V piatok 8. októbra si od 18.00 h po prvýkrát v sezóne skrížili hokejky rytieri a barani. Pohronské derby medzi Zvolenom a Banskou Bystricou prinieslo deľbu bodov v riadnom hracom čase. V samostatných nájazdoch boli o gól lepší hráči domáceho HKM. Atmosféru piatkového derby vám priblíži aj naša fotogaléria.

Už v prvej minúte museli obaja brankári zasahovať, keď najprv Meliško preveril Gajana a na opačnej strane klziska si dobrú streleckú príležitosť vytvoril Tamáši. Z následného protiútoku mohli otvoriť skóre Zvolenčania, keď v prečíslení troch proti jednému prihral Puliš pred odkrytú bránku Zuzinovi, ktorý nezakončil dostatočne razantne a puk odvrátil spred bránkovej čiary Scherbak. Po faule Fossiera v útočnom pásme si domáci zahrali prvú presilovku. Zvolenčania sa ale v početnej prevahe neusadili v útočnom pásme a Gajanovu bránku ohrozili len pokusom Haina.

Postupne sa do nebezpečných príležitostí dostávali aj barani. V 5. minúte zvonila pravá žŕdka Rahmovej bránky po strele Cardwella. V 10. minúte zas Scherbak našiel spoza bránky Bubelu, a ten len tesne minul ľavú žŕdku. Mužstvo Zvolena hralo od začiatku 12. minúty druhú presilovku, ktorú už zahralo lepšie. V početnej prevahe pálil nebezpečne z prvej Mikúš, krátko na to bol zas v dorážke blízko ku gólu Saracino. Záver prvej tretiny ale patril Bystričanom, ktorí sa usadili v útočnom pásme, Crevier-Morin prihral popred bránkovisko do priestoru pravého kruhu Mattovi Mistelemu, a ten poslal puk presne k pravej žŕdke Rahmovej bránky.

Barani tak po prvej tretine viedli najtesnejším rozdielom. Po faule Mikúša z 22. minúty si hostia zahrali po prvýkrát v zápase v početnej prevahe. Bystričania síce v presilovke vyslali na Rahma zopár striel, no žiadna z nich nemala gólové parametre. Následne nevyužili presilovú hru ani rytieri. Skóre sa po druhýkrát menilo v 29. minúte, kedy najprv Žiak na útočnej modrej daroval puk Chlepčokovi, ktorý vyrazil do samostatného nájazdu, no recept na Gajana ešte nenašiel. Krátko na to už ale Zvolenčania vyrovnali, keď Juraj Mikúš najprv vystrelil, potom z dorážky mieril do žŕdky, no na tretí pokus už dopravil puk za bránkovú čiaru.

Vyrovnaný stav však dlho neplatil, keďže v 31. minúte vystrelil z ľavej strany Gabor, Rahm puk vyrazil a z dorážky poslal Banskú Bystricu opäť do vedenia Kevin Jendroľ. Úradujúcemu majstrovi sa však podarilo ešte pred druhou prestávkou vyrovnať aj po druhýkrát. Postaral sa o to Cole Ully, ktorý vystrelil spoza kruhov z osi klziska a puk sa zastavil až za brankárom hostí Gajanom. Krátko pred koncom druhej tretiny vylučovali rozhodcovia po štvrtýkrát na strane hostí, no v oslabení mohol poslať baranov opäť do vedenia Berger, ktorý sa dostal do samostatného úniku. Puk mu však nesadol ideálne a pri druhom pokuse mal už útočník hostí sťaženú pozíciu.

Rytieri tak vstupovali do tretej 20-minútovky v početnej prevahe. Zverenci fínskeho trénera Tuukku Poikonena sa v oslabení opäť ubránili, no krátko na to išli po piatom nedovolenom zákroku do štyroch opäť. Barani sa však v oslabení dostali po tretíkrát do vedenia. Postaral sa o to Mitchell Fossier, ktorý získal puk, vyrazil do protiútoku, namiesto prihrávky Bergerovi si puk zasekol na os klziska a presnou strelou prekonal Rahma. Rytieri po tom, čo v početnej prevahe inkasovali, presilovku aj využili, keď od modrej vystrelil Ully a z dorážky sa presadil Saracino.

Hostia si po faule Chlepčoka zo 47. minúty zahrali druhú presilovku v zápase, no ani tú nevyužili. V 55. minúte zaujala strela Výhonského, ktorý sa uvoľnil v útočnom pásme a preveril Rahma. Krátko na to na opačnej strane klziska vystrelil nebezpečne aj Csányi. Za stavu 3:3 sa zápas predlžoval a v hre troch proti trom mohli barani rozhodnúť po prečíslení, v ktorom však Fossierova prihrávka neprešla na Žiaka. Rytieri zas boli blízko ku gólu v 64. minúte, kedy osamotený Zuzin z osi klziska namieril puk len do Gajana.

O víťazovi sa napokon rozhodlo až v samostatných nájazdoch. Hneď prvý premenil Zuzin, na čo odpovedal Fossier, ktorý vykúpal Rahma a vyrovnal. Následne išiel na nájazd Cole Ully, ktorý zvolil priamu strelu a zavesil puk pod hornú žŕdku. Keďže zvyšní siedmi nájazdoví exekútori neuspeli, Zvolen vyhral nad Banskou Bystricou po samostatných nájazdoch.

Tipos extraliga – 6. kolo – piatok 8. 10. 2021 – Zvolen

HKM Zvolen – HC ’05 Banská Bystrica 4:3 sn (0:1, 2:1, 1:1 – 0:0, 2:1)

Góly: 29. J. Mikúš (Ully, Saracino), 39. Ully (Kotvan, Hain), 45. Saracino (Ully, Roy), rozh. nájazd: Ully – 19. Mistele (Crevier-Morin, Šoltés), 31. K. Jendroľ (Gabor, Vašaš), 43. Fossier (Ďatelinka). Diváci: 915

Zostava HKM Zvolen: Rahm (Trenčan) – Rahm (Trenčan) – Kotvan, Hain, Thow, Roy, Hraško (A), Kubka, S. Barcík – Zuzin (A), Puliš (C), Jedlička – Ully, J. Mikúš, Saracino – Csányi, Marcinek, Meliško – Ďuriš, Gubančok, Chlepčok – Babeliak (tréner – P. Oremus)

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Gajan (Belányi) – Crevier-Morin, Breton, Ďatelinka (C), Cardwell (A), Žiak, Bdžoch – Scherbak, Bubela, K. Jendroľ – Šoltés, Berger, Fossier – Mistele, Gabor, Vašaš – Kabáč (A), Tamáši, Vyhonský – Fafrák (tréner – T. Poikonen)

12 HC GROTTO Prešov 6 2 0 0 4 13:25 6

Hokejisti Banskej Bystrice sa v rámci najbližšieho 7. kola Tipos extraligy predstavia v nedeľu 10. októbra od 16.00 h na ľade Nitry.