Nightwish, Sabaton, amfiteater Banska Bystrica 2015 | BBonline.sk, ZVonline.skPriaznivci rocku a metalu mali v nedeľu večer sviatok v Banskej Bystrici. Rok po znovuotvorení sa banskobystrický amfiteáter akoby vrátil v čase. Opäť bol zaplnený takmer do posledného miesta a úžasná atmosféra opantávala každého účastníka.

Presne ako pred dvanástimi rokmi na rovnakom mieste, aj tentokrát dokázala banskobystrický kultúrny stánok zaplniť fínska kapela Nightwish. Veľkolepá scéna využívajúca naplno pódiový priestor amfiteátra sľubovala hudobný zážitok, aký sa v Bystrici často nevidí.

Už od sedemnástej hodiny atmosféra gradovala pri hudbe ďalších rockových a metalových kapiel Millhouse, Tristana a Symfobia, po ktorých prišli na scénu švédski Sabaton. Heavymetalová formácia bola veľkým lákadlom nedeľnajšieho koncertného večera, ktorý v Banskej Bystrici usporiadala agentúra EPG. Kapela motívy svojej tvorby nachádza najmä v témach vojny. Tomu kapela na čele s s Joakimom Brodénom prispôsobuje aj vizuálnu stránku svojho vystúpenia. V tomto duchu formácia prevzala priamo na pódiu aj čestnú plaketu Jozefa Gabčíka, aby následne spustila hit o inom veteránovi 2. svetovej vojny – Karlovi Janouškovi (skladba „Far From The Fame). Sabaton nadchli divákov a po desiatej večer tak prenechávali hlavným hviezdam podujatia publikum už správne rozohriate.

Nightwish, Sabaton, amfiteater Banska Bystrica 2015 | BBonline.sk, ZVonline.skNightwish to využili naplno. Dynamická show v tónoch symfonického metalu sprevádzaná pyrotechnickými efektami nemohla nechať divákov, poznajúcich známe skladby dnes už legendárnej severskej formácie, chladnými. Aj keď mnohí pamätníci začiatkov Nightwish spomínajúci si na spevácke výkony divy Tarjy Turunen boli v očakávaní výkonu aktuálnej speváčky kapely Floor Jansen, tá rovnako ako i celá formácia nesklamali. Jej štyria fínski kolegovia predviedli precízne inštrumentálne výkony, hádzali medzi divákov úprimné úsmevy a keď im v niekoľkých skladbách prišiel vypomôcť anglický multiinštrumentalista Troy Donockley, ich vystúpenie nabralo na epickosti i progresivite. V setliste dominovali skladby z nového albumu Endless Forms Most Beautiful, ktorému je aktuálne turné venované, no nechýbali ani staršie piesne a stodesať minút ubehlo ako voda.

Banská Bystrica tak zažila po rokoch opäť jeden z koncertov, na ktoré sa bude ešte dlho spomínať. Ako pre portál BBonline.sk uviedol Ján Poliak z usporiadateľskej agentúry EPG, na amfiteátri sa zišlo celkom 8-tisíc ľudí. Atmosféru koncertného večera približuje aj naša fotogaléria pod článkom.