Občania, ktorí sa od 27. januára chcú vyhnúť sprísnenému vládnemu nariadeniu o zákaze vychádzania, musia podstúpiť test na Covid-19 v období plynúcom od 18. januára. Do víkendového otvorenia mestských odberných miest sú možnosti splnenia tejto podmienky v predstihu značne obmedzené.

Odberné miesta pri DFNsP a RÚVZ, fungujúce pre objednaných záujemcov, už majú kapacity až do 28. januára obsadené. V meste je tiež k dispozícii niekoľko súkromných poskytovateľov, ktorí realizujú testovanie za poplatok.

Možnosťou, ako splniť požiadavky pre uvoľnenie spod sprísneného zákazu vychádzania od 27. januára, zostáva do víkendového otvorenia mestských odberných miest, odberné miesto pre antigénové testovanie zriadené Rooseveltovou nemocnicou na parkovisku Mičinská cesta. To funguje bez predchádzajúceho objednania.

Tam sa od začiatku týždňa opäť zvýšil záujem o pretestovanie, a tak sa na mieste tvoria dlhé rady. Skúsenosti ľudí s čakacími dobami sú rôzne, zhodujú sa však v tom, že s výnimkou obednej prestávky, ide testovanie s ohľadom na možnosti priebežne. Pracovníci zároveň prichádzajúcich navigujú a organizujú tak, aby dodržiavali rozostupy a prípadne smerovali ku správnemu odbernému miestu.

Bezplatné odberové miesto pre antigénové testovanie – Parkovisko Mičinská cesta
– otváracie hodiny

Pondelok 8.00 – 11.00 a 11.30 – 15.30 h
Utorok 8.00 – 11.00 a 11.30 – 15.30 h
Streda 8.00 – 11.00 a 11.30 – 15.30 h
Štvrtok 8.00 – 11.00 a 11.30 – 15.30 h
Piatok 8.00 – 11.00 a 11.30 – 15.30 h

Skríningovému pretestovaniu obyvateľov v prvom kole majú počas víkendu pomôcť najmä bezplatné odberné miesta zriadené mesto v budovách škôl. Samospráva ešte počas utorka hľadala zdravotníkov na jednotlivé odberné miesta.

„Na výzvu, ktorú sme zverejnili dnes dopoludnia doposiaľ zareagovali desiatky zdravotníkov, ktorí nám pomohli naplniť kapacity potrebné na to, aby sme mohli vytvoriť dostatočný počet odberných tímov,“ informoval ešte v utorok večer na sociálnej sieti primátor Ján Nosko.

Mesto už avizovalo, že odbery počas víkendu budú opäť na jednotlivých odberných miestach prebiehať po predchádzajúcom objednaní tak, ako tomu bolo počas komunitného testovania minulý víkend. Rezervačný formulár mesto plánuje zverejniť počas stredy na stránke banskabystrica.sk.