Posledný septembrový víkend prináša so sebou babie leto a tiež bohatú ponuku podujatí, z ktorých nebude jednoduché si vybrať. 

Druhý impulz Bábkarskej Bystrice 2014

Banská Bystrica – piatok, sobota 26. – 27. september

Na Medzinárodnom festivale súčasného bábkového divadla pre dospelých a deti Bábkarská Bystrica 2014, sa v piatok 26. septembra začína Druhý impulz. Po troch festivalových dňoch venovaných deťom si v piatok a v sobotu prídu na svoje dospelí. Piatkový program festivalu otvorí o 15. hod. netradičný projekt Začnite s vysťahovaním! venovaný 70. výročiu SNP, v netradičnom priestore, v kaštieli Radvanských. Projekt v réžii Kataríny Aulitisovej vznikol v koprodukcii s VŠMU Bratislava, JAMU Brno a Konzervatóriom J. L. Bellu Banská Bystrica.

Divadelnú časť festivalu Bábkarská Bystrica 2014 ukončí v sobotu 27. septembra (divadelná sála BDNR, 19. hod.) inscenácia Diagnóza: Slovo (réžia Iveta Škripková).

[youtube hL3XEcfMl6Y 640 390]

Kompletný program Druhého impulzu nájdete na oficiálnej stránke festivalu.

Európska Noc výskumníkov

Banská Bystrica – piatok 26. september

V piatich slovenských mestách sa v piatok 26. septembra uskutoční ďalší ročník festivalu vedy Európska Noc výskumníkov. Festival opäť priblíži najzaujímavejšie výsledky slovenskej vedy a osobnosti, ktoré sa vďaka svojmu výskumu presadili aj za hranicami nášho štátu.

Návštevníci Noci výskumníkov v banskobystrickej Europa SC sa budú môcť zapojiť do napínavých experimentov vo viac ako dvadsiatich vedeckých stánkoch, či navštíviť popularizačné prednášky – od 9. do 13. hod. v kinosálach.

Do Noci výskumníkov sa zapája aj Hvezdáreň na Vartovke. Jej pracovníci aj tento rok pripravili atraktívny program a voľný vstup! Naša najbližšia hviezda – informácie o Slnku, pozorovanie Slnka ďalekohľadom (15. – 18. hod.), Kozmické počasie – prednáška o kozmických vplyvoch na našu planétu (18. hod.), Dotyky hviezd – pozorovanie nočnej oblohy, ukážky praktickej astronómie (20. – 22. hod.).

Europska Noc vyskumnikov

Deň polície

Banská Bystrica – piatok 26. september, 9.20 hod.

V piatok, 26. septembra sa pod Pamätníkom SNP budú konať oslavy Dňa polície. Pre návštevníkov je pripravený bohatý program. Čítajte viac aj v našom predchádzajúcom článku.

Piatok v Štátnej vedeckej knižnici

Banskobystrická Štátna vedecká knižnica v piatok 26. septembra okrem toho, že otvorí dvere jazykových centier, predstaví aj dve nové knihy o Radvani.

Európsky deň jazykov (10. – 17. hod.)

Deň otvorených dverí jazykových centier sa koná pri príležitosti Európskeho dňa jazykov. Viac o programe sa dočítate aj v tomto článku.

Autogramiáda (17. hod.)

Vladimír Sklenka predstaví svoje nové knihy Radvaň – monografia a Radvanský jarmok v minulosti. Autogramiáda sa uskutoční v spoločenskej sále ŠVK a jej súčasťou je aj premietanie historických fotografií Radvane a Radvanského jarmoku.

Michalské hody

Pohronská Polhora – piatok až nedeľa, 26. – 28 september

Tento víkend budú v Pohronskej Polhore Michalské hody, ktoré sa konajú pri príležitosti osláv patróna obce sv. Michala. Kostol bude vyzdobený plodmi Zeme, návštevníci sa môžu tešiť na jarmok ľudových výrobkov, vystúpenie hudobných skupín, folklórnych súborov, heligonkárov, súťaž konských záprahov aj na gajdošské pastorále. A tiež sa bude hrať futbal a budú sa variť tradičné polhorské tľapkance.

Fujaristi v Čičmanoch

Čičmany – piatok až nedeľa, 26. – 28. september

Veselo bude iste aj v Čičmanoch, kde sa pri Humne Ondreja Gregora od piatku do nedele koná 9. ročník Celoslovenského stretnutia fujaristov.

Trh v Záhrade CNK

zahrada trhBanská Bystrica – sobota 27. september, 10. – 18. hod.

Originálne výrobky priamo od tvorcov, šperky, dekorácie, domáce produkty, prírodnú kozmetiku, umelecké výrobky – vitráže, obrázky… To všetko a ešte viac vás čaká na tradičnom Trhu šikovných rúk a tvorivej mysle v Záhrade CNK (Námestie SNP, Beniczkého pasáž). Trh sa otvára dopoludnia o desiatej a končí o 18. hod.

Svetový deň cestovného ruchu

Banská Bystrica – sobota 27. september, 10. hod.

Aj tento rok sa Banská Bystrica zapojí do Svetového dňa cestovného ruchu. Mesto Banská Bystrica pre Banskobystričanov ale aj návštevníkov pripravilo prehliadky mesta a jeho najzaujímavejších pamiatok vrátane historickej budovy Radnice. Čítajte viac v našom predchádzajúcom článku.

Luteránska procesia

Slovenská Ľupča – sobota 27. september, 10. hod.

Do hrnca si dáme vodičku, do nej vložíme údenú krkovičku alebo kolená, rebrá, zároveň pridáme geršničku, suchú fazuľku a keď je všetko mäkké, pridáme koreňovú zeleninu, zemiaky a dochutíme… To je recept na luteránsku procesiu, polievku, v ktorej nájdete všetko od výmyslu sveta. Vo varení luteránskej procesie sa túto sobotu bude súťažiť v Slovenskej Ľupči, v parku pri kultúrnom stredisku. O dobrú náladu sa počas dňa postará skupina Galaxy so spevákom Jánom Bobokom a s gitarovým sólom Igora Michaloviča. O 16. hodine zaspieva Gizka Oňová, inak tiež predsedníčka poroty.

Malachovská maškrta

Malachov – sobota 27. september, 13. hod.

Aj v Malachove sa v sobotu bude súťažiť v kulinárskej zručnosti a to hneď v troch kategóriách –  o najlepší koláč a zákusok, o najkrajšiu a najlepšiu tortu a o najlepšie slané pečivo. Tiež sa bude súťažiť v jedení tvarožníkov. Náladu spríjemní Ľudová hudba Jána Maka.  

Vnímať svoje limity…

Banská Bystrica – sobota 27. september, 13. – 16. hod.

Stredoslovenská galéria pripravuje pre verejnosť cyklus pravidelných víkendových tvorivých dielní, ktoré tematicky súvisia s aktuálnou výstavou v galérii. Septembrová tvorivá dielňa sa uskutoční v Praetoriu (Nám. Š. Moysesa) a bude inšpirovaná výstavou renomovanej umelkyne Veroniky Rónaiovej Vnímať svoje limity…

V sobotu 27. septembra, v rámci Svetového dňa cestovného ruchu, môžu návštevníci galérie využiť možnosť voľného vstupu na aktuálne výstavy a do stálej expozície.

Divadlo z Pasáže otvára brány

Banská Bystrica – sobota 27. september, 16. hod.

Divadlo z Pasáže, ktoré ako jediné svojho druhu na Slovensku pracuje s ľuďmi s mentálnym postihnutím, v sobotu slávnostne otvorí novú divadelnú sezónu a to hneď premiérou novej inscenácie pre deti Kde je metla?, vernisážou fotiek Skúšobňa z garáže a koncertom Martina Geišberga a Maoka. Čítajte viac aj v tomto článku.

Woodstock na amfiteátri

WoodstockoBanská Bystrica – sobota 27. september, 17. hod.

Woodstock Music and Art Fair, skrátene Woodstock, je predchodcom všetkých hudobných festivalov. Na poli farmára Maxa Yasgura neďaleko mestečka White Lake (USA, štát New York) sa od 15. do 18. augusta 1969 uskutočnila akcia, ktorej atmosféru sa už nikdy nepodarilo zopakovať. Mier, láska a porozumenie boli hlavnou ideou detí kvetov, hippies. Na festivale počas štyroch dní vystúpilo spolu štyridsať spevákov a skupín. Woodstock sa zapísal do dejín ako protest hippies proti vojne vo Vietname a proti konzervatívnym hodnotám…

Podujatie 45 rokov Woodstock, ktoré sa v sobotu uskutoční na banskobystrickom amfiteátri, bude oslavu výročia legendárneho festivalu. Viac o programe sa dozviete v našom predchádzajúcom článku.

Bystrica hrá Metallicu

Banská Bystrica – sobota 27. september, 19. hod.

Koncert ako spomienka na tragickú smrť basgitaristu kapely Metallica Cliffa Burtona, sa uskutoční v nedeľu 27. septembra v banskobystrickom Klube 77. Čítajte viac aj v našom predchádzajúcom článku.

Noc s duchmi a strašidlami

zamok bojniceBojnice – sobota 27. september, 20. hod.

Ak sa radi bojíte, vyberte sa na Bojnický zámok. V sobotu tam na vás čakajú duchovia a strašidlá – netradičná nočná prehliadka zámku s lektorom v dobovom kostýme, občas iba pri svetle sviečky, obohatená o staré zámocké legendy, povesti a prekvapenie v Zlatej sále.

Jarmočná nedeľa v kúpeľoch

Kúpele Sliač – nedeľa 28. september, 11. – 18. hod.

Ľudové remeslá, ľudová hudba, burčiak, pečené kačky, domáca štrúdľa, lokše, ľudové remeslá, atrakcie pre deti… Nedeľa prežitá v Kúpeľoch Sliač môže byť chutná aj zábavná.

Tvorivé dielne pre deti

Banská Bystrica – nedeľa 28. september

V tradičných tvorivých dielňach, ktoré organizuje Stredoslovenské múzeum, sa deti túto nedeľu prenesú do stredovekej pisárskej dielne (Thurzov dom, 14. – 18. hod.) alebo si z rôznych darov Zeme vytvoria jesennú tekvičku (Tihányiovský kaštieľ, 9. – 12. a 13. – 17. hod.)

Zámok Vígľaš

A ešte jeden tip – návšteva podľa dobových nákresov zrekonštruovaného a obnoveného Zámku Vígľaš. Majitelia zámku, v ktorom je štvorhviezdičkový hotel v stredovekom štýle, od 16. septembra sprístupnili verejnosti jeho tretinu. Na polhodinové prehliadky zámku sa môžete vybrať od pondelka do nedele o 11., 13. a 15. hod.