Výber Banskobystrického zväzu malého futbalu do 23 rokov má za sebou prvé tri zápasy v sezóne najvyššej slovenskej mládežníckej súťaže v malom futbale. Mladí Bystričania v Púchove neprehrali a odniesli si päť bodov.

SZMF Superliga U23 je mládežníckou verziou seniorskej Niké Superligy, v ktorej taktiež pôsobí aj banskobystrický výber. Súťaž je takisto rozdelená na tri skupiny, pričom tím spod Urpína súperí s mužstvami zo Zvolena, Martina a Nitry. Prvé tri kolá sa odohrali v jeden deň – v nedeľu 11. decembra v hale STC Púchov. Do semifinále postúpi víťaz každej skupiny a najlepší tím z druhých miest.

Zostava výberu Banskej Bystrice na prvom hracom dni v Púchove: Šimo – P. Telúch, Cehuľa, Adamov, Sultangaliyev, Švantner, Jurica, Schütz, Prokaj, Črep (C), Koppa, Zeleňanský.

Na úvod výhra v derby

Bystričania nastúpili na prvý duel dňa o 9-tej ráno, a hneď to bolo derby so Zvolenom. V prvom polčase sa strelecky presadil len Pavol Telúch, ktorý v 16. minúte vystihol rozohrávku Zvolenčanov a ponúknutú šancu využil – 1:0. Hráči Zvolena odpovedali krátko po zmene strán, keď Adrián Melicherčík vystrelil z osi ihriska a brankár Adrián Šimo toho cez svojich spoluhráčov veľa nevidel – 1:1.

Zdroj foto: SZMF (A. Hrušovský)

Už zakrátko však prinavrátil banskobystrickému tímu vedenie kapitán Maximilián Črep, ktorý si z autu vymenil loptu s Pavlom Telúchom a zoči-voči brankárovi Zvolena nezaváhal – 2:1. Dôležitý tretí gól Banskej Bystrice dal v 31. minúte spred brány Samuel Prokaj a na konečných 4:1 zvýšil v samom závere Alex Adamov, ktorý zakončil prečíslenie pohodlne do odkrytej brány.

SZMF Superliga U23 – sk. Stred – 1. kolo – nedeľa 11.12.2022, 9.00 h – STC Púchov

Banská Bystrica – Zvolen 4:1 (1:0)

Góly: 16. P. Telúch, 24. Črep, 31. Prokaj, 40. Adamov – 22. Melicherčík. Rozhodovali: Lednický, Kačička.

Proti Martinu strata dvoch bodov v samom závere

Bystričania si od 11.50 h zmerali sily s Martinom. Prvý polčas patril hráčom vo fialových dresoch, keď v 3. minúte otvoril skóre z dorážky Adam Cehuľa a v 7. minúte zvýšil na 2:0 pohotovo pred bránou Črep. Martinčania znížili na 2:1 v úvode druhej 20-minútovky, keď si na prihrávku z pravej strany nabehol pred bránu presne zakončujúci Jozef Sopóci.

Už zakrátko viedli hráči Banskej Bystrice opäť o dva góly, a to zásluhou Lukáša Koppu, ktorý si nabehol na výbornú prihrávku pred pokutové územie a prestrelil brankára Martina. Záver zápasu však patril Martinčanom. V 35. minúte znížil na 3:2 hlavou po centri z ľavej strany Jaroslav Taraba a v posledných sekundách duelu vyrovnal hlavičkou po nákope od brankára Martin Homola.

Banská Bystrica – Martin 3:3 (2:0)

Góly: 3. Cehuľa, 7. Črep, 24. Koppa – 23. Sopóci, 35. Taraba, 40. Homola. ŽK: 25. Koppa, 39. Cehuľa – 21. Sopóci, 30. Černák, 39. Ivanka. Rozhodovali: Lednický, Tramita.

Bod s Nitrou zachránený v závere

Mladí Bystričania zakončili hrací deň od 13.45 h súbojom s Nitrou. Prvý gól stretnutia vsietil v 8. minúte Telúch, ktorý sa presadil akrobatickým spôsobom z dorážky. Nitrania vyrovnali v 13. minúte po presnej prudkej strele pod brvno v podaní Matúša Hanakoviča. Hráči Banskej Bystrice však išli už v 15. minúte opäť do vedenia, keď Cehuľa poľahky skóroval po výbornej prihrávke Telúcha – 2:1.

V druhom dejstve sa Nitre podarilo otočiť priebežný stav presnými strelami Kristiána Pajera a Šimona Penzeša. Hráči vo fialových dresoch si však udržali štatút nezdolaného celku, keďže v posledných sekundách usmernil Črepovu strelu do vlastnej brány Maroš Uher. Bystričania si tak z Púchova odniesli 5 bodov po jednej výhre a dvoch remízach.

Banská Bystrica – Nitra 3:3 (2:1)

Góly: 8. P. Telúch, 15. Cehuľa, 39. Uher (vla.) – 13. Hanakovič, 23. Pajer, 35. Penzeš. ŽK: 34. Uher (Nitra). Rozhodovali: Tramita, Lednický.

Povedali o prvom hracom dni

Lukáš Berec, tréner a manažér výberu Banskej Bystrice: „Vycestovali sme s kvalitnou zostavou. Niektorí už majú skúsenosti z mužskej kategórie, prípadne z minulej sezóny Superligy do 23 rokov. V zápase so Zvolenom sme podali koncentrovaný výkon, bolo dôležité, že sme skórovali ako prví. Bol to kvalitný zápas z oboch strán, my sme boli efektívnejší. V druhom stretnutí s Martinom sme začali výborne, ale v druhom polčase za stavu 3:1 sa stali dve situácie, ktoré ovplyvnili ďalšie dianie na ihrisku. Rozhodcovia najprv nevylúčili hráča Martina, čo by znamenalo päťminútovú presilovku, a následne neodpískali evidentné potiahnutie za dres v pokutovom území. Potom sa nervozita stupňovala, súper znížil a v poslednej minúte po našej chybe pri bránení štandardky vyrovnal. V poslednom stretnutí sme nastúpili proti silnej Nitre, obhajcovi prvenstva. Zápas bol ako na hojdačke, tentokrát sa priklonilo šťastie na nás, keď sme minútu pred koncom vyrovnali. Zápasy boli kvalitné, tempo vysoké, a boli to viac bojovnejšie zápasy ako v seniorskej kategórii. Hrali sa určite vo vyššom tempe.“

Maximilián Črep, kapitán výberu Banskej Bystrice: „Myslím si, že prvé tri kolá môžeme hodnotiť kladne. S chalanmi sme sa pred zápasmi všetci spoločne na tréningu nestretli, no napriek tomu sme sa dokázali zohrať a podať kvalitný výkon. Keby nám niekto pred zápasmi povie, že skončíme na druhom mieste, asi by sme to brali. Teraz to má trpkú príchuť, pretože na základe predvedenej hry si myslím, že sme mali určite na viac. Mrzí nás hlavne zápas s Martinom, kde sme na konci zápasu kvôli našej nedôslednosti dostali gól na 3:3, a prišli sme tak o dva dôležité body. Verím, že v odvetách nadviažeme na výkony a podarí sa nám postúpiť. Chalanom by som chcel poďakovať za výkon a hlavne za dobrú partiu.“

Ondrej Zeleňanský, hráč výberu Banskej Bystrice: „Do tohto dňa sme vstupovali s neodskúšaným tímom. Pár z nás hralo už aj za mužský vyber, ale veľa bolo nových. Snažili sme sa hrať zodpovedne zozadu, nepúšťať hráčov ďaleko od seba. V zápase so Zvolenom sme využili všetky šance, ktoré sme mali. S Martinom to bol z našej strany výborný výkon, no neustáli sme to a z posledného centra sme dostali gól na 3:3. Nevyužili sme veľa šancí a nepostrážili sme si náskok. Proti Nitre sme vedeli, že to bude najťažší zápas a išli sme do neho s tým, že chceme vyhrať a skončiť po prvom hracom dni prví. Nitra je výborný súper, má rýchlych hráčov. Zápas bol vyrovnaný, šance boli na oboch stranách využité. To, čo sme sa naučili proti Martinu – že gól sa dá dať aj z poslednej šance, sme zužitkovali na gól z poslednej akcie proti Nitre.“