Počas Európskeho olympijského festivalu mládeže EYOF Banská Bystrica 2022 sa Park pod Pamätníkom SNP zmení na veľkú fanzónu s celotýždňovým bezplatným vstupom. Po nedeľňajšom (24. júl) otváracom ceremoniáli sa v nej od 25. do 30. júla zabavia rodiny s deťmi vďaka bohatému hudobnému programu, rôznym atrakciám či stanovištiam športových zväzov s profesionálnymi trénermi.

Banskobystričania a návštevníci mesta budú mať možnosť stretnúť ambasádorov podujatia – Anastasiu Kuzminovú, Mateja Tótha, Danku Bartekovú a ďalších slovenských olympionikov. Slovenské školy v rámci Olympijského a kultúrneho vzdelávacieho programu (OCEP) zároveň odprezentujú všetky účastnícke krajiny, s ktorými spolupracovali počas školského roka.

Bezplatná Fanzóna bude otvorená denne od 25. júla, v čase od 10:00 hod. do 22:00 hod. Ponúkne pestrý program, ako aj občerstvenie a nápoje. Park pri korčuliarskej dráhe sa zmení na niekoľko menších športovísk, v rámci ktorých budú športové zväzy prezentovať športy ako floorbal, volejbal, teqball, basketbal, bedminton, džudo, cyklistiku, gymnastiku, lezeckú stenu či futbal. K športovej atmosfére v parku prispejú  slovenské roztlieskavačky, ako aj Národné športové centrum s meracími prístrojmi a prezentáciou zdravotnej výbavy pre športovcov.

„Stánky športových zväzov s profesionálnymi trénermi si budú môcť vyskúšať malí aj veľkí Banskobystričania i zahraniční návštevníci Banskej Bystrice. Veríme, že vďaka športovému programu vo FAN zóne motivujeme deti a mládež k tomu, aby sa začali venovať nejakej športovej aktivite. Možno sa raz práve z nich stanú profesionálni športovci a účastníci tak veľkého podujatia, akým EYOF bezpochyby je,“ hovorí Lukáš Donoval, riaditeľ marketingu v organizačnom výbore EYOF.

Fanzóna aj so známymi olympionikmi a programom OCEP

Od 25. do 29. júla v čase od 15:00 hod. do 18:00 hod. sa vo Fanzóne predstavia stánky Olympijského a kultúrneho vzdelávacieho programu (OCEP). Športovci, tréneri, funkcionári a návštevníci budú môcť v olympijskom duchu spoznať geografiu, kultúru, históriu, umenie a šport takmer všetkých zúčastnených európskych krajín na EYOF Banská Bystrica 2022.

„V rámci Olympijského a kultúrneho vzdelávacieho programu (OCEP) budú slovenské školy každý deň prezentovať zahraničné krajiny, s ktorými počas školského roka spolupracovali. Sme radi, že vo štvrtok a v piatok nás navštívia školy z Poľska, Maďarska a Azerbajdžanu,“ objasňuje riaditeľka školského programu a olympizmu z organizačného výboru EYOF Ivana Motolíková.

Na hlavnom pódiu vo FAN zóne bude každý deň medzi 17:00 a 19:00 hod. aj program s ambasádormi EYOF Banská Bystrica 2022 (Anastasia Kuzminová, Matej Tóth, Danka Barteková) a ďalšími slovenskými olympionikmi (Zuzana Rehák Štefečeková, Paulína Fialková, Barbora Mokošová, Alexandra Longová) na tému olympijské aktivity na Slovensku.

„Každý deň by sme prostredníctvom odborníkov radi prezentovali témy: Fair play v športe a v živote, Doping v športe a vzdelávanie mládeže, prevencia, Trvalá udržateľnosť nielen v športe a Zelené opatrenia EYOF, alebo Ako sa stať členom rezortného strediska športu. Oceníme aktívnych učiteľov telesnej výchovy za ich prínos pri pohybovom rozvoji detí a mládeže a odovzdáme aj ceny za fotografickú súťaž fair play „Duch fair play“, ktorú vyhlásilo Európske hnutie fair play,“ dopĺňa Ivana Motolíková.

Fanzóna bude aj o bohatom hudobnom a kultúrnom programe. Na svoje si prídu všetci milovníci Fíha Tralala, Fidlikantov, Dychovej hudby MV SR či Folkandbassu. Večerné časy po 20:00 hod. budú patriť vystúpeniu The Duchon’s, skupine IMT Smile, Majkovi Spiritovi a D. J. Grimassovi, Cigánskym Diablom a ďalším.

Športový program festivalu nájdete na tomto odkaze. Vstup na športoviská je bezplatný. Informácie o regulácii dopravy v Banskej Bystrici počas konania EYOF 2022 nájdete tu.