Letný európsky olympijský festival mládeže, ktorý sa v Banskej Bystrici uskutoční už od nedele, 24. júla, bude sprevádzať pestrý kultúrny program pre širokú verejnosť.

Približne 3500 mladých športovcov a členov ich výprav zo 48 krajín začnú športové podujatie veľkolepým otváracím ceremoniálom v areáli Parku pod Pamätníkom SNP. Pre širokú verejnosť bolo do predaja uvoľnených tisíc vstupeniek za symbolických 5 eur. V programe otváracieho ceremoniálu, 24. júla, vystúpia vystúpia Cigánski diabli, Slovenské divadlo tanca, folklórny súbor Urpín či sólista opery SND Tomáš Juhás a orchester Slovenskí symfonici s dirigentom Adrianom Kokošom.

Program pre širokú verejnosť však bude pokračovať aj v ďalších dňoch. Vstup na všetky športoviská bude pre verejnosť voľný podľa programu jednotlivých disciplín do naplnenia kapacity diváckych tribún.

Aj v ďalších dňoch po otváracom ceremoniáli však bude podujatie aj o sprievodnom programe pre širokú verejnosť, ktorého centrom bude Fanzóna v Parku pod Pamätníkom SNP.

Od pondelka 25. júla až do soboty, 30. júla, bude program vždy začínať o 10-tej hodine dopoludnia tanečným programom s Univerzitným folklórnym súborom Mladosť.

Popoludňajší program bude potom venovaný spravidla deťom, a to v podobe pouličného divadla či iných divadelných predstavení či v utorok, 26. júla o 17-tej hodine aj koncertom Fíha Tralala.

Večerný program už bude venovaný hudbe. V pondelok, 25. júla vystúpi o 17-tej hodine world music skupina Folkandbass orchestra a o 20-tej bude na programe show Slovenského divadla tanca The Duchons.

V utorok, 26. júla vystúpi o 20-tej hodine vo Fanzóne EYOF populárna hudobná skupina IMT Smile. V stredu, 27. júla v rovnakom čase potom Majk Spirit a D.J. Grimasso.

Následne, 28. júla bude podvečer od 18.30 h patriť koncertu skupiny Marlett a o 20-tej sa predstaví show Younák spájajúca prvky nového cirkusu so slovenským folklórom. V piatok, 29. júla potom o 20.00 h večer vystúpi orchester Cigánski diabli.

Program fanzóny sa uzatvorí v posledný deň EYOF 2022, v sobotu 30. júla. V areáli pod Pamätníkom SNP sa uskutoční záverečný ceremoniál športového festivalu.