Milovníci divadla si v prvých dvoch mesiacoch tohto roku určite prídu na svoje. Banskú Bystricu a Tajov navštívia herci a herečky známe nielen z divadelných pódií ale aj z televízie a filmového plátna.

Manželské vraždenie

08ab5f86-0a56-40a0-95d4-c121bd59b947Už tento týždeň, v piatok 8. januára o 19. hod., sa na Palúchovom pódiu v Aule Slovenskej zdravotníckej univerzity (SZU) predstaví pražské Divadlo na Jezerce. Inscenácia francúzskeho dramatika, spisovateľa a filmára Eric-Emmanuela Schmitta Manželské vraždenie je hereckým koncertom Jaroslava Dušeka a NatašiBurger. Režijne sa pod inscenáciu podpísal jeden z najúspešnejších českých filmových, divadelných a televíznych režisérov Jan Hřebejk. Viac o inscenácii sa dozviete na oficiálnej stránke divadla.

Čudné popoludnie dr. Zvonka Burkeho

Čudné popoludnie drZvonka BurkehoJedna z najlepších a najúspešnejších komédií v moderných dejinách česko-slovenského divadla.Najslávnejšia hra spoluzakladateľa, kmeňového autora a režiséra pražského Činoherného klubu Ladislava Smočeka je príbehom o ľudomilovi, ktorý sa takmer stane niekoľkonásobným vrahom…

Dr. Burke, podnájomník u pani Útechovej, je k svojej izbičke, kde žije dlhé roky, veľmi pripútaný. Pani Útechová sa však rozhodne zmluvu s Burkem zrušiť, pretože ide vydávať svoju dcéru Svetlanu a potrebuje viac priestoru pre nádejného zaťa. Burke si ale nevie predstaviť, že by Útechovcov opustil a bráni sa odchodu zubami-nechtami, čím spúšťa sled komických javov, absurdných stavov postáv a groteskných gagov…

V inscenácii bratislavského Divadla Astorka Korzo, ktorú režíroval Boris Farkaš, hrajú: Marián Miezga(Burke), Zuzana Konečná (Svetlana), Lukáš Latinák (Útechová), Juraj Kemka (Tichý) a Róbert Jakab (Václav).

Čudné popoludnie dr. Zvonka Burkeho uvedie Divadlo u Greškov v Tajove v piatok 22. januára (18.45 hod.).

Len si pospi, miláčik!

Len si pospi miláčikMašinéria plná omylov so silným hereckým obsadením. To je komédia slávneho francúzskeho dramatika GeorgesaFeydeaua Len si pospi, miláčik alebo Finta pána Ribadiera. Ústrednou postavou diania je neverný pán Ribadier, ktorý má vlastnú fintu ako obalamutiť manželku, keď sa vydáva na zálety. Neudrží však jazyk za zubami a pochváli sa priateľovi, netušiac, že je neúspešným pytačom jeho vlastnej ženy… V hlavných úlohách tejto elegantnej dobovej frašky, v réžii mimoriadne žiadaného umeleckého šéfa Dejvického divadla Michala Vajdičku, sa predstavia Diana Mórová, Ján Koleník, Tomáš Maštalír, Jozef Vajda, Zuzana Šebová a Marián Labuda ml.

V pondelok 25. januára o 19. hod. v Aule Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici (Tajovského ul.).

www.narodnycintorin.sk 3

Banskobystrické OZ Vis Verbi prináša Banskobystričanom už tretiu časť úspešného divadelného sitcomu DodaGombáraRóbertaMankoveckého www.narodnycintorin.sk. V tretej časti sa objavia nové postavy slávnych dejateľov z martinského Národného cintorína. A pribudne ich hneď niekoľko. Niekto nový sa narodí, niekto nový zas zobudí a niekto nový možno pribudne len tak. Samozrejme, s humorom, iróniou, nadsázkou a improvizáciou. A, samozrejme, s hudbou…

Aj tretie pokračovanie „národného cintorína“ sa odohrá na Palúchovom pódiu v Aule SZU – v piatok 19. februára o 19. hod.

O predstavení Slovenského komorného divadla z Martina už čoskoro nájdete na našom portáli nielen viac informácií, ale aj súťaž o vstupenky!

Dobrodružstvá Dona Dušana

Dobrodružstvá Dona DušanaS bratislavským Divadlom La Komika môžete vo februári v tajovskom Divadle u Greškov zažiť Dobrodružstvá Dona Dušana.

V posledných rokoch prenikol do televíznej tvorby fenomén telenoviel s takmer identickým obsahom: osamelé chudobné dievča skúšané osudom nájde lásku a bohatstvo pričom odhalí nejaké tajomstvo o sebe alebo o svojej rodine. Istá súkromná televízia točí podobnú telenovelu, ktorej hlavná postava je Don Dušan. V reálnom živote hercov je však hlavnou úlohou režisér. Herci sa teda ponárajú do scenára a pracujú dennodenne vedľa seba a nikto si neuvedomí, že ich život je podobný scenáru, ktorý hrajú. Ich život je jedna veľká telenovela…

V hre, ktorú režíroval skvelý Karol Vosátko, hrajú: Tomáš Palonder, Štefan Martinovič, Zuzana Vačková, Karin Hajdu.

Vo štvrtok 25. februára o 18.45 hod. v Divadle u Greškov v Tajove.

Zmiešaná štvorhra

27_2 Zmiešaná štvorhraRadošinci navštívia Banskú Bystricu so svojím novým predstavením Zmiešaná švorhra, ktoré malo premiéru koncom novembra minulého roku. Táto komediálna „správa zo zápasu dňa“typickými výrazovými prostriedkami Radošinského naivného divadla (RND), teda humorom, satirou a vtipným herecko-režijným stvárnením, skúma momentálny stav či kvalitu súčasného slovenského života, mieru nášho úsilia a najmä hľadania ľudského šťastia.

V čom je zmysel ľudského šťastia? V zabezpečenom živote a v pekných veciach? Vo fungujúcich medziľudských vzťahoch? V krásnom snívaní? Autor a divadlo sa podujali na dvadsaťštyrihodinový, možno až indiskrétny výskum a pohľad do života dvoch úplne odlišných slovenských rodín, a takto chcú podať čo najkonkrétnejšiu správu o trpko-smiešnych účastníkoch tejto dedinsko-mestskej ľudskej zápasovej štvorhry či hry, v ktorej sa tak trochu nepriamo zápasí o zmysel ľudského šťastia.

Autorom hry je Stanislav Štepka, režisérom Juraj Nvota a účinkuje v nej skoro celý súčasný súbor RND – Stanislav Štepka, MaruškaNedomová, Svätopluk Malachovský alebo Mojmír Caban, Barbora Švidraňová alebo Marta Maťová, Michal Kubovčík alebo Tomáš Pokorný, Gabriela Mihalčínová alebo Petra Molnárová, Jozef Adamčík alebo Ondrej Hraška, Vladimír Svítek a Ladislav Hubáček.

V sobotu 27. februára o 19. hod. v Aule SZU v Banskej Bystrici.