Basketbalové finále sa bude hrať v Banskej Bystrici po dvadsiatich troch rokoch už v stredu 19. apríla od 18.00 h v hale na Štiavničkách. Banskobystrická Slávia zabojuje o vyrovnanie stavu série a prvé víťazstvo nad Piešťanskými Čajkami v sezóne. Bystrické pumy dúfajú, že fanúšikovia naplnia halu a poženú ich za vybojovaním ešte jedného finálového duelu v meste pod Urpínom.

Zverenkyne trénerky Zuzany Žirkovej hrali v sobotu s Čajkami spočiatku vyrovnanú partiu. Nádej na víťazstvo stratili kratšími úsekmi, v ktorých dominovali hráčky Piešťan. Úradujúce majsterky si pomohli najmä výbornou streľbou z diaľky, keď nastrieľali až 11 trojok. Výkony Slávie vo vzájomných stretnutiach s Čajkami však majú stúpajúcu tendenciu. „Vieme, že kvalita je na strane Piešťan, dokazujú to celú sezónu a idú si jednoznačne za tým titulom. My sa im to doma budeme snažiť čo najviac znepríjemniť. Verím, že sa o to pobijeme. Buď sa s našimi divákmi rozlúčime, alebo ich privítame ešte raz. Máme dve ruky, dve nohy, prvý zápas bol dobrý,“ vyjadrila sa po prvom stretnutí finálovej série trénerka Slávie Zuzana Žirková.

Bystrické pumy by rady zastavili dokonalú jazdu Čajok na domácej scéne v tejto sezóne. V posledných vzájomných dueloch sa už dokázali hráčkam Piešťan vo viacerých úsekoch herne vyrovnať. Veria, že ak to dokážu po celých 40 minút, tak s mohutnou podporou fanúšikov sa môžu postarať o prekvapenie. „Dokázali sme sebe aj všetkým, že dokážeme s Piešťanmi hrať. Poučíme sa z chýb, môžeme na tom stavať a doma hrať ešte lepšie. Piešťany mali v sobotu veľa bodov z protiútokov, padli im otvorené strely, aj ťažké strely. Keď zastavíme ich protiútoky, vyvarujeme sa niektorých otvorených striel a dokážeme v niektorých situáciách lepšie vyrotovať v obrane, tak to bude lepšie,“ povedala odhodlane hráčka Slávie Vanda Kozáková, ktorá v minulej sezóne oslavovala s Čajkami titul.

Hruščáková: Bolo by pekné, keby sa podarilo vypredať halu

Kvalitu tímu Slávie pozdvihla reprezentantka Žofia Hruščáková, ktorá prišla pod Urpín začiatkom marca. V extralige si aktuálne pripisuje v priemere vyše 15 bodov na zápas. Bystrickým pumám chýba kvôli zdravotným problémom americká pivotka Ruth Sherrill, Lucia Striešová či dlhodobo zranená Nina Janštová. Hruščáková tak má na sebe ešte väčšiu ťarchu zodpovednosti, ale verí, že Slávia môže Čajky zdolať: „Všetci vieme, kto je v tejto sérii favorit, ale nechystáme sa vzdať a odovzdať im titul zadarmo. Sme síce v náročnej situácii vzhľadom na chýbajúce hráčky zo základnej zostavy, no na druhej strane, my nemáme čo stratiť. Budeme bojovať až do konca s tým, čo máme.“

Stredajší, druhý zápas finálovej série môže byť pre bystrické pumy posledným domácim v tomto ročníku. Slávia bojovala celú sezónu práve o to, aby dala športovým priaznivcov v Banskej Bystrici možnosť prísť na finále. Hala na Štiavničkách už v aktuálnom ročníku hneď niekoľkokrát privítala vyše 500 divákov. Samozrejme, banskobystrické basketbalistky sa ešte so svojimi fanúšikmi lúčiť nechcú a rady by pre nich vybojovali ešte jeden finálový duel v meste pod Urpínom.

Žofia Hruščáková dúfa, že v stredu bude vypredané: „Za ten krátky čas, čo som v Bystrici, som si všimla, že ženský basketbal sa teší čoraz väčšej obľube fanúšikov. Dokonca s nami cestujú na zápasy vonku a podporujú nás za každého stavu, čo si nesmierne vážime. Snažíme sa im to oplatiť na ihrisku. Čaká nás druhý finálový zápas, tento raz na domácej palubovke. Ja pevne verím, že príde čo najviac fanúšikov, ktorí nás budú hnať vpred a pomôžu nám vybojovať víťazstvo, aby sme sa ešte raz vrátili pred domácu kulisu. Bolo by pekné, keby sa podarilo vypredať halu na Štiavničkách, keď už sa nám po toľkých rokoch podarilo postúpiť do finále. Príďte nás podporiť, spolu sme silnejší.“

Jednou z kľúčových hráčok Slávie je aj 23-ročná Američanka Lindsey Pulliam, ktorej forma v play-off graduje. V základnej a nadstavbovej časti dala v jednom stretnutí maximálne 18 bodov, zatiaľ čo v play-off pokorila 20-bodovú hranicu už trikrát. „Áno, v play-off sa mi darí. Je to tým, že zápasy vo vyraďovacej fáze majú špeciálny náboj. Celý ten ošiaľ okolo play-off ma motivuje k lepším výkonom. Sú to posledné zápasy sezóny, takže musíte zo seba vydať všetko,“ reagovala po sobotňajšom dueli v Piešťanoch Lindsey Pulliam, ktorá sa prihovorila aj fanúšikom: „Ďakujeme vám za podporu v Piešťanoch. Príďte na domáci zápas, buďte hluční a povzbudzujte nás. Z vašej energie čerpáme sily navyše.“

Druhý zápas finálovej série, hranej na tri víťazstvá, medzi Sláviou Banská Bystrica a Piešťanskými Čajkami sa odohrá v stredu 19. apríla od 18.00 h v ŠH Dukla na Štiavničkách. Vstupenky, ktoré išli do predpredaja, sú už vypredané. Vstupenky si ale môžete zakúpiť aj na mieste konania zápasu, a to od 17.00 h v cene 8 €.