Vláda cez víkend rozhodla o štarte plošného skríningu na Covid-19. V prvom kole musia ľudia absolvovať antigénové alebo PCR testovanie od 18. do 26. januára. V prípade, že dovtedy nebudú držiteľmi potvrdenia o negatívnom teste, od 27. januára budú môcť len do najbližších potravín, drogérie či lekárne, nie však už voľne do prírody či na poštu.

Či sa ľudí bude týkať aj ďalšie kolo postupného testovania, sa rozhodne na základe výsledkov pozitivity testov v jednotlivých okresoch. Séria testovaní na Slovensku má viesť ku postupnému prechodu na tzv. Covid automat uvoľňovania respektíve sprísňovania protiepidemických opatrení.

Do 26. januára platia súčasné podmienky zákazu vychádzania. Ku zmene dôjde až od 27. januára. Po 27. januári bude potrebné potvrdenie o negatívnom teste na Covid-19 aj pre cestu do práce, do prírody či za športom, ale aj pri ceste po zásielku či za ďalšími povolenými službami.

Bez testu bude možné od 27. januára navštíviť len najbližšie potraviny, lekáreň, drogériu či predajňu krmív pre zvieratá, venčiť psa či mačku, cestovať na pohreb blízkej osoby, krst, uzatvorenie manželstva alebo za starostlivosťou o blízku osobu a niekoľko ďalších vládou uvedených výnimiek. Tento režim, spolu s celkovým lockdownom, má trvať do 7. februára. Čiastočne sa v okrese môže rozvoľniť po 2. februári v prípade, že sa okres zaradí medzi polovicu menej rizikových v rámci Slovenska v prvej vlne testovania od 18. do 27. januára.

Vláda tentokrát nerozhodla o realizácii plošného testovania počas jedného víkendu, ale možnosť otestovať sa rozložila tak, že verejnosti budú platiť aj testy z fungujúcich odberných miest na antigénové či PCR testovanie či výsledky testovaní u zamestnávateľov. Online rezervácie na odberné miesta, ktoré bezplatné antigénové testovanie umožňujú, boli okamžite zahltené a štátny systém prestal fungovať.

Ministri však počítajú najmä s pomocou samospráv, ktoré by pre svojich obyvateľov mali zriadiť testovacie miesta. Či a v akom rozsahu to bude v Banskej Bystrici, o tom od pondelkového rána jedná bezpečnostná rada okresu a následne zasadne aj krízový štáb mesta, ako pre BBonline.sk potvrdila aj hovorkyňa primátora Banskej Bystrice Zdenka Marhefková.

Banskobystrická samospráva pritom môže ťažiť zo skúseností z uplynulého víkendu, počas ktorého bolo organizované komunitné testovanie pre ľudí s potvrdením o nutnosti osobnej dochádzky do práce či živnostníkov. Na dvanástich odberných miestach bolo plynule otestovaných 8459 ľudí, ktorí sa na testovanie rezervovali vopred online formulárom.

Mesto už vopred avizuje, že rezervačný systém pre ľudí využije aj v prípade ďalšieho zriadenia testovacích miest v najbližších dňoch.

Počet nových prípadov nákazy v okrese začal klesať

Situácia v okrese sa pritom v uplynulých dňoch začala výraznejšie zlepšovať. Počas druhého kalendárneho týždňa zistili formou PCR testovania v okrese Banská Bystrica 301 prípadov. Za celý predošlý týždeň to bolo 565 prípadov.

Počas týždňa už nedochádzalo ani k výraznejšiemu nárastu počtu aktuálne hospitalizovaných pacientov s ochorením Covid-19 vo FNsP F. D. Roosevelta. Ich počet však zostáva vysoký. Nemocnica hlásila ku pondelkovému ránu 75 hospitalizovaných pacientov s ochorením Covid-19 a 14 z nich museli byť napojení na umelú pľúcnu ventiláciu.

Našťastie, postupne klesá počet zamestnancov nemocnice, ktorí sú pozitívni na Covid-19. Aktuálne ich je mimo prácu 45 a ďalší piati v nariadenej karanténe. V nemocnici zároveň pokračuje očkovanie proti ochoreniu Covid-19. V Rooseveltovej nemocnici do pondelka zaočkovali spolu 4 783 ľudí prioritne z radov zdravotníkov či pracovníkov sociálnych služieb, podľa štátom určenej stratégie.