Začiatok budúceho roka sa v Banskej Bystrici bude niesť – okrem iného, aj v znamení skvelých divadelných podujatí.

bbbcc75e-289e-402f-9887-03d43c871b0cV januári sa Banskobystričania môžu tešiť na pražské Divadlo Na Jezerce, ktoré príde do nášho mesta s Manželským vraždením. A to je naozaj výnimočná udalosť! Herec Jaroslav Dušek, ktorý v tomto predstavení účinkuje, totiž kvôli pracovnej vyťaženosti len veľmi zriedka hosťuje mimo Čiech. Divadlo na Jezerce na Slovensku (okrem Bratislavy) vystúpi po prvý raz. Vo februári to bude tretie pokračovanie úspešného divadelného sitkomu www.narodnycintorin.sk, v podaní martinského Komorného divadla, ktoré do Banskej Bystrice opäť prinesie Občianske združenie VIS VERBI.

A rovnako tak komornú tragikomédiu Manželské vraždenie, v ktorej excelujú herci Jaroslav Dušek a Nataša Burger. Vychutnať si ju môžete v piatok 8. januára 2016 na javisku Ivana Palúcha v Aule Slovenskej zdravotníckej univerzity. Vstupenky sú už v predpredaji, no dve vstupenky môže jeden z vás vyhrať v súťaži, ktorú sme pripravili v spolupráci s OZ VIS VERBI.

08ab5f86-0a56-40a0-95d4-c121bd59b947Manželské vraždenie (Petitscrimesconjugaux, 145 min.) napísal francúzsky dramatik, spisovateľ a filmár Eric-EmmanuelSchmitt. Premiéra hry sa konala v septembri 2003 v Paríži. Tento príbeh, krátko povedané, je o súboji medzi mužom a ženou, v ktorom ide o život a je pohľadom na manželstvo v dnešnej dobe. Líza a Gilles žijú spolu pätnásť rokov. Aspoň tak tvrdí ona. Nie je to tak celkom isté, pretože Gillespo nejasnom úraze hlavy stratil pamäť. Vracia sa do ich údajne spoločného bytu a Líza ho snaží dostať späť do ich života. Ale… hovorí mu pravdu? Nezneužíva jeho stratu pamäti k tomu, aby celé ich spolužitie skreslila? Aby vybudovala nový život na falošných základoch? Nad spoločným večerom muža a ženy, plným záhad, sa navyše vznáša akási hitchcockovská atmosféra…

Režijne sa pod inscenáciu Manželské vraždenie podpísal jeden z najúspešnejších českých filmových, divadelných a televíznych režisérov Jan Hřebejk. Výkony Jaroslava Dušeka a Nataši Burgerovej sú doslova hereckým koncertom a zárukou, že sa budete nielen dobre baviť, ale občas vás aj zamrazí. Krátku ukážku z predstavenia si môžete pozrieť v nasledujúcom videu.

Divadlo na Jezerce, Praha

ad61630d-3c02-4f37-bda3-0c5e6c1b861eDivadelná spoločnosť Jana Hrušínskeho bola založená v roku 2002 a nadväzuje na dlhoročnú rodinnú tradíciu. Predkovia a členovia rodiny Hrušínskych pôsobia v českom divadle nepretržite od polovice 19. storočia. Prvým držiteľom divadelnej koncesie v rodine bol pán Ondřej Červíček, ktorý povolenie k prevádzke divadelného spolku získal v roku 1883. Za všetky známe osobnosti, ktoré prešli divadelnou históriou „rodiny“, spomenieme, napríklad v roku 1851 JosefaKajetána Tyla alebo neskôr, v prvej polovici 20. storočia Karla Lamača, Rudolfa Hrušínskeho či JosefaKemra. Rodinná tradícia teraz pokračuje v Divadle na Jezerce.

Do žrebovania o dve vstupenky na predstavenie Manželské vraždenie – v piatok 8. januára 2016 o 19. hod. v Aule SZU v Banskej Bystrici (Bernolákova 8), zaradíme všetkých, ktorí do nedele 13. decembra 2015 vyplnia a odošlú súťažný formulár a zároveň v ňom odpovedia na otázku: Kto je režisérom inscenácie Manželské vraždenie?

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Anna Červenáková.