Legendárna slovenská hudobná kapela Elán sa po dvadsiatich dvoch rokoch vrátila na banskobystrický amfiteáter, aby tu započala svoje posledné veľké turné pri príležitosti 50. výročia založenia skupiny.

Nielen na koncert spred 22 rokov, ale napríklad ani na ten, kedy s Elánom presne pred 14-timi rokmi na 60. výročie SNP spievalo zaplnené banskobystrické námestie, tí čo ich zažili, jednoducho nezabúdajú. A nezabudnú ani tí, ktorí prišli v utorok večer na amfiteáter Paľa Bielika.

Aj pre takéto koncerty malo obnovenie amfiteátra v Banskej Bystrici zmysel. Medzi najvýraznejšie koncerty, ktoré sa už za posledné tri roky výrazným písmom zapísali do novodobej histórie banskobystrického amfiteátra patria bezpochyby koncerty svetoznámych kapiel Nightwish či Helloween, ale napríklad aj nedávny koncert IMT Smile. Koncert Elánu však tieto podujatia ešte o niečo prevýšil.

Niet sa čomu čudovať, veď na hitoch Elánu vyrastajú generácie Slovákov už celé desaťročia. A to sa podpísalo aj na skladbe návštevníkov zaplneného amfiteátra. Nezabudnuteľné a dnes už notoricky známe hity si spolu s Jožom Rážom a ďalšími členmi kapely na pódiu spievali v hľadisku bok po boku šesťdesiatnikov pokojne aj dvadsiatnici.

Elán 50 rokov tour ponúklo na banskobystrickom amfiteátri veľkú scénu a efekty, ktoré dotvorili celkovú atmosféru. O tú sa kapela postarala pri jednotlivých skladbách aj v doprovode sláčikových nástrojov či vokalistiek. Ako už z názvu turné vyplýva, kapela oslavuje svoju päťdesiatku, a tak v koncertnom programe nemohol chýbať ani jeden z veľkých hitov, ktoré kapela od roku 1968 vyprodukovala. Viac z atmosféry samotného koncertu, ktorý už podvečer otvorili kapely Iconito, Street69, Everlong či Seventh Weapon, už prezrádza naša fotogaléria.

Na koncerte Elánu padol divácky rekord posledných rokov na bystrickom amfiteátri

Skupina bude v turné pokračovať v septembri na amfiteátroch v Myjave a Prešove a následne obsadí aj najväčšie slovenské zimné štadióny v ďalších piatich slovenských mestách. Ak ste nestihli banskobystrický koncert pod holým nebom, tak ďalšiu príležitosť budete mať napríklad 16. októbra na zimnom štadióne vo Zvolene. Turné zakončia v decembri v pražskej O2 Aréne.

Kapela už minulý rok oznámila, že frontman Jožo Ráž po poslednom koncerte tohtoročnej výpravnej šnúry k päťdesiatinám skupinu opustí. Nevylučuje, že sa raz za čas s muzikantmi niekde výnimočne objaví, ale ďalšie turné alebo nahrávanie úplne vylučuje.

Elán ku svojej päťdesiatke venuje fanúšikom ešte aj darček v podobe nového, v poradí pätnásteho štúdiového albumu, ktorý by mal vyjsť na jeseň vo vydavateľstve Warner Music.