Komunitné antigénové testovanie na Covid-19 pre ľudí s potvrdením o nutnosti osobnej dochádzky do práce či živnostníkov, ktoré počas víkendu organizovalo Mesto Banská Bystrica, ukázalo pozitivitu u 0,85% otestovaných.

Mesto testovanie, bez ohľadu na rozhodnutie vlády o organizácii ďalšieho plošného testovania, iniciovalo na základe vysokého nárastu počtu nakazených po novom roku. V meste bolo v budovách škôl zriadených celkom 12 odberných miest. Na tie sa mohli pracujúci prihlasovať online prostredníctvom web stránky mesta vopred.

Aj keď sa niektoré odberné miesta v sobotu ráno otvorili o niečo neskôr, práve vďaka predbežnej rezervácii termínov všetkých zúčastnených prebiehalo ďalej testovanie hladko a bez väčších čakacích dôb na odber. Mesto pritom zaistilo spolu kapacitu až 9700 možných termínov, na ktoré sa do sobotného rána prihlásilo takmer 8600 ľudí.

Testovania sa napokon zúčastnilo celkom 8 459 ľudí z okresu, z toho 72 boli pozitívni. Počas prvého dňa to bolo 4 645 ľudí, pričom u 34 z nich sa potvrdilo ochorenie Covid-19. V nedeľu potom prišlo k testu 3 814 záujemcov, z ktorých bolo pozitívnych 38.

Testovanie na 12 odberných miestach zaisťovalo napokon 17 zdravotníkov a 69 administratívnych pracovníkov. Na odberných miestach pomáhalo tiež 11 vojakov a 11 príslušníkov Policajného zboru a tiež hliadky mestskej polície.

Vláda avizuje, že od nasledujúceho týždňa pristúpi k realizácii plošného skríningového testovania obyvateľstva na Covid-19, s  ktorým bude súvisieť čiastočné sprísnenie zákazu vychádzania a následne jeho uvoľnenie pre ľudí s potvrdením o negatívnom teste. Na rozdiel od jesenného plošného testovania, bude môcť tentokrát verejnosť využiť pre testovanie akékoľvek zo zriadených odberných miest po dobu viacerých dní. Vláda očakáva, že odberné miesta zriadia opäť i samosprávy.

Situácia v okrese sa pritom v uplynulých dňoch začala výraznejšie zlepšovať. Počas druhého kalendárneho týždňa, zatiaľ bez nedele, zistili formou PCR testovania v okrese Banská Bystrica 242 prípadov. Za celý predošlý týždeň to bolo 565 prípadov.

Počas týždňa už nedochádzalo ani k výraznejšiemu nárastu počtu aktuálne hospitalizovaných pacientov s ochorením Covid-19 vo FNsP F. D. Roosevelta. Ich počet však zostával vysoký. Nemocnica hlásila naposledy ich počet vo štvrtok, kedy ich mala v starostlivosti 78 a trinásti z nich museli byť napojení na umelú pľúcnu ventiláciu.