Hokejisti HC ’05 Banská Bystrica vycestovali v predsunutom 49. kole na Liptov, kde ich čakalo posledné vystúpenie v kalendárnom roku 2022. Domáci vstupovali do stretnutia z pozície tímu, ktorý zvíťazil dvakrát po sebe a na tieto výkony nadviazali aj proti „baranom“.

Banskobystričania chceli po zbabranej prvej tretine duelu proti Popradu vstúpiť do stretnutia na ľade Liptova o čosi lepšie, v 4. minúte sa ocitol v palebnej pozícii Gabor, no recept na Valenta nenašiel. Napriek všetkým snahám hostí išli do vedenia ako prví Liptáci a stalo sa tak už počas 7. minúty. Prečíslenie troch proti jednému riešil Handlovský strelou na vzdialenejšiu tyč, Sedláček vyrazil betónom puk pred Kuruho, ktorý doklepával puk do odkrytej brány – 1:0. Odpoveď prišla v 12. minúte, kedy Sukeľ prienikom po ľavej strane naviazal na seba dvojicu hráčov, aby následne adresoval puk Gašparovi, ktorý nikým nekrytý poslal puk do odkrytej brány – 1:1. Na konci 14. minúty pohrozil Karsums, ktorý v ťažkej pozícii trafil tyč Sedláčkovej brány, vo zvyšku prvého dejstva zaujali už len pokusy Saariho a Krišku, ktorí mierili nad rameno českého brankára, stav však ostal vyrovnaný.

V úvode prostrednej časti hry mali domáci k dispozícii presilovú hru, počas ktorej zarezonoval únik Vähätala, následne to skúšali strelami z prvej aj Kriška a Kuru. Krátko po návrate Jendeka z trestnej lavice vyrazili dopredu hostia, no z následného protiútoku prišlo prečíslenie Liptákov troch proti dvom – Štrauch to vzal na seba a gólovým zakončením poslal svoj tím do vedenia – 2:1. V 26. minúte sa dopustil zaváhania Bíreš, kontra Handlovského však priniesla iba zakončenie do pozorného Sedláčka. Na začiatku druhej polovice stretnutia viedli domáci dvojgólovým rozdielom, po peknej kombinácii sa odhodlal k tvrdej strele Saari a puk skončil v sieti Bystričanov – 3:1. Banskobystričania aj naďalej chybovali, po zaváhaní Troocka išiel do úniku Handlovský, ktorý ale triafal vedľa. Krátko na to zachraňoval český brankár v drese hostí pri dorážke Venteläho. V 39. minúte sa opäť vyznamenal Sedláček, keď likvidoval veľkú príležitosť Handlovského.

Barani v záverečnej časti otvárali hru a častejšie sa tlačili smerom dopredu, pribrzdilo ich však vylúčenie Björkunga zo 48. minúty. Počas následnej presilovky Liptákov mohol navýšiť vedenie svojho tímu Ventelä, ktorý sa ocitol sám pred hosťujúcim brankárom, no svoj pokus napokon nepremenil. Krátko na to putoval na trestnú lavicu aj fínsky útočník Vähätalo a v rovnovážnom stave sa podarilo znížiť Bačikovi. Pred ním Holenda obkorčuľoval bránu Liptákov a naservíroval puk medzi kruhy, kde už číhal spomínaný Bačik – 3:2. Dve sekundy po tomto zásahu išli Banskobystričania do krátkej početnej výhody, počas nej ich však položil na lopatky Handlovský, ktorý zvyšoval náskok domáceho tímu – 4:2. Zverenci trénera Sheddena sa v závere pokúsili o hru bez brankára, počas ktorej stanovil konečné skóre zápasu Karsums – strelou do prázdnej brány pečatil na 5:2.

Doug Shedden, tréner Banskej Bystrice pre RTVS ŠPORT priamo po zápase: „Sami si strieľame do nôh tým, že sa dopúšťame individuálnych chýb, po ktorých dostávame góly. Mysleli sme si, že môžeme urobiť viac, lenže menej je niekedy viac. Neboli sme dostatočne dobrí… Musíme si vyčistiť mysle a uistiť sa, že každý bude robiť svoju prácu. Watling je síce späť, no chvíľu potrvá, kým sa dostane do správneho rytmu. Musíme strieľať viac gólov, naši brankári odvádzajú dobrú prácu, hráči v oslabení podali skvelý výkon, takže musia sa zobudiť naše presilovkové formácie.“

Ernest Bokroš, tréner Liptovského Mikuláša pre RTVS ŠPORT priamo po zápase: „Samozrejme, som spokojný. Za posledné štyri zápasy sme získali desať bodov – čo viac by si tréneri mohli priať. Som nesmierne rád aj za chlapcov, nastavili sme si nejakú filozofiu, ktorú chceme ísť, prináša nám to úspech a hráči tomu skôr uveria. Bystrica bola v prvej tretine lepšia, potom sme trochu zmenili hernú organizáciu a dovolím si povedať, že potom sme boli lepší my.“

Tipos extraliga – 49. kolo – piatok 30.12.2022 – TITAN Aréna

MHk 32 Liptovský Mikuláš – HC ’05 Banská Bystrica 5:2 (1:1, 2:0, 2:1)

Góly: 7. Kuru (Šmida, Novajovský), 25. Štrauch, 31. Saari (Karsums), 51. Handlovský (Ventelä), 60. Karsums (Saari, Kuru) – 12. Gašpar (Sukeľ, Ďatelinka), 50. Bačik (Holenda, Sukeľ). Rozhodovali: Crman, Goga – Synek, M. Orolin, vylúčení: 3:4 na 2 min., presilovky: 0:0, oslabenia: 1:0. Diváci: 1200

Zostava MHk 32 Liptovský Mikuláš: Valent (Durný) – Mezovský, Ventelä, Bakala, Diakov, Novajovský, Hudec, Kalousek, Pavúk – Kriška, Walega, Handlovský – Karsums, Saari, Kuru – Michalík, Vähätalo, Uhrík – Šmída, Vankúš, Štrauch

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Sedláček (Belányi) – Björkung, Bačik, Pavlin, Kojo, Holenda, Ďatelinka, Luža, Bača – Watling, Tamáši, Šoltés – Troock, Kontos, Jendek – Gašpar, Bíreš, Sukeľ – Výhonský, Gabor, Urbánek

Najbližší zápas čaká hokejistov Banskej Bystrice v novom kalendárnom roku, konkrétne 4. januára 2023, kedy privítajú na vlastnom ľade v derby zápase Zvolen. Duel sa začne o 17.30 h.