K nováčikom v drese s baranom na hrudi sa radí útočník Cason Hohmann. Ten vo svojej premiérovej sezóne predvádza výborné výkony. Veď po tretine zápasov základnej časti je najproduktívnejším hráčom Tipsport ligy. My sme ho počas reprezentačnej prestávky vyspovedali.

Najproduktívnejší hráč súťaže a nová hviezda baranov Cason Hohmann

S odchodmi útočníkov Petra Kafku, Jordana Hickmotta, Tomáša Ziga, Dávida Buca a Brocka Higgsa odišlo dohromady 67 gólov a 151 bodov z minulej sezóny. Veľká medzera, ktorú sa vedenie HC´05 iClinic Banská Bystrica pokúsilo nahradiť ziskom nových tvárí. V polovici augusta sa navyše zranil aj kapitán Tomáš Surový a manažment úradujúceho majstra musel konať.

Štrnásteho augusta podpísali barani dvojmesačnú zmluvu s útočníkom Casonon Hohmannom. „Cason kto?“ pýtalo sa mnoho fanúšikov banskobystrického klubu. Išlo totiž o hráča, ktorého takmer nikto nepoznal. Americký krídelník dovtedy pôsobil výlučne v Severnej Amerike. Tam sa však pohyboval iba v nižších súťažiach. Od univerzitnej hokejovej ligy NCAA cez ECHL až po AHL. Uplynulú sezónu strávil až v štyroch tímoch.

Iba 175-centimerov vysoký útočník si po sezóne povedal dosť. NHL bola na míle vzdialená a už ho nebavilo sa pretĺkať cez všetky možné kúty Ameriky. „Potreboval som zmenu,“ začal rozprávanie pre portál BBonline.sk Cason Hohmann. Od agenta mu pristála na stole ponuka z Európy, konkrétne z Banskej Bystrice. „O klube som počul samé dobre veci. Rozhodol som sa prísť sem a pozrieť si, ako to tu chodí.“

Casona Hohmanna je ťažké zastaviť

Po pár dňoch už Banská Bystrica hlásila Casona ako ďalšiu posilu. Nové prostredie a spoluhráčov si rodený Texasan ihneď zamiloval. „Je to tu úžasné, spoluhráči, podmienky, všetko. Krajina a mesto sú taktiež veľmi pekné a zažívam tu veľa zábavy. Cítim sa tu dobre a na nič sa nemôžem sťažovať. Je to pre mňa výborná skúsenosť,“ netajil svoje nadšenie Hohmann.

Chvíľku mu trvalo, kým si zvykol na iné prostredie a herný štýl. V úvodných zápasoch hokejovej Ligy Majstrov získal v šiestich dueloch iba jeden bod za strelený gól. Postupne však v domácej súťaži začal ukazovať svoje schopnosti. Body mu začali pribúdať a po tretine základnej časti získal už 24 bodov (7+17). Spolu s nitrianskym Michalom Krištofom je  najproduktívnejším hráčom celej súťaže. Americký legionár však skromne za výborné štatistiky vďačí spoluhráčom. „Vo formácii mám dvoch skvelých parťákov, ktorí mi pomáhajú. Hrá sa mi s nimi skvelo a veľmi mi uľahčujú robotu,“ povedal na adresu svojich partnerov z útoku Miloša Bubelu a Mareka Bartánusa.

Formácia Bartánus – Bubela – Hohmann sa raduje z gólu

Okrem tvrdej práce na tréningoch môže za skvelú formu aj regenerácia. Pri nej úplne vypne od hokeja. „Vo svojom voľnom čase hlavne oddychujem. Na štadióne sme každý deň a tvrdo pracujeme, preto je dobré, keď potom trochu vypneme a ideme s chalanmi niekde von,“ uviedol Hohmann, ktorý vzápätí aj prezradil, s kým a kam najčastejšie vyráža. „Rád chodím na námestie a spoznávam nové miesta. Chodím so spolubývajúcimi Guillameom Gélinasom a Ericom Faillem. Aj mimo štadióna trávime spolu veľa času. Navyše hovoria po anglicky, čiže si dobre rozumieme,“ priblížil a zároveň dodal: „S nikým však nemám problém. V šatni sme partia a rád trávim čas aj s ostatnými.“

Ročník 2017/18 ešte nie je ani v polovici, no ak by sa 24-ročnému krídelníkovi darilo tak ako doteraz, mohol by si vypýtať angažmán v kvalitnejšej európskej súťaži. Z fínskej, švédskej či nadnárodnej KHL je cesta do NHL už len na skok. „Ako každý hokejista aj ja chcem hrať na najvyššej možnej úrovni. Mojím snom je hrať v NHL. Milujem tento šport a verím, že sa mi tam niekedy podarí dostať,“ zasníval sa maličký útočník. Sám však vie, že cesta vyššie vedie cez tvrdú drinu a tímový úspech. „Každý deň sa snažím robiť maximum a pomôcť môjmu tímu k víťazstvu,“ uzavrel usmievavý Američan.

Vladimír Országh: Je pre nás príjemným oživením

Spokojnosť s výkonmi Casona Hohmanna vládne aj u jeho nadriadených. Kormidelník Vladimír Országh vyzdvihuje jeho pracovnú morálku. „Je to hráč, ktorý na sebe tvrdo pracuje a chce hrať s pukom. Možno mal trošku slabší začiatok, ale to sa dalo čakať. Prišiel po prvýkrát do Európy, do nového prostredia. Zlepšoval sa však každým tréningom a zápasom. Je pre nás príjemným oživením.“

Tréneri od začiatku sezóny hľadajú optimálne zloženie útokov. Ku Hohmannovi zaradili Miloša Bubelu a títo dvaja hráči si ihneď sadli. Neskôr k nim pribudol Marek Bartánus a momentálne patrí tento útok k najproduktívnejším v celej Tipsport lige. „Hohmann s Bubelom robia body, čo je dôležité. Rovnako dobre k nim zapadol Bartánus. Dúfam, že im to vydrží čo najdlhšie,“ uviedol na spoluprácu útočného tria Országh.

Cason Hohmann v číslach

  • Napriek tomu, že meria iba 175 centimetrov, tak titul najnižší hráč v tíme patrí Máriovi Róthovi (171 cm)
  • Spolu s Michalom Krištifom (Nitra) je najproduktívnejším hráčom Tipsport ligy – obidvaja získali 24 bodov
  • Získal najviac bodov v celej súťaži v hre piatich proti piatim (21 bodov)
  • Vedie bodovanie plus/mínus s plus 20 bodmi, druhý je jeho spoluhráč z útoku Miloš Bubela (+19)
  • Na sedem gólov potreboval iba 19 striel (úspešnosť streľby 36,8%)
  • Na svojom konte má jeden majstrovský titul s tímom Boston University v NCAA (2014/15)

Mohlo by vás zaujímať…

Michal Hudec: Banská Bystrica je moje mesto

Brankár baranov Teemu Lassila: S Banskou Bystricou chcem získať titul