Hokejový útočník Michal Hudec definitívne zavesil korčule na klinec. Klub HC´05 iClinic Banská Bystrica sa svojmu bývalému útočníkovi rozhodol za jeho roky strávené pod Urpínom poďakovať. My sme obľúbeného „Huďa“ po rozlúčke vyspovedali.

Michal Hudec odohral za Banskú Bystricu 268 zápasov a dosiahol v nich 192 bodov za 77 gólov a 115 asistencií

Minulý ročník strávil Michal v Nových Zámkoch. Na drese nosil kapitánske céčko a svoj tím doviedol až do štvrťfinále play off. Tam im stopku vystavila v piatich zápasoch Banská Bystrica. Po sezóne Nové Zámky opustil a v lete sa začal pripravovať s druholigovým nováčikom HC Bratislava. Trénoval naplno a nastúpil aj na jeden prípravný duel. Rodákovi z Bratislavy sa však ozvalo jeho telo. To ho posledné roky už neposlúchalo. Musel podstúpiť dve operácie slabín a to sa podpísalo na jeho rozhodnutí. „Definitívne končím,“ povedal niekdajší slovenský reprezentant koncom septembra tohto roka.

Hokejový srdciar sa tak rozlúčil po tichu, bez fanfár. Všetko sa ale rozhodol zmeniť prezident HC´05 iClinic Banská Bystrica Juraj Koval. Ten Mišovi zavolal a navrhol mu rozlúčku v klube, kde pôsobil päť rokov ako kapitán. Tú naplánoval proti symbolickému súperovi – Novým Zámkom. Tie zavítali pod Urpín v nedeľu 22. októbra v rámci 14. kola. Deň pred Michalovými 38-narodeninami.

Nevysoký krídelník či center podpísal s baranmi jednodňovú zmluvu a v zápase proti Novým Zámkom sa objavil v prvej formácii. Nastúpil na úvodné striedanie, odohral pár sekúnd a pri prvom prerušení to prišlo. Emotívna rozlúčka, ktorá Michala dojala. „Nikdy v živote, ani v kariére, človeku nenapadnú také veci, že by sa dožil niečoho podobného. Nesmierne si to vážim a stále si to poriadne ani neuvedomujem. Keď si to človek pozrie zo záznamu, že to bolo venované iba mne, tak je to fantastické,“ rozhovoril sa „Huďo“ po zápase, v ktorom nakoniec Bystričania zvíťazili 8:3.

Dres s baranom na hrudi obliekal rodák z Bratislavy päť sezón. Počas nich plnil rolu kapitána. Za tie roky mu mesto, klub a fanúšikovia prirástli k srdcu. „Vždy budem tvrdiť, že Banská Bystrica je môj druhý domov. Spoznal som tu mnoho fantastických ľudí. Stále tu mám výborné vzťahy. Vždy, keď sa sem vrátim, mám komu zavolať a ísť s niekým na kávu.

Narodila sa nám tu aj dcéra, takže sa sem budem vždy vracať rád. Pri každej návšteve Bystrice prevláda vo mne akési chvenie. Banská Bystrica je moje mesto.“

Tridsaťosemročný už bývalý útočník získal počas svojej kariéry štyri slovenské tituly, všetko so Slovanom Bratislava. Tešil sa aj so zisku bronzu s reprezentáciou do 20 rokov. S Banskou Bystricou došiel v sezóne 2014/15 do finále, kde však boli nad ich sily HC Košice.

Bol však pri prerode a budovaní klubu, ktorý sa z nováčika zaradil až k slovenskej elite. „Som rád, že minulý rok barani vyhrali. Budovalo sa to tu po stupienkoch, od skromného až po elitný klub. Na Slovensku je Bystrica top a vnímaná je už aj v Európe,“ povedal Hudec, ktorý však nebol pri tom, keď barani minulý rok oslavovali premiérový titul.

Počas svojej kariéry obliekal dresy siedmych tímov. Vystriedal tak veľa spoluhráčov, s ktorými zažil príjemné aj horšie chvíle. Najviac si však spomína na dvoch parťákov zo Slovana a Banskej Bystrice. „V Slovane to bol Richard Kapuš, ktorý mi dal mnoho. Tu v Bystrici som veľa prežil s nebohým Mirom Hlinkom. Svojím spôsobom mi dali títo dvaja najviac.“

Po ukončení hráčskej kariéry sa s hokejom nechce rozlúčiť. Začal sa venovať trénerstvu a momentálne je asistentom trénera v reprezentácii do 16 rokov. Vznikla otázka, či sa po odchode Richarda Zedníka nestane novým asistentom Vladimíra Országha pri kormidle úradujúceho majstra. „Myšlienka rozšíriť trénersky štáb tu nebola. Myslím si, že musí uplynúť nejaký čas, aby som mohol  ísť do tejto funkcie,“ zhodnotil svoje súčasné trénerské možnosti „Hudy“.

Vladimír Országh: Nebolo jednoduché ho koučovať

Súčasný kormidelník baranov trénoval Hudeca štyri sezóny. Počas nich bol na ľade jeho predĺženou rukou a vzájomnú spoluprácu si nevedel vynachváliť. „Je to hráč, ktorý hral srdcom a vždy odovzdal pre klub všetko. O to krajšia bola rozlúčka. Zanechal tu veľkú stopu,“ uviedol Országh.

Za ten čas ho dokázal spoznať nielen ako hráča, ale aj ako človeka. Aj keď sa vyskytli nejaké nedorozumenia, tak Országh považuje Hudeca za typického lídra. „Ako človek je veľmi priamy a otvorený. Povie veci na rovinu a preto si ho veľmi vážim. Nebolo vždy jednoduché ho koučovať, ale určite ako človek je osobnosť,“ dodal tréner Banskej Bystrice.

Sám Országh bol v minulosti výborným hokejistom, ktorý sa po skončení kariéry dal na trénerstvo. Podľa neho prechod z pozície hráča do trénerského kresla nie je jednoduchý. „Hudy rýchlo zistí, že pohľad hráča a trénera je iný. Tým sme si však museli prejsť všetci bývalí hráči. Ja mu však držím palce a želám veľa šťastia v trénovaní.“

V jednom tíme dvaja kapitáni

Pri svojom rozlúčkovom zápase nastúpil Michal Hudec v drese s číslom dvanásť a céčkom na hrudi. Ocitol sa v prvej formácii po boku Tomáša Surového, súčasného kapitána baranov. V jednej chvíli tak boli na ľade až dvaja hráči Banskej Bystrice v drese s kapitánskym C. „Je to rarita. V NHL bol kapitánom brankár Roberto Luongo a teraz mohli byť v Bystrici dvaja kapitáni. Banská Bystrica je prelomová,“ uzavrel Hudec s úsmevom na perách.