Volejbalistky VK Pirane Brusno odohrali v sobotu v domácej hale v Slovenskej Ľupči posledný zápas v prvej časti sezóny extraligy. Pirane sa na boje v spodnej skupine nadstavbovej časti naladili víťazne, keď Prešovčanky porazili aj vďaka famóznemu obratu v štvrtom sete. V článku nájdete aj bohatú fotogalériu.

V úvode zápasu hrali družstvá vyrovnanú partiu, až kým volejbalistky Prešova 5-bodovou šnúrou odskočili na 9 – 13. Hostky následne navýšili svoj náskok o ďalší bodík, no Pirane sa vrátili do hry 6-bodovou šnúrou a otočili na 16 – 15. Potom však opäť zabrali Prešovčanky, ktoré si vybojovali 3-bodový náskok, a ten už udržali aj v koncovke prvého setu, hoci Brusnianky odvrátili dva setbaly (22 – 25).

Druhé dejstvo sa nieslo v réžii domácich, ktoré si aj po dvoch time-outoch súpera vypracovali 7-bodové vedenie (15 – 8). Prešovčanky sa ešte v závere druhého setu nadýchli, keď po úseku 1 – 6 znížili na rozdiel jediného bodu, ale Pirane si vzápätí vypracovali setbal, ktorý hneď aj premenili, a vyrovnali tak na 1:1.

V mimoriadne dôležitej tretej sade mali takmer po celý čas navrch Prešovčanky, ktoré boli po úseku 1 – 6 dve lopty od zisku setu. Hráčky Brusna sa však napriek stavu 17 – 23 nevzdali a 4-bodovou šnúrou znížili na 2-bodový rozdiel. Hostky si následne vybojovali hneď tri setbaly, no Pirane všetky odvrátili a sériou 5-tich bodov skvele otočili na 26 – 24.

V štvrtom dejstve predviedli Pirane ešte nevídanejší obrat. Domáce prehrávali už 7 – 15, ale za podania Eriky Rešutíkovej, ktorá dala v tejto pasáži 3 esá, uhrali 13 víťazných lôpt v rade. Brusnianky sa vo skvelej atmosfére v zaplnenej hale v Slovenskej Ľupči niesli na vlne eufórie a súperkám dovolili už len jeden úspešný útok, po ktorom dohrali zápas 5-bodovou sériou do víťazného konca (25 – 16).

Erika Rešutíková, ktorá režírovala obrat v štvrtom sete, bola vyhlásená za hráčku zápasu na strane Brusna. Spomedzi Piraní bodovala najčastejšie Lucia Poláčiková, ktorá nazbierala až 24 bodov, z toho až 7 po blokoch. S 19-timi bodmi jej sekundovala Ema Tomková. Pri štyroch úspešných blokoch si dvojciferné číslo pripísala aj 11-bodová Michaela Jančová. Na strane Prešova bola za hráčku zápasu vyhlásená Sára Pisarčíková, ale ani jej 17 bodov na bodový zisk hostkám nestačilo. Volejbalistky Brusna tak zakončili základnú časť na 7. mieste, keď v poslednom kole predbehli v tabuľke práve Prešov. Pirane čakajú boje v nadstavbovej skupine o 5. až 10. miesto, v ktorej zabojujú o účasť v play-off.

Povedali o zápase pre svf.sk

Lukáš Šmída, tréner VK Pirane Brusno: „Bol to zápas plný zvratov so šťastným koncom pre nás. Trápili sme sa celý zápas na útoku po pozitívnej prihrávke, kde sme dosiahli úspešnosť iba 25 percent. Naopak, dobre sme útočili po horšej prihrávke alebo po obrane. Som však hrdý na predvedený výkon našich dievčat. Prvý set vyrovnaný, stiahli sme štvorbodovú stratu, no koniec setu nám nevyšiel. Druhý set sme mali viac menej pod kontrolou. Tretí set sa nevyvíjal dobre, no nevzdali sme sa, zabojovali sme. Otočiť koncovku zo 17:23 na 26:24, to sa často nestáva. Myslel som, že nás to nakopne do ďalšieho setu, no nezačali sme dobre a v polovici setu sme prehrávali o 8 bodov (7:15). Všetko zlé je však na niečo dobré a opäť sme ukázali srdiečko a bojovnosť. Dobrý servis Rešutíkovej nás nakopol k skvelým výkonom a koniec setu v pomere 18:1 pre nás podporený skvelou diváckou atmosférou, to už nepotrebuje viac slov. V zápase to nebolo o individuálnych výkonoch, lebo žiaril celý tím.“

Martin Sopko, tréner VK Prešov: „Ak by sa hralo do pätnásť, tak berieme z Brusna tri body. Hodnotiť negatívne veci, ktoré nás stáli tento zápas, tu v tomto komentári nechcem. Niektoré veci si určite povieme v priebehu týždňa, lebo takto stratiť zápas, to sa ťažko vstrebáva. Treba sa z toho poučiť, zamyslieť, prečo sa zápas skončil tak, ako sa skončil, a ísť ďalej. Boli určite aj dobré momenty a na tom budeme stavať.“

Niké Extraliga ženy – 18. kolo – sobota 21.01.2023, 16.00 h – Slovenská Ľupča

VK Pirane Brusno – VK Prešov 3:1 (-22, 22, 24, 16)

Analýza bodov: Útoky: 51 – 41. Esá: 10 – 6. Bloky: 15 – 10. Chyby súpera: 22 – 30. Rozhodovali: Mokrý a Novotný. Diváci: 350.

Zostava VK Pirane Brusno a body: Rešutíková 9, Poláčiková 24, Šmídová 7, M. Jančová 11, Tomková 19, Moroz 4, liberky Patáková a T. Dlhošová (Mederly 1, Birčáková 0). Tréner: L. Šmída.

Zostava VK Prešov a body: Gécziová 3, Pisarčíková 17, Schniererová 8, Paulínyová 15, L. Grocká 6, Lukáčová 8, liberky Šromovská a Štefaníková (I. Grocká 0). Tréner: M. Sopko.

Hráčky zápasu: Erika Rešutíková (VK Pirane Brusno) – Sára Pisarčíková (VK Prešov).

Tabuľka Niké Extraligy žien po základnej časti

Volejbalistky VK Pirane Brusno sa s Prešovom stretnú aj hneď v prvom kole nadstavbovej časti. Tento duel odohrajú v sobotu 28. januára od 16.00 h, opäť v Slovenskej Ľupči.