Už o necelých 24-hodín čaká na banskobystrických hokejistov v poradí piaty duel hokejovej Ligy Majstrov 2017/18. Zverenci trénera Országha sa predstavia na ľade fínskeho majstra Tappara Tampere. My sme pri tejto príležitosti vyspovedali brankára baranov Teemu Lassilu, ktorý prišiel pod Urpín len pred pár mesiacmi a uplynulú sezónu obliekal práve dres Tappary.

V šatni tichý, postavou nevysoký a bez výstroje by ste ho takmer nespoznali. Taký je nový strážca banskobystrickej svätyne, Fín Teemu Lassila. Muž, ktorý nemá rád veľkú pozornosť a radšej ako nejakými rečami či mediálnymi aférami upúta svojimi výkonmi na ľade.

Pred touto sezónou sa rodák z Helsínk rozhodol pre zmenu. Po troch sezónach v rodnej zemi sa rozhodol vyskúšať si nové dobrodružstvo. Z viacerých ponúk, ktoré mal na stole, ho najviac zaujala tá slovenská. „O záujme z Banskej Bystrice som sa dozvedel pomerne neskoro, až niekedy v júni. Prvé, čo som počul bolo, že ide o slovenského majstra a že v budúcej sezóne bude hrať v Lige majstrov. Všetko to znelo dobre. Môj agent následne mesto a klub navštívil. Povedali mi, že všetko je tu na profesionálnej úrovni a ponuku mi odporučil.“ Koncom júna už bol Lassila hráčom slovenského majstra, keď sa mu upísal na celú sezónu 2017/18.

V neznámom prostredí dostal ťažkú úlohu. Nahradiť obľúbeného Jasona Bacashihuu, ktorý baranov doviedol k premiérovému titulu. Manažment mu priviedol ako konkurenciu dvoch mladíkov – o desať rokov mladšieho Čecha Jana Lukáša a 22-ročného Slováka Daniela Gibla. Tréner Országh Lassilu s Lukášom pravidelne striedal a obidvom mužom v maskách doprial takmer rovnakú porciu zápasov.

Pre obidvoch brankárov je pôsobenie na Slovensku niečím novým. Tridsaťštyriročný Lassila už pôsobil v krajinách ako Fínsko, Švédsko, Rusko a pri porovnaní so Slovenskom sú spomínané ligy dynamickejšie a náročnejšie. „Tipsport liga je trochu iná. Hrajú tu šikovní hráči, no oproti iným súťažiam tu majú hokejisti viac času na prihrávku či strelu, je to pomalšie. Keď ju porovnám s fínskou ligou, tak tam sa hrá rýchlejšie s častejšou streľbou. Tu sa hrá krajší hokej, hráči sa snažia viac kombinovať,“ povedal Lassila.

Tunajšie prostredie si 183-centimetrov vysoký brankár nevie vynachváliť. „Mesto je veľmi pekné. Klub pracuje na vysokej úrovni. Ako hráči máme o všetko postarané. Na Banskú Bystricu nemôžem povedať krivého slova.“ Najviac ho však zaujala atmosféra na štadiónoch, ktorú vytvárajú banskobystrickí fanúšikovia. „Pre mňa je to zatiaľ úžasná skúsenosť. Fanúšikovia nám doma aj von vytvárajú neuveriteľnú atmosféru a podporu. Znamená to pre nás veľa.“

Už o pár hodín sa však vráti späť tam, kde minulú sezónu oslavoval zisk majstrovského titulu. Ako sám vraví, na stretnutie proti Tappare sa nesmierne teší a očakáva ťažký boj. „Bude to zaujímavý zápas. Už teraz viem, že tempo bude rýchle a na ľade bude kvôli širšiemu klzisku viacej priestoru. Čaká nás náročný duel hlavne po korčuliarskej a fyzickej stránke. Na ľade Tappary je vždy veľmi ťažké zvíťaziť.“

Barani nastúpia proti najúspešnejšiemu fínskemu klubu (17 titulov). Mužstvo má množstvo skúseností, veď v posledných piatich sezónach vždy hrali vo finále. „Tappara má veľmi dobrý tím. Vedia, ako majú vyhrávať. Káder sa skladá z tvrdo pracujúcich chalanov,“ dodala banskobystrická 35-ka, ktorá sa na ľade Hakametsä arény stretne s viacerými kamarátmi.

Onedlho sa ale mnohí hokejisti pôsobiaci v Európe začnú pripravovať na olympijské hry 2018 v juhokórejskom Pchjongčchangu. Kvôli neúčasti hráčov z NHL sa o dres Suomi môže uchádzať aj Teemu, ktorý sa s Fínskom radoval v roku 2011 zo zlatej medaily. Odvtedy sa však v národných farbách objavil iba dvakrát. „O olympiáde som nerozmýšľal. Fínsko má mnoho výborných gólmanov v KHL či AHL. Pre mňa je ďaleko o tom uvažovať.“

Gólman, ktorý bol v roku 2003 draftovaný klubom NHL Nashville Predators, má však iné ciele ako účasť pod piatimi kruhmi. „Sústredím sa na túto sezónu, na Banskú Bystricu, s ktorou by bolo pekné získať majstrovský titul.“ Po zlatej medaile z majstrovstiev sveta a fínskom titule by to bola pre neho tretia veľká trofej v kariére. A hlavne kvôli tomu prišiel v lete na Slovensko.

Tohtosezónne štatistiky

Tipsport liga: 5 zápasov – 3 výhry – 2 prehry po pp – 2,18 priemer gólov – 92,47 % úspešnosť zásahov
Liga Majstrov: 2 zápasy – 2 prehry – 3,04 priemer gólov – 91,18 % úspešnosť zásahov

Prechádzajúce kluby

2002-2005 – TPS Turku (Fínsko)
2003/04 – Ässät Pori (Fínsko)
2005-2007 – Djurgårdens IF (Švédsko)
2007-2011 – HPK Hämeenlinna (Fínsko)
2007/08 – LeKi (Fínsko-2)
2007/08 – Kiekko-Vantaa (Fínsko-2)
2011/12 – Metallurg Novokuzneck (KHL)
2012/13 – Barys Astana (KHL)
2013/14 – Avangard Omsk (KHL)
2013/14 – Växjö Lakers HC (Švédsko)
2014-2016 – TPS Turku (Fínsko)
2016/17 – LeKi (Fínsko-2)
2016/17 – Tappara Tampere (Fínsko)