Agentúra EPG sa po viacerých tohtoročných úspechoch rozhodla obnoviť a vzkriesiť metalový festival More Than Fest. Za miesto činu si vybrala Amfiteáter v Banskej Bystrici a divákov si získala kombináciou zahraničných a domácich umelcov z prevažne melodických vôd.

More than fest Banska Bystrica 2015 | REGIONAL MEDIA, s.r.o.Piatkový program sa začal s miernym meškaním, otvorila ho štvorica slovenských predkapiel, menovite Sunity, Brainscan, Ravenclaw a Anstratus. Takže na úvod menšia prevaha pre Banskú Bystricu a okolie.

Spomedzi zahraničných hviezd sa ako prví predstavili Eluveitie zo Švajčiarska. Hudobne sa v podstate jednalo o modernejší melodeath, kde ale dominantnú rolu zohrali rozličné, pre ich hudbu typické folkové nástroje. A samozrejme nezameniteľný spev Anny Murphy, ktorá sa výborne dopĺňala s „harsh“ vokálmi Chrigela Glanzmanna. Hoci kapela primárne prezentuje stále aktuálny album „Origins“, dnes to bol prierez celou tvorbou, ktorý potešil najmä mladšie ročníky, čomu zodpovedajú aj viaceré moshpity pod pódiom.

Pre milovníkov melodickejšieho powermetalu bola prichystaná Sonata Arctica. Fíni prišli so špeciálnou šou venovanou ich debutu „Ecliptica“, ktorý mali údajne zahrať celý. Napokon z neho odznelo „iba“ šesť kúskov, no v kombinácii s niekoľkými novšími hitmi a stále perfektným hlasom, akým sa prezentuje Tony Kakko, to bola radosť počúvať.

More than fest Banska Bystrica 2015 | REGIONAL MEDIA, s.r.o.Headlinerom celého festivalu boli legendárni nemeckí powermetalisti Helloween. Tí veľmi umne skombinovali staré klasiky ako „Future World“, „Eagle Fly Free“ či „I Want Out“ s novšou tvorbou, pričom prekvapila napr. aj titulná vec z čerstvej dosky „My God-Given Right“. Spevák Andy Deris síce nie je žiaden Kiske, ale svoje party odspieval väčšinou solídne a najmä si výbornou komunikáciou dokázal udržať pozornosť slovenského publika po dobu celých, takmer 90 minút.

Najtvrdšia hviezda večera, Kreator, to je pre thrasherov vždy udalosť. Nemci sa pripravovali dlhšie, než bolo avizované, ale čo spustili potom, stálo za to! Od troch povinných jázd z posledného CD „Phantom Antichrist“, cez nejaké titulné veci z predošlých albumov, až po staré klasiky. Mille a spol. načreli až do svojich úplnych začiatkov, takže pod Urpínom zneli napr. „Endless Pain“, „Terrible Certainty“, „Extreme Aggression“ či „Pleasure To Kill“. A to sa kopa iných peciek do setu ani nezmestila.

Už vopred bolo jasné, že druhý deň bude o poznanie slabší než prvý, nielen čo sa týka kapiel, ale aj účasti. Tak sa aj stalo. Hralo sa už od 13:10 a postupne sa predstavilo až desať kapiel. Väčšiu časť tvorili slovenské (až šesť), ktoré sa však točili väčšinou okolo podobných, power/heavy/speedmetalových štýlov. Vybočovali akurát Lunatic Gods – v dobrom slova zmysle.

More than fest Banska Bystrica 2015 | REGIONAL MEDIA, s.r.o.

Zo zahraničných hostí upútal špeciálnu pozornosť nestarnúci Andre Matos, ktorý priletel až z Brazílie, fanúšikov potešil o.i. aj autogramiádou a celkovo zožal nesmierny úspech.

Do Banskej Bystrice prišli aj Refuge, čo je vlastne odnož legendárnej nemeckej kapely Rage, konkrétne so zostavou, ktorá túto kapelu viedla v rokoch 1988-93. Organizátori avizovali, že práve táto partia bude u nás nakrúcať koncertné DVD, čo sa napokon aj uskutočnilo.

Bodku za znovuzrodeným More Than Festom dali ďalší Nemci, Edguy. Tobias Sammet oslnil slovenských divákov svojou charizmou, s vokálmi ho občas doplnili kolegovia, v playliste sa konal prierez väčšiny diskografie, no napr. aj, možno trochu zbytočné bubenícke sólo. Každopádne záver na veľmi vysokej úrovni.

Podľa informácií, ktoré nám poskytol Ján Poliak z usporiadateľskej agentúry EPG, sa v piatok na amfiteátri zišlo cca 3500 – 4000 platiacich divákov. Že sobota bola o poznanie slabšia, sme už načrtli, napriek tomu si More Than Fest 2015 prítomných mal čím potešiť.