Futbalistov MFK Dukla Banská Bystrica čakal v závere týždňa duel na horúcej pôde bratislavského Slovana. V 5. kole nadstavbovej časti skupiny o titul však „belasým“ podľahli po krutom výsledku 4:0.

Domáci mali aktívny vstup do stretnutia, čím chceli dať najavo trojbodové ambície a zachovanie nádejí na majstrovský titul, no boli to futbalisti Dukly, ktorí pohrozili ako prví. V 3. minúte prišiel center Faška na Willwébera, ktorý hlavou tesne míňal Trnovského svätyňu. Domáci si vypracovali prvú vážnejšiu príležitosť v 12. minúte, kedy Chakvetadze našiel na ľavej strane voľného Weissa, ten si hodil loptu na pravačku, no jeho „obaľovačka“ nemala potrebné parametre.

Po štvrťhodine hry prišiel vo vnútri pokutového územia nedovolený atak zo strany De Marca, ktorý zasiahol Záhumenského, k čomu sa hlavný rozhodca Glova napokon vrátil po vyše minúte. Po preskúmaní celej situácie a po vzhliadnutí videozáznamu napokon ukázal na biely bod a prednosť pred Polievkom dostal Michal Faško, ktorý síce zamieril prakticky až k pravej žrdi, no Trnovský dokázal penaltu zlikvidovať.

V 23. minúte Kucka našiel voľného Čavrića, ktorý ale v ťažkej pozícii nezakončil ideálne a chvíľu na to prišiel center Zmrhala na Chakvetadzeho, ten však osamotený z úrovne pokutového bodu z voleja minul Hruškovu bránu. Na prvý presný zásah sa čakalo do 35. minúty, kedy prišla štandardná situácia v podaní „belasých“. K jej realizácii sa odhodlal Lovat, ktorý posadil loptu na hlavu Kankavu a niekdajší reprezentant Gruzínska otvoril skóre zápasu – 1:0.

Za hostí sa prezentoval zaujímavým priamym kopom Willwéber, keď v 37. minúte vyslal tvrdú ranu z diaľky, a hoci lopta nepríjemne skočila priamo pred Trnovským, ten loptu vyrazil pred seba. Krátko na to Balić našiel Polievku a kapitán Dukly zvnútra pokutového územia našiel iba pripraveného brankára belasých a podobné scenáre sa opakovali aj v závere polčasu, keď reprezentačný útočník Slovenska neuspel s dvomi pokusmi. V nadstavenom čase ešte prišlo k súboju Uhrinčaťa s Čavrićom, ktorý zákerným spôsobom oplácal, no za svoje počínanie videl iba žltú kartu.

V 53. minúte sa črtalo nebezpečenstvo pre hosťujúcu defenzívu, keď Chakvetadze našiel voľného Čavrića, lenže útočník „belasých“ zaváhal a premeškal ideálny moment na zakončenie. Srbský zakončovateľ si všetko vynahradil o tri minúty neskôr, kedy v súboji proti Gorositovi vyskúšal zakončiť spoza stopéra banskobystrickej Dukly a Čavrić zaznamenal svoj desiaty gól v aktuálnom ročníku – 2:0. Krátko na to prišiel faul Gorosita, po ktorom nasledoval priamy kop pre Slovan a svoje umenie ukázal kapitán „belasých“, Vladimír Weiss mladší, ktorý svojou koncovkou nedal Hruškovi šancu – 3:0.

V 62. minúte mohol pribudnúť do streleckej listiny aj Lovat, ktorý peknou strelou preveril Hruškove schopnosti, brankár v službách Dukly sa však poriadne natiahol a loptu vytesnil. Na začiatku 69. minúty to skúšal z hranice vápna striedajúci Káčerík, ktorý však poslal loptu nad Trnovského bránu. Slovanu sa podarilo v 74. minúte pridať aj štvrtý gól, kedy sa po individuálnej akcii a strele spoza šestnástky presadil Chakvetadze – 4:0. V 82. minúte sa po centri Balića dostal k hlavičke striedajúci Depetris, ktorý však poslal loptu tesne nad brvno. Vo zvyšku stretnutia sa okrem mierneho vzplanutia vášní medzi Lovatom a Gorositom už nič zásadné neudialo a hráči Slovana sa tak mohli radovať z pohodového víťazstva, ktoré ich drží v hre o majstrovský titul.

Fortuna liga – skupina o titul 5. kolo – nedeľa 16.04.2023, 17.30 h – Národný futbalový štadión – Tehelné pole

ŠK Slovan Bratislava – MFK Dukla Banská Bystrica 4:0 (1:0)

Góly: 35. Kankava, 56. Čavrić, 59. Weiss ml., 73. Chakvetadze. ŽK: 48. Čavrić, 89. Lovat – 37. Balić, 89. Gorosito. Rozhodovali: Glova – Bednár, Štrbo. Diváci: 5044.

Zostava ŠK Slovan Bratislava: Trnovský – Medvedev, Kashia (78. Križan), De Marco, Lovat – Kankava, Kucka (85. F. Lichý) – Zmrhal (78. Barseghyan), Weiss ml. (C) (71. Abubakari), Chakvetadze – Čavrić (71. Green)

Zostava MFK Dukla Banská Bystrica: Hruška – Uhrinčať, Gorosito, Willwéber – Pišoja, Faško (64. Migaľa), Ľupták (64. Slávik), Balić, Záhumenský (64. Káčerík) – Franko (84. Kupčík), Polievka (C) (74. Depetris)