Divadlo z Pasáže, ktoré ako jediné svojho druhu na Slovensku pracuje s ľuďmi s mentálnym postihnutím, slávnostne otvára 27. septembra novú divadelnú sezónu hneď premiérou novej inscenácie pre deti Kde je metla?, vernisážou fotiek Skúšobňa z garáže a koncertom Martina Geišberga a Maoka.

pasaz kde je metlaPasážisti si na otvorenie tohtoročnej sezóny pripravili novú inscenáciu pre deti Kde je metla?, ktorá bola vytvorená na námet rozprávky od Kristy Bendovej, Kde bolo, tam nebolo. „Oslovili sme nášho režiséra inscenácie Mechúrika Koščúrika, Petra Vrťa a dramaturgičku Annu Tomaštíkovú, ktorá sa vrátila do divadla a robíme znovu spolu,“ vyjadrila sa na tlačovej konferencii umelecká šéfka divadla, Eva Ogurčáková. „Po dvoch rokoch inscenácie Mechúrika Koščúrika, sme nevedeli akú rozprávku si máme vybrať. Prečítal som si rozprávku od Kristy Bendovej, Kde bolo, tam nebolo, no nebolo to také jednoduché na zrealizovanie inscenácie  a tak vznikla myšlienka spraviť interaktívne a hudobné predstavenie pre deti na námety tejto rozprávky,“ povedal režisér Peter Vrťo.

„Predstavenie je hlavne vhodné pre mladší predškolský a mladší školský vek. Chceli sme, aby si také normálne veci ako je šitie, obliekanie a zametanie deti znovu vyskúšali. Výtvarné návrhy sme robili spolu, Peťo to vymyslel a načrtol, a potom sme to za behu vymýšľali a tvorili, aby boli dostatočne veľké a dostatočne hmatateľné,“ dodala dramaturgička inscenácie, Anna Tomaštíková.

V inscenácii Kde je metla? účinkujú traja herci a trvá dovedna štyridsaťpäť minút. Ak bude počasie priať, inscenácia sa odohrá pred divadlom, ak bude pršať, automaticky sa presúva do novej skúšobne v priestoroch Divadla z Pasáže. Kapacita tejto skúšobne je 40 detských divákov, čiže  ak má niekto záujem, môže si miesta rezervovať dopredu priamo v divadle. Počas otvorenia sezóny bude pre ľudí pripravené občerstvenie, napríklad aj divadelné múdre víno z divadla Pôtoň.

otvaranie sezony divadlo z pasazePočas slávnostného otvorenia divadelnej sezóny bude prebiehať aj vernisáž fotiek Skúšobňa z garáže, ktorá bude ukazovať, ako celá skúšobňa vznikala. „Keď sme sem v roku 2010 prišli, okamžite sme rozmýšľali ako pretvoriť tento priestor, aby nám slúžil čo najlepšie. Mali sme na záhrade dve garáže, ktoré sme sa rozhodli pretvoriť na skúšobňu. Pracovať sa na tom projekte začalo v apríli 2013,  potom nás podporila nadácia Granvia sumou vyše 14 tis. eur. Reálne sa začalo stavať v októbri minulého roku. Mnoho materiálu sme dostali darom, napríklad píla Ľubietová nám darovala drevené trámy. V tomto momente pracujeme na technickom vybavení skúšobni. Je to pre nás priestor pre vzdelávanie a chceme tento priestor otvoriť verejnosti. Veríme že premiérou tejto rozprávky sa tu začnú hrávať pravidelné predstavenia pre deti,“ vyjadril sa riaditeľ Divadla z Pasáže, Matúš Petričko.

Celkové náklady na stavbu skúšobne boli doteraz vyše 23-tisíc eur. Celú stavbu si divadlo realizovalo svojpomocne, či už pri rozoberaní starých garáží alebo pri následnom stavaní skúšobne pomáhali dobrovoľníci za minimálne finančné ohodnotenie alebo počas svojho voľného času.

Divadlo pripravuje na túto sezónu oprášiť starú inscenáciu Za závesom zázrak letí, zapája sa aj do Noci divadiel, na ktorú taktiež pripravujú nový program. V máji budúceho roku má divadlo výročie dvadsiatich rokov fungovania, na ktorým zatiaľ iba rozmýšľajú, ale avizujú veľkú oslavu.