Verejnosť sa pre splnenie vládnych nariadení môže otestovať od 18. januára na zriadených mobilných odberných miestach pre antigénové testovanie na Mičinskej ceste, ktoré funguje bez rezervácie, či pri Detskej fakultnej nemocnici a sídle RÚVZ, ktoré testuje len záujemcov vopred objednaných cez korona.gov.sk. Mesto cez víkend zriadi ďalšie odberné miesta.

Možnosťou, ako splniť požiadavky pre uvoľnenie spod sprísneného zákazu vychádzania od 27. januára, zostáva v najbližších dňoch mobilné odberné miesto pre antigénové testovanie zriadené Rooseveltovou nemocnicou na parkovisku Mičinská cesta. Odberné miesta pri DFNsP a RÚVZ fungujúce pre objednaných záujemcov už majú kapacity do 26. januára obsadené. V meste je tiež k dispozícii niekoľko súkromných poskytovateľov, ktorí realizujú testovanie za poplatok.

Vláda odporučila zorganizovať testovanie aj priamo u zamestnávateľov. Tí, na ktorých sa však nedostane, budú mať možnosť využiť odberné miesta, ktoré zriadi počas víkendu 23. a 24. januára mesto. Záujemcovia budú môcť využiť rezervačný systém, ktorý sa osvedčil uplynulé dni počas komunitného cieleného testovania. Rezervácia bude v najbližších dňoch spustená na internetovej stránke mesta.

Presné umiestnenie odberných miest a kapacity, ktoré mesto na víkendové testovanie zaistí, nateraz ešte nie sú známe. „V týchto chvíľach samospráva zisťuje záujem z existujúcej databázy zdravotníkov, ktorí pomáhali pri zabezpečovaní dvoch kôl celoplošného i komunitného testovania,“ informovala hovorkyňa primátora Banskej Bystrice Zdenka Marhefková.

Mesto zároveň verejnosti pripomína, že potvrdenie o negatívnom výsledku testu získané z komunitného dobrovoľného cieleného testovania organizovaného mestom v dňoch 16. a 17. januára, v prípade vládneho nariadenia neplatí.

Potvrdenie o negatívnom antigénovom alebo PCR teste musí byť s dátumom od 18. januára.