Basketbalistky BK ŠK UMB Banská Bystrica zakončili rok vysokou prehrou. Do Šamorína ich však kvôli maródke vycestovalo len sedem, bez viacerých opôr, takže na potrápenie jasného favorita príliš pomýšľať nemohli.

Rovnako ako v predchádzajúcom vystúpení v Piešťanoch, tak aj v stredu v Šamoríne inkasovali sovičky v prvej štvrtine 31 bodov. Prvý kôš dali hostky v polovici 4. minúty zásluhou Kataríny Niny Mrváňovej (8:2). Klaudia Háberová znižovala svojou prvou trojkou na 17:5 a posledný kôš tímu UMB v prvej štvrtine dala Petra Šunová. V druhej časti sa už sovičkám darilo v útoku dvojnásobne viac ako v prvej, pričom za zmienku stoja presné strely spoza oblúka v podaní Šunovej, Háberovej a Mrváňovej. Šamorínčanky nastrieľali v druhom dejstve 24 bodov, a tak po polčase viedli 55:21.

Druhý polčas bol na body zo strany bystrického družstva ešte chudobnejší. V tretej štvrtine premenila tri trestné hody Soňa Slavíková, Šunová pridala 2-bodový kôš a Háberová sa prezentovala treťou trojkou. Klesajúcu tendenciu malo aj bodové tempo domácich, ktoré však stále dokázali dať aspoň 20 bodov za štvrtinu, a pred tou štvrtou tak viedli 75:29, vďaka čomu ešte mohli pomýšľať na trojciferný nástrel. V poslednej štvrtine už basketbalistky UMB, zrejme aj vplyvom únavy, zaznamenali len jediný bod, pričom inkasovali 18, takže stovke sa vyhli.

Najlepšou strelkyňou domáceho ŠBK bola 21-bodová Timea Sujová, ktorá premenila 5 zo 7-mich pokusov za tri body. Dvojcifernú bodovú hranicu pokorili všetky hráčky základnej päťky Šamorína, pričom Bystričanka Zuzana Vargová si pripísala 14 bodov a 9 doskokov. Kapitánka domácich Simona Marcová takmer zaznamenala triple-double, keď nazbierala 10 bodov, 8 doskokov a 10 asistencií. Spomedzi sovičiek to najviac padalo 10-bodovej Petre Šunovej, ktorej s 9-timi bodmi sekundovala Klaudia Háberová. Basketbalistky UMB dali polovicu svojich bodov spoza perimetra.

Povedali o zápase

Andrea Izáková, trénerka BK ŠK UMB Banská Bystrica: „Dnešný zápas nebudem hodnotiť po hernej stránke, keďže ho muselo odtiahnuť sedem hráčok, vzhľadom na zranenia a chorobnosť v našom tíme, a zápas sa nepodarilo preložiť. Ďakujem dievčatám za bojovnosť po celých štyridsať minút. Gratulujem súperkám.“

Alexandra Luptáková, hráčka BK ŠK UMB pre BBonline.sk: „Na dnešný zápas sme nastúpili v zostave siedmich hráčok. Celý zápas boli Šamorínčanky na koni. Napriek absencií našich hráčok sme zabojovali a sme radi, že duel sme dohrali bez zranení. Pevne veríme, že počas sviatkov sa všetky dáme zdravotne dokopy a pripravíme sa na posledný zápas základnej časti.“

Barbara Lelkes, hračka ŠBK Šamorín pre basket.sk: „Chceli sme našim verným fanúšikom pripraviť predčasný vianočný darček. Síce sme nedosiahli stovku, no napriek tomu si myslím, že našich priaznivcov sme potešili vysokým víťazstvom a peknými akciami. Ďakujeme za pozápasový potlesk, veľmi si ho vážime. Rok sme ukončili ziskom dvoch bodov, tešíme sa na boje v nadstavbe proti kvalitným tímom.“

Niké Extraliga žien – 13. kolo – streda 21.12.2022, 19.00 h – Šamorín

ŠBK Šamorín – BK ŠK UMB Banská Bystrica 93:30 (31:7, 55:21, 75:29)

Štvrtiny: 31:7, 24:14, 20:8, 18:1. Rozhodovali: Margala, Turčin Hudec. Diváci: 150.

Zostava ŠBK Šamorín a body: Sujová 21, Vargová 14, Lüttmerdingová 10, Marcová (C) 10, Bábiková 10 (Vaigl 8, Slama 8, Seňová 5, Lelkes 4, Fenesová 3, Soóky 0). Tréner: A. Diósi.

Zostava BK ŠK UMB Banská Bystrica a body: Háberová 9, Mrváňová 7, Slavíková 3, Luptáková 0, Villányiová 0 (Šunová 10, Benková 1). Trénerka: A. Izáková.

TH: 7/9 – 5/10, trojky: 12/24 – 5/19, fauly: 13 – 14, doskoky: 48 – 32, asistencie: 28 – 7, zisky: 12 – 0, straty: 4 – 19, bloky: 5 – 0, streľba z poľa: 37/71 (52%) – 10/53 (18%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.

8 BK ŠK UMB Banská Bystrica 592:1068 1/5 (16,67%) 1/6 (14,29%) 2/11 15,38%

Najbližší duel čaká basketbalistky BK ŠK UMB Banská Bystrica po vianočnej prestávke, keď v sobotu 7. januára privítajú v poslednom kole základnej časti Niké Extraligy žien MBK Ružomberok.