Hokejisti Banskej Bystrice v prvom tohtosezónnom pohronskom derby trikrát viedli, no domáci Zvolenčania dokázali zakaždým vyrovnať stav stretnutia, a napokon uspieť po nájazdoch. Aktéri stretnutia vyzdvihli kvalitu zápasu, ako aj dobrú atmosféru, ku ktorej výrazne prispeli aj banskobystrickí priaznivci.

Od začiatku zápasu sa hral rýchly hokej, ktorý sa musel fanúšikom páčiť. Zvolenčania mali v ofenzíve mierne navrch, keď baranov prestrieľali 43:27. Prispelo k tomu aj päť presiloviek domáceho mužstva. Bystričania však čakali na chyby súpera a svoje príležitosti. Tie aj prišli a barani sa dokázali dostať trikrát do vedenia. Rytieri, ktorí hrali v oklieštenej zostave, však zakaždým vyrovnali. Zvolenčania ukoristili bod navyše v samostatných nájazdoch, keď premenili hneď prvé dva, zatiaľ čo barani v nich trafili dvakrát žŕdku Rahmovej bránky.

„Prehra mrzí, bol to kvalitný zápas. Myslím si, že sme odohrali výborných šesťdesiat minút a výborné predĺženie. Nájazdy – to už je taká lotéria, že kto z koho. Musíme sa vyvarovať drobných chýb. To si rozoberieme aj na videu. Treba vyzdvihnúť výkon Gaja, ktorý nás podržal v ťažkých chvíľach. Myslím si, že hráme dobrý hokej a máme na čom stavať, akurát sa musíme vyvarovať vylúčení a drobných chýb,“ zhodnotil zápas Alex Tamáši, 23-ročný center baranov, ktorý zároveň pochválil aj banskobystrických priaznivcov: „Klobúk dolu pred našimi fanúšikmi, prišlo ich fakt veľa. Miestami sme sa cítili ako doma.“

Podobne ako Tamáši, aj Tuukka Poikonen pochválil Mateja Gajana, ktorý odchytal druhý zápas v aktuálnej sezóne Tipos extraligy, ktorom pokryl 93 percent striel domácich. „Matej Gajan odchytal dobrý zápas, udržal nás v hre o víťazstvo,“ povedal po zápase fínsky tréner baranov, ktorý duel zhodnotil takto: „Bol to tesný zápas, dobrý zápas. Myslím si, že fanúšikom sa určite páčil. Som viac-menej spokojný s tým ako sme hrali, ale dnes sme urobili niekoľko veľkých individuálnych chýb. To sú veci, ktoré musíme zlepšiť, ale celkovo som rád za to, ako sme hrali ako tím. Zápas mohol skončiť víťazne pre obe strany. V nájazdoch sme dvakrát trafili žŕdku. Aj bod je niečo, ale samozrejme nie sme spokojní s jedným bodom.“

Jeho náprotivok Peter Oremus taktiež vyzdvihol kvalitu stretnutia, ale aj banskobystrického mužstva. „Jedno aj druhé mužstvo hralo dnes výborný hokej. Ľudia, ktorí prišli, videli naozaj výborný zápas. Asi sme si víťazstvo zaslúžili, keďže sme sa trikrát vrátili do zápasu a v nájazdoch sme boli lepší. Keď sa ma pred sezónou pýtali, ktoré mužstvá budú hrať dobre, tak som povedal, že Nitra a Banská Bystrica. To sa dnes aj potvrdilo. Bystrica je silná, a preto nás to víťazstvo teší,“ zneli pozápasové slová trénera HKM Zvolen.

Do streleckej listiny sa zapísal aj Kevin Jendroľ, ktorý v 31. minúte z dorážky poslal svoj tím po druhýkrát v zápase do vedenia. „Bol to super zápas. Fanúšikovia nás dobre povzbudzovali, za čo im ďakujeme. Škoda, že sme im nepriniesli výhru. Neodrážali sa nám puky. Nedotiahli sme to víťazného konca. Nájazdy – to už bola lotéria, dali sme tam dve žŕdky. Šťastie bolo na ich strane, tak vyhrali oni,“ vyjadril sa 19-ročný útočník baranov.

Rozhodcovia Martin Krajčík a Daniel Konc st. si všimli celkovo sedem (5:2 na presilovky) prehreškov, ktoré ocenili dvojminútovým trestom. Góly však padali len počas jednej presilovej hry domácich v tretej tretine, a to na oboch stranách. Následne si museli diváci počkať na ďalšie presné zásahy až do samostatných nájazdov, po ktorých uspel Zvolen.

Viac o priebehu prvého tohtosezónneho pohronského derby sa dozviete a bohatú fotogalériu nájdete v našej fotoreportáži.