Volejbalistky VK Pirane Brusno v sobotu 26. marca o 19.30 h nastúpili na štvrtý zápas semifinálovej série play-off Niké Extraligy žien proti VK Slávia EU Bratislava. Zo stretnutia, v ktorom si brusnianske Pirane po skvelom výkone vynútili rozhodujúci piaty duel, vám prinášame aj bohatú fotogalériu a pozápasové vyjadrenia.

Séria sa vrátila na palubovku Piraní po tom, čo Brusnianky v bratislavskom Dome športu odvrátili prvý mečbal Slávie a znížili stav série na 1:2. Štvrtý zápas semifinálovej série sprevádzala v zaplnenej hale v Slovenskej Ľupči opäť výborná atmosféra. Vo vyrovnanom prvom sete striedali obe družstvá dobré pasáže. Aj keď Bratislavčanky po dvoch esách Darje Doludy odskočili na 4 body, Pirane dokázali 4-bodovu šnúrou vyrovnať na 16 – 16, čím sa udržali v hre o zisk prvého setu.

V závere prvého setu za stavu 19 – 22 poslal bulharský tréner Kristian Michailov do hry 15-ročnú talentovanú smečiarku Michaelu Kánovú, za ktorej podania Brusnianky zlomili prvú sadu. Kánová sa uviedla výborným smečom a po úspešnom útoku v podaní Sáry Dlhošovej pridala dve esá. Sára Dlhošová vzápätí úspešne blokovala a Brusnianky po 5-bodovej sérii razom viedli 23 – 22. Ani následná chyba Kánovej na podaní domáce nezastavila, keďže Lenka Kvasnová vybojovala setbal, ktorý esom premenila Tereza Podhradská.

Druhé dejstvo nevyšlo volejbalistkám Brusna podľa predstáv. Slávistky hrali naopak v druhej sade výborne. Darilo sa Fričovej, Dolude, Palkovičovej či Brazílčanke Anny. Hostky predviedli od stavu 12 – 17 sériu 8 bodov, ktorou vyrovnali stav setov na 1:1. Družstvo Slávie prevažne vyhrávalo aj v dôležitom treťom sete. Domáce dokázali reagovať a párkrát sa aj dostať do vedenia, avšak Bratislavčanky si vybojovali setbal za stavu 21 – 24. Pirane udržala v hre o zisk setu smečom a blokom Venezuelčanka Johenlis Belisario a po dvoch chybách súperiek mali zrazu setbal Brusnianky. Ten prvý ešte nevyužili, no kapitánka Danijela Nikić úspešným útokom a smečom poslala svoj tím do vedenia 2:1 na sety.

Štvrtý set patril spočiatku Slávii, ktorá viedla 13 – 19 aj 16 – 21. Pirane znžili 3-bodovou šnúrou na 19 – 22, úradujúci majster si však vybojoval štyri setbaly (20 – 24). Slávistky tak boli veľmi blízko k tomu, aby si vynútili tajbrejk, v ktorom by mohli rozhodnúť o svojom postupe do finále. Brusnianske Pirane sa však nevzdali a opäť svojou bojovnosťou zvrátili set, keď odvrátili všetky štyri setbaly Slávie a dramatický duel vyvrcholil smečmi Kvasnovej a Belisario.

Brusnianky urobili až trojnásobne viac chýb ako súperky, no napriek tomu dokázali uspieť a vynútiť si rozhodujúci piaty semifinálový zápas. Na strane Brusna bodovalo najviac duo „Jojo“ Belisario – Danijela Nikić, keď si obe pripísali po 19 bodov. Srbka Nikić sa pritom prezentovala až 7 blokmi. Za hráčku zápasu na domácej strane bola vyhlásená mladá Tamara Dlhošová, ktorá dostala šancu v dôležitom momente v závere štvrtého setu, kedy zvládla servis a krátko na to si po smeči pripísala aj bod. V obrane sa mohli Pirane spoľahnúť na liberku Tímeu Sujovú, pozíciu jedinej nahrávačky družstva zvládla Kolumbijčanka Melissa Montero. Spomedzi Slávistiek bodovala najviac Ema Palkovičová (17) a až štyrmi esami sa prezentovala Darja Doluda.

Kristian Michailov, tréner VK Pirane Brusno: „Sú to tie pravé emócie. Ako som povedal pred začiatkom série, mali by sme snívať a snívame vo veľkom. Naša práca však nie je dokončená, mali by sme urobiť ešte jeden krok. Bude to možno desaťkrát tak náročné, ale už teraz som skutočne hrdý na náš tím. Našej hre dnes chýbal balans, urobili sme veľa chýb. Po väčšinu času sme boli lepším tímom vo väčšine elementoch, ale aj tak sme robili množstvo chýb, najmä v útoku. Ale boj, ktorý sme predviedli v závere posledného setu, to sa nedá natrénovať, to je o mentálnej sile. Vo všetkých troch setoch, ktoré sme vyhrali, sme otočili nepriaznivý stav, a to vďaka vôli a energii, ktorú sme našli vo svojom vnútri. Je to niečo úžasné, som na dievčatá naozaj hrdý.“

Tamara Dlhošová, hráčka zápasu VK Pirane Brusno: „Keď ma tréner poslal v dôležitej pasáži zápasu do hry, tak tam nervozita z mojej strany bola, ale bola som plne sústredená, aby som dala dobrý servis, čo sa mi aj podarilo. Som veľmi hrdá na celý tím, že sme to dotiahli do víťazného konca. Hlavu sme mali nastavenú smerom k víťazstvu, ukázala sa sila tímového ducha. V stredu bojujeme ďalej. V Bratislave to bude buď – alebo, vyhrá ten lepší. Máme super fanúšikov, ktorým ďakujeme za podporu.“

Tereza Podhradská, blokárka VK Pirane Brusno: „Ešte stále som z toho rozklepaná, v niektorých momentoch to bola taká dráma… Vyhrávali sme, prehrávali sme, doťahovali sme a napokon sme sety otočili do víťazného konca. Som šťastná. Urobili sme veľa chýb, na útoku sme častokrát neboli precízne, alebo tak agresívne ako sme bývali. Častokrát sme im loptu triafali priamo do postavenia, ale dokázali sme nájsť cestu, či už ulievkou, alebo dobre miereným útokom. Toto víťazstvo nás nakoplo, pripravíme sa čo najlepšie a do rozhodujúceho zápasu pôjdeme s veľkou motiváciou.“

Sára Dlhošová, smečiarka VK Pirane Brusno: „Stále si to ešte neuvedomujem, je to pre nás obrovský úspech. Miestami to bolo z našej strany chaotické, pretože každá z nás chcela hrať naplno, a ako keby sme chceli až príliš, a tým sa nám nedarilo robiť jednoduché veci. Ale nakoniec sme to ustáli. Celú sezónu sme sa trápili s tým, že sme nehrali koncentrovane po celý zápas, ale teraz na záver sme dokázali hrať koncentrovane aj v ťažkých chvíľach. V Bratislave pôjdeme na víťazstvo, teraz sme si dokázali, že so Sláviou vieme vyhrať aj 3:1. Slávia hrala veľakrát po sebe vo finále a my im chceme túto sériu prerušiť.“

Michal Matušov, tréner VK Slávia EU Bratislava pre svf.sk: „Takto trestuhodne si prehajdákať zápas rozohratý v troch prehratých setoch na naše víťazstvo a postup, je tvrdá rana v play-off. Život tieto rany prináša a je len na nás, či sa necháme zraziť na zem, alebo sa z nej postavíme. Pozitívne na tom je, že to máme vo vlastných rukách, a to sme viackrát dokázali. V stredu sa rozhodne.“

Niké Extraliga ženy – semifinále play-off – 4. zápas – sobota 26.03.2022 – S. Ľupča

VK Pirane Brusno – VK Slávia EU Bratislava 3:1

Sety: 25 – 23, 12 – 25, 27 – 25, 26 – 24. Stav série: 2:2 (na tri víťazné zápasy). Rozhodovali: Mokrý a Yurlov. Diváci: 350

Zostava VK Pirane Brusno a body: Podhradská 6, Kvasnová 12, S. Dlhošová 13, Nikić 19, Montero 2, Belisario 19, liberka: Sujová (Kánová 4, T. Dlhošová 1). Tréner: K. Michailov.

Zostava VK Slávia EU Bratislava a body: Spratt 2, Doluda 11, Páneková 1, Palkovičová 17, A. Fričová 8, Anny 9, liberka: Magdinová (Kucserová 4, Piatukhova 0, Horváthová 0). Tréner: M. Matušov.

Analýza bodov: Útoky: 50 – 32. Esá: 12 – 6. Bloky: 14 – 14. Chyby súpera: 14 – 45.

Rozhodujúci piaty duel semifinálovej série play-off Niké Extraligy žien sa odohrá v stredu 30. marca v bratislavskom Dome športu.