Banskobystrických hokejistov čakal v rámci 46. kola duel proti nevyspytateľnému a trápiacemu sa Liptovskému Mikulášu. Rola favorita sa síce prisudzovala hráčom HC 05, no Liptáci nechceli predať svoju kožu lacno a „baranov“ nakoniec potrápili.

Stretnutie sa prakticky len rozbiehalo a už po desiatich sekundách mal gól na hokejke Sukeľ, ktorý sa znenazdajky ocitol po prihrávke Gašpara sám zoči-voči Valentovi, no neuspel. Na otvárací presný zásah sa tak čakalo do 13. minúty, kedy sa vydal na ofenzívny výlet Ventelä a fínsky obranca nedal svojou strelou Sedláčkovi šancu – 0:1. Domáci hokejisti šli v 15. minúte do početnej výhody, krátko na to dokonca o dvoch hráčov, no svoju šancu na vyrovnanie nevyužili a do kabín tak odchádzali spokojnejší Liptáci.

Prostredná časť hry priniesla vyrovnávajúci gól, o ktorý sa v 28. minúte postaral počas presilovej hry Gašpar – 1:1. Tomu stačilo na využitie početnej výhody svojho tímu iba šesť sekúnd a začínalo sa odznovu. Tento moment naštartoval Banskobystričanov a čoraz viac sa im darilo stupňovať ich tlak. Hostia sa však prezentovali obetavosťou a niekoľko dobrých pokusov z hokejok „baranov“ zblokovali.

Tretia tretina mala priniesť rozuzlenie a oba celky tomu aj prispôsobili svoju hru. Už na konci 41. minúty rozvlnil bočnú sieť Urbánek a na opačnej strane mal obrovskú príležitosť Saari, ktorý na v polovici 48. minúty po peknej kombinácii potreboval o sekundu viac na presnejšie zakončenie. V 58. minúte vyslal dobrú strelu hosťujúci Kriška, no tento moment bol v riadnom hracom čase posledným zaujímavým a duel tak smeroval do predĺženia.

To sa hralo už tradične v mimoriadne atraktívnom formáte troch proti trom a so šancami na oboch stranách sa roztrhlo vrece. V dobrých pozíciách sa postupne ocitli Štrauch, na druhej strane Björkung a Tamáši, no azda najväčšie príležitosti spálili Kontos a opätovne Saari, ktorí boli ku gólom naozaj blízko. Brankári mali svoj deň, a tak stretnutie dospelo až do samostatných nájazdov. V nich sa na ako jediného usmialo šťastie na Bíreša, ktorý v štvrtej sérii, strelou po ľade prekvapil Valenta a rozhodol o dvoch bodoch pre banskobystrický tím. Barani tak aj naďalej pokračujú vo víťaznom ťažení a svoju sériu bez prehry natiahli už na šesť zápasov.

Andrej Bíreš, útočník Banskej Bystrice: „Bol to dobrý zápas, hralo sa hore dole. Liptovský Mikuláš hral veľmi dobre, našťastie sme to v nájazdoch rozhodli. Určite je to veľmi pekný pocit rozhodnúť zápas pred Vianocami. Máme šiestu výhru v rade, zbierame body a chceme sa ešte posúvať v tabuľke nahor. Liptovský Mikuláš tiež zmenil trénera a hrajú podobný štýl ako my. Dnes narazili na seba tímy s podobným herným systémom. Všetci chlapci v mužstve hostí bojujú, navyše ich dnes výrazne podržal brankár Valent. Pri samostatnom nájazde som si počkal som na brankára, naznačil som strelu, pozrel som sa čo urobil a keďže nespravil žiaden pohyb, tak som mu to strelil medzi nohy. Konečne si užijem Vianoce doma, bolo to päť – šesť rokov, čo som nebol na Vianoce doma, takže sa teším na rodinu, na Vianoce s nimi a na zemiakový šalát s rezňom.“

Michal Valent, brankár Liptovského Mikuláša: „Pre každého brankára sú takéto zápasy lepšie keď je viac roboty. Bystrica strieľala, takže pre mňa je takýto zápas určite lepší. Treba oceniť, ako povedal aj tréner, chalani dreli. Všetci sme chceli ten zápas zvládnuť a makali sme. Posledných päť minút, keď Bystrica mala ten tlak, tak chalani neskutočne blokovali strely a fakt pomáhali, klobúk dole. Teraz je strašne dôležité, aby sme takýto tímový výkon udržali do ďalších zápasov. Takto musíme hrať keď chceme vyhrávať.“

Rastislav Gašpar, útočník Banskej Bystrice: „Nenazval by som to dnes trápenkou, v prvej tretine sme nehrali to, čo sme mali. Pomaly sa to stupňovalo, bolo otázkou času kedy dáme nejaké góly, dali sme až v nájazdoch. Myslím si, že keby nám padne jeden-dva góly, tak sa to spustí ako v Poprade. Ale super víťazstvo, šieste v rade, tešíme sa. Nálada je super, vyhrať pred Vianocami chce každý, aby bola väčšia pohoda. Myslím si, že (pred decembrom) bola na nás veľká deka, každý vieme hrať hokej, ukázali sme to v príprave a my sme podľa mňa boli z toho mentálne hotoví. Každý mal ruky zviazané, nedali sme gól, dostali sme vždy veľa gólov v tých predchádzajúcich zápasoch. Myslím si, že konečne hráme to, čo máme.“

Martin Hrnčár, asistent trénera tímu MHk 32 Liptovský Mikuláš: „Bol to taký boj by som to nazval. Hlavne druhá tretina nebola z našej strany ideálna, množstvo individuálnych chýb, tam nás Bystrica vedela veľmi dobre zavrieť. Naopak, tretia tretina – pomer striel 9:2. Aj keď Bystrica strieľala na bránu, chlapi všetky puky zblokovali, zobrali to na telo a pomáhali Mišovi (Valentovi). To bolo veľmi dôležité. Dokázali sme si vytvoriť aj veľmi dobré šance. Bolo to o jednom gól, nakoniec išli nájazdy a tam je to už o individuálnych zručnostiach hráčov. Musíme mať pohyb, musíme si vedieť vytvoriť tlak, musíme si vytvoriť šance, ale je to o šesťdesiatich minútach a nie o dvadsiatich.“

Tipos extraliga – 46. kolo – štvrtok 22.12.2022 – Tipsport Aréna

HC ’05 Banská Bystrica – MHk 32 Liptovský Mikuláš 2:1 pp a sn (0:1, 1:0, 0:0 – 0:0, 1:0)

Góly: 28. Gašpar (Jendek, Bačik), rozhodujúci sam. nájazd Bíreš – 13. Ventelä. Rozhodovali: Žák, M. Korba – Jedlička, Vyšný, vylúčení: 4:5 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, Diváci: 2130

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Sedláček (Belányi) – Bačik, Björkung, Kojo, Pavlin, Ďatelinka, Holenda, Frídel, Luža – Šoltés, Tamáši, Výhonský – Jendek, Kontos, Troock – Sukeľ, Bíreš, Gašpar – Bača, Gabor, Urbánek

Zostava MHk 32 Liptovský Mikuláš: Valent (Kozel) – Ventelä, Mezovský, Diakov, Pavúk, Hudec, Novajovský, Bakala – Štracuh, Kuru, Karsums – Kriška, Saari, Handlovský – Uhrík, Vankúš, MIchalík – Braun, Šmída, Kalousek – Galbavý

12 HK Nitra 27 6 1 0 2 18 59:97 22

Najbližšie budú hokejisti Banskej Bystrice v akcii už 26. decembra, kedy v rámci „štefanského kola“ zamieria do susedného Zvolena. Veľký derby zápas začne už o 16. hodine.