Najvyššia hokejová súťaž priniesla svoje ďalšie pokračovanie, v rámci 32. kola pricestovali pod Urpín hráči Popradu. Domáci „barani“ nastúpili v retro dresoch, ktorými si pripomenuli významné obdobie pre rozvoj hokeja v meste pod Urpínom. Tieto dresy im napokon priniesli úspech, Popradčanov v nich zdolali 4:3.

Úvod síce natiahli ceremónie v podobe oceňovania osobností banskobystrického hokeja, následne sa však aktéri stretnutia do seba pustili hneď od úvodných sekúnd. V bráne domácich dostal priestor Belányi, ktorého už po necelých štyroch minútach zachraňovala konštrukcia brány pri zakončení Bubelu po peknej kombinácii Popradčanov. Krátko na to bol na opačnej strane v dobrej pozícii Sukeľ, no v kľúčovom momente mu skĺzol puk z čepele. V 11. minúte videli diváci prvý gól, najprv Brejčák vysunul Watlinga, ktorý z ľavej strany poslal puk na os ihriska. Tam si ho našiel v plnej rýchlosti Troock, ktorý bekendovým blafákom prekonal hosťujúceho brankára. Zhruba minútu na to vystrašil Belányi svojich spoluhráčov, keď za bránou prišiel o puk a takmer z toho bol gól Jermaina, proti bol však Bíreš.

Prišla 14. minúta a s ňou druhý gól v sieti Popradu a opäť v tom mal prsty Troock. Kanadský útočník spoza brány našiel Kontosa, ktorý sa uvoľnil medzi dvojicou brániacich hráčov a strelou z prvej zvyšoval na 2:0. Takmer o dve a pol minúty na to dokázali hostia streliť kontaktný gól, Kundrik si v strednom pásme obhodil Brejčáka a v samostatnom úniku sa nemýlil. Na začiatku 17. minúty bolo takmer vyrovnané, zásahu Razgalsa však predchádzal hvizd rozhodcov a gól lotyšského útočníka neplatil.

Do zakončenia sa popri Gaborovi predieral aj Skokan, domáci útočník ale v poslednej chvíli zasiahol a na opačnej strane preveril pozornosť Petersa obranca Ivan Ďatelinka, ktorý ale tvrdou ranou namieril iba do spomínaného brankára Popradu. Zaujímavé prvé dejstvo uzavrel niekoľko sekúnd pred sirénou hosťujúci kapitán Svitana, ktorý strelou švihom zamestnal Belányiho v bráne Iskry.

V 24. minúte vyslal sľubný pokus Šoltés, proti však bola vyrážačka Petersa a svoje kvality ukázal aj domáci brankár, ktorý sa zaskvel pri strele Mlynaroviča. Tvrdosť puku a Drgoňovej strely okúsil domáci obranca Bačik, ktorý obetavo blokoval pokus popradského hráča v presilovej hre. Tú „barani“ prežili a navyše krátko na to mohol navyšovať ich vedenie Výhonský, ktorý chcel dorážať po strele Šoltésa. Zhruba v polovici zápasu mohol navyšovať vedenie Banskobystričanov Troock, ktorý po prihrávke Kontosa netrafil puk optimálne.

Následne prišli divoké momenty na oboch stranách, najprv z dobrej pozície zakončoval Gašpar, na opačnej strane prišla šanca Popradu a s ňou aj kuriózny vlastný gól domáceho Lužu, čím vyrovnal na 2:2. Radosť „kamzíkov“ netrvala dlho a Bystričania išli opäť do vedenia, stalo sa tak po strele Koja v 34. minúte a následnej dorážke Šoltésa. V 38. minúte mohol poistiť náskok HC ’05 Watling, ktorý ale vo vyloženej šanci zlyhal a do kabín sa tak odchádzalo za stavu 3:2.

Tretia časť priniesla pomerne opatrný hokej, Banskobystričania však mali k dispozícii presilovku, v ktorej sa neujali pokusy Gašpara a ani Sukeľa. Títo dvaja si vymenili puk v 52. minúte, no ani to neprinieslo úspech, domácich to ale mrzieť nemuselo. Netrvalo totiž dlho a do streleckej listiny pribudol aj Dominik Jendek, ktorý švihom prekonal Petersa, čím zvyšoval na 4:2. Hostia odpovedali do necelých dvoch minút, v 54. minúte znižoval Kotvan, ktorý vykresal pre Poprad pred záverom nádeje. Hostia si v poslednej minúte vypýtali oddychový čas a skúsili to v šestici, no výraznejší tlak z toho nepramenil, a tak „barani“ dokráčali k dôležitej výhre. Aktuálne tak strácajú na 6. priečku, znamenajúcu priamu štvrťfinálovú účasť, už iba dva body.

Dominik Jendek, útočník Banskej Bystrice: „Dávida (Skokana) poznám veľmi dlho, aj otec s ním hrával a hneď som mu po zápase povedal, že ďakujem za peknú prihrávku a konečne mi to tam padlo, takže som rád. Tiež sa na tom zasmial. Bol to dôležitý zápas, preskočili sme Poprad, čo je veľmi dôležité a sme za to veľmi radi. Bol to veľmi ťažký, bolestivý zápas, ale sme radi, že sme to zvládli.“

Dávid Šoltés, útočník Banskej Bystrice: „Veľmi sme radi za tieto tri body, bol to veľmi náročný zápas. Bojujeme o play-off, aby sme sa dostali do prvej šestky, takže sme veľmi radi, že sme to zvládli. Myslím si, že sa to pomaly vyvíja veľmi dobre, získavame tú silu viac na našu stranu a dúfam, že to takto pôjde čo najdlhšie. Určite priniesli šťastie aj retro dresy, vyhrali sme, takže sme za to veľmi radi. Sú veľmi pekné a určite nám to pomohlo. Škoda toho, že Poprad dokázal vyrovnať, ale ukázala sa sila tímu. Dali sme ešte dva góly, potom sme síce jeden dostali, ale zápas sme z celkového hľadiska zvládli, vyhrali sme.“

Doug Shedden, tréner Banskej Bystrice: „Poprad hral v poslednej dobe dobre, ale myslím, že to aj my. Sme tabuľkoví susedia, takže vedeli sme, že to bude mať nádych play-off zápasu. Bol to náročný boj, z ktorého naši hráči vzišli víťazne. Šoltés sa snáď vráti a bude opäť tam, kde vieme, že môže byť. Bolo skvelé vidieť, že mal dnes tak vydarený zápas. Strata kapitána počas druhej tretiny zabolela… zvyšní piati obrancovia skutočne bojovali, sú to bojovníci. Koniec-koncov, máme za víkend 6 bodov, náš druhý brankár odchytal prakticky oba zápasy, takže je to cenných 6 bodov. Samozrejme, chceli by ste mať v každom zápase náskok 2:0, ale očividne je to ten najhorší možný náskok. Neviem čím to je, ja by som to však bral. Každopádne, Šoltyho gól (Dávida Šoltésa), ktorý prišiel po ich vyrovnaní, bol pre nás extrémne dôležitý.“

Peter Mikula, tréner Popradu: „Veľmi ťažko sa mi to hodnotí, pretože dneska sme podali diametrálne odlišný výkon ako proti Košiciam a jednoducho niektoré veci si neviem vysvetliť. Tam tých chýb bolo viac, nie len zo strany Skokana a videl som, že niektorí hráči dnes mentálne k tomu nepristúpili tak, ako si tento zápas pýtal. Vedeli sme o čo hráme a dopustili sme sa tam niektorých vecí. Upozorňoval som na slabiny Bystrice a tieto veci sme nevyužili. Osobne si myslím, že zápas sa zlomil pre nás v druhej tretine. Po stave 2:2 sme to mali dobre rozohraté, prestrieľali sme ich, aj tá medzihra bola zaujímavá, len nebola efektívna a ešte ku všetkému sme inkasovali…“

Tipos extraliga – 32. kolo – nedeľa 22.01.2023 – Tipsport Aréna

HC ’05 Banská Bystrica – HK Poprad 4:3 (2:1, 1:1, 1:1)

Góly: 11. Troock (Watling, J. Brejčák), 14. Kontos (Troock, Watling), 34. Šoltés (Kojo, Bačík), 52. Jendek – 16. Kundrik (Valigura, Podlipník), 32. Drgoň, 54. Kotvan (Valigura, Kundrik). Rozhodovali: Moller, J. Konc ml. – Bogdaň, Riš, vylúčení na dve min.: 1:1, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, zmeny: od 35. B. Bystrica bez Ďatelinku, 2011 divákov.

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Belányi (Andrisík) – Bačik, Luža, Brejčák, Ďatelinka, Kojo, Holenda, Frídel – Troock, Kontos, Watling – Sukeľ, Bíreš, Gašpar – Jendek, Tamáši, Šoltés – Kabáč, Gabor, Výhonský

Zostava HK Poprad: Peters (Rychlík) – Drgoň, Betker, Vainio, Kotvan, Podlipnik, Meliško – Svitana, Skokan, Bubela – Razgals, Kolouch, Záborský – Kukuča, Mlynarovič, Jermain – Kundrík, Petráš, Valigura

12 HC MV TRANSPORT Prešov 35 6 6 0 4 19 91:124 34

Hokejisti Banskej Bystrice budú opäť v akcii v piatok 27. januára, kedy sa predstavia v košickej Steel Aréne. Stretnutie 33. kola odštartuje o 17.30 h.