nemuseli vracať domov, respektíve až na finále.“

Matúš Kyjovský, autor dvoch gólov: „Také semifinále som ešte nezažil za tie roky, čo hrám futsal. Pre nezainteresovaného diváka to bolo super. My sa musíme poučiť z chýb, ktoré sme urobili pri inkasovaných góloch, lebo sa nám to môže vypomstiť v ďalších zápasoch. Je to o tom tímovom duchu, góly len potešia. Samozrejme, stále je to zlepšovať, takže sa musíme pripraviť na ďalší zápas, ktorý nás čaká v utorok v Košiciach. Pri inkasovaných góloch sme sa nedohodli v celej štvorke, dvaja pressujú, dvaja ostávajú stáť, potom vznikajú prečíslenia a dostávame z nich takéto góly. Chalanom som cez prestávku hovoril, že predĺženia sú naše, takže zvládli sme to a ideme sa pobiť ďalej.“

Michal Čief, autor dvoch gólov: „Tento zápas mal všetko – otočky, predĺženie, diváci si museli prísť na svoje. Súper predviedol parádny výkon, sú to mladí chalani. My sme sa nevzdali, takže klobúk dolu pred oboma mužstvami. Vedieme 1:0, ideme do Košíc, tam to bude ťažké. Pripravíme sa na to a skúsime vyhrať. V predĺžení to bolo o prvom góle. Kto ho dá, ten má psychickú výhodu a dali sme ho našťastie my. Zlomili sme to bojovnosťou, išli sme za tým, doma sme chceli vyhrať a podarilo sa nám to, tak sme radi. V odvete očakávam ťažký zápas, chodí im tam ešte viac ľudí ako tu, určite sa nevzdajú, majú aj dobrého trénera, ktorý ich určite namotivuje.“

Richard Bačo, tréner Podpor Pohyb Košice: „Napínavé to bolo, aj atraktívne pre divákov, ale mňa to sklamalo, pretože v semifinále by sme nemali dostať šesť gólov v riadnom hracom čase. Potom to už bol vabank, sily nám odišli. Chýbajú nám skúsenosti na to, aby sme takýto zápas, keď vyhrávame o dva góly, dotiahli do víťazného konca. Je to trošku frustrácia, ale chlapci sa učia, sme prvý rok v tejto súťaži, takže beriem to trošku takto. V utorok to bude dobrá odveta a urobíme všetko pre to, aby sme sa sem vrátili. Musíme zlepšiť defenzívu, v nej sme urobili veľmi veľa chýb. Súperovi sme toho dali veľa, dal nám minimálne štyri góly do prázdnej brány, čo sa nemôže stať. Takže máme za tých pár dní aspoň teoreticky na čom pracovať.“

1. SLF – semifinále play-off – 1. zápas – piatok 06.05.2022 – ŠH Dukla na Štiavničkách

MIBA Banská Bystrica – Podpor Pohyb Košice 9:6 pp (2:3, 4:3 – 3:0)

Góly: 4. Rafanides, 18. Vajda, 24. a 44. Čief, 30. Mičuda, 33. Hudek, 36. a 50. Kyjovský, 43. Krištofík – 4. Gluchman, 8., 21. a 38. Terpaj, 20. Trojan, 35. Horník. ŽK: 34. Kyjovský – 40. Fedor. Rozhodovali: Peško – Budáč, Bublávek. Diváci: 100. Stav série: 1:0 (na dva víťazné zápasy)

Zostava MIBA Banská Bystrica: Mičuda (Pecho) – Belaník, Krištofík, Kršák, Hudek, Vajda, Kyjovský, Kaľavský, Lukáč, Rafanides (C), Čief, Tužinský. Tréner: M. Majling

Zostava Podpor Pohyb Košice: Oberman (Belenyesi) – Kuruc, S. Bačo (C), Fedor, Terpaj, Hernández, Horník, Gluchman, Trojan, Matis, Vaculík, Leško. Tréner: R. Bačo