Hokejistov Banskej Bystrice čakal v predsunutom 48. kole duel proti ich tabuľkovému susedovi, ktorým boli pred stretnutím hráči Popradu. Tí ukázali väčšiu vôľu po víťazstve a vďaka hetriku Skokana dokázali pod Urpínom triumfovať, vďaka čomu predskočili „baranov“ a odsunuli ich na ôsme miesto.

Na otvárací presný zásah sa čakalo necelých dvesto sekúnd, na začiatku 4. minúty dostal puk medzi kruhy Skokan a nikým nekrytý strelou od pravej tyčky prekonal Sedláčka – 0:1. Na konci 5. minúty mal príležitosť na vyrovnanie Bíreš, ktorému adresoval puk pred bránu Björkung, no útočník domácich netrafil puk ideálne. Zhruba minútu a pol na to mal gól na hokejke Svitana, ktorého v prečíslení vyzval na zakončenie Skokan, kapitán hostí však netrafil puk. V 8. minúte putoval na trestnú lavicu hosťujúci Razgals, čo mala byť príležitosť na vyrovnanie pre Banskú Bystricu. Opak bol napokon pravdou, do streleckej listiny pribudlo meno Patrika Svitanu, ktorý sa rútil od modrej čiary sám na Sedláčka a aj napriek nevydarenej strele prekonal českého brankára – 0:2. V 10. minúte prišiel ďalší gól a opäť do siete „baranov“, keď Skokan po druhýkrát v zápase dostal trestuhodne veľa priestoru medzi kruhmi a ani pri tomto pokuse sa nemýlil – 0:3. V 16. minúte mohol navýšiť vedenie „kamzíkov“ ešte Razgals, no z dobrej pozície namieril do Sedláčka.

V prostrednej časti hry síce domáci hokejisti zvýšili aktivitu, no aj naďalej nenachádzali recept na Petersa v bráne Popradu. Menšie príležitosti mali Šoltés, Gašpar a vo vlastnom oslabení aj Tamáši, ktorý ale nemal dostatok času na presnejšie zakončenie. V 34. minúte bol blízko gólu Petráš, na opačnej strane sa vhodne odrazil puk k Bírešovi, no nedokázal ho doraziť do brány hostí.

V 44. minúte „kamzíci“ ešte nepotrestali zaváhanie Ďatelinku, no o minútu na to už využili prečíslenie dvoch proti jednému, keď Skokan využil prihrávku od Svitanu a skompletizoval tak svoj hetrik – 0:4. Na strane domácich sa podarilo znížiť Sukeľovi, ku ktorému sa v 49. minúte odrazil puk po snahe Bíreša a Sukeľ tak zaknihoval aspoň čestný úspech svojho tímu. Vo zvyšku stretnutia už Popradčania umne bránili a vytláčali Banskobystričanov k mantinelu, odkiaľ nepramenilo väčšie nebezpečenstvo pre Petersovu bránu.

Doug Shedden, tréner Banskej Bystrice: „Prvá tretina bola pre mňa sklamaním… Jeden hráč zapríčinil dva góly. Pokiaľ je hra v našom pásme, musíme v prvom rade myslieť na defenzívu. Nie je možné, aby sme niečo obchádzali, podvádzali a hľadali skratky, na to jednoducho nie sme dosť dobrí. No a my máme hráča, ktorý takto podvádza a pramenili z toho dva góly. Rád by som videl väčší zápal, nevidel som v našej hre žiadny zápal (gestom znázorňuje zdravú športovú nahnevanosť), nejakú ukážku toho, že by sme chceli viac. Určite nebudeme stúpať tabuľkou, pokiaľ nebude v tíme viac hráčov, ktorým na tom záleží. Dnes sme sa ani náhodou nepriblížili k tomu, aby sme predviedli nejaký obrat. Nebol tam zápal, ani chcenie. Hrali sme doma, bol to posledný zápas v kalendárnom roku a mali by sme v ňom chcieť zvíťaziť. Bolo to nepostačujúce… zajtrajškom sa vrátime k škole hokeja, o tom to je. Ráno vstaneme, pôjdeme do práce a budeme sa snažiť, aby si hráči užili to, čo ich živí.“

Peter Mikula, tréner Popradu: „Myslím si, že v dnešnom zápase nám prialo dosť šťastia. Prvá tretina – do desiatej minúty 0:3 a od toho sa odvíjal celý zápas. Bystrica sa chcela vrátiť do zápasu, ale sme im to nedovolili. V závere sme to kontrolovali, zabezpečili sme obranu, stredné pásmo a eliminovali sme prednosti Bystrice, ktorými disponujú a ktorými nám robili problémy v tretej tretine toho nešťastného zápasu doma. Myslím si, že tým, že sme boli efektívni, sme si zaslúžili body. (Čo sa týka hetriku Skokana): Už bolo na čase… Dnes tá celá partia okolo neho celkom urobila zápas. Treba vyzdvihnúť aj výkon brankára, za stavu 0:3 mali po našich hrubých individuálnych chybách dosť príležitostí a ten zápas nám mohli ešte dosť znepríjemniť.“

Jakub Sukeľ, útočník Banskej Bystrice: „Hlavne ten začiatok bol strašný od nás, prehrávať 0:3 v 10. minúte doma… potom sa ťažko vracia do zápasu, v Poprade sa nám to podarilo, ale to sa nedeje každý zápas. Pred zápasom sme si hovorili, aby sme mali dobrý začiatok a žiaľ, takto to dopadlo. Ťažko povedať čo nastalo, vedeli sme, že to nebude trvať večne, že budeme vyhrávať a musíme sa čo najskôr vrátiť naspäť na víťaznú vlnu. Spálené šance mrzia, v druhej tretine keby sme dali 1-2 góly, bol by ten zápasy iný. Nepodarilo sa nám to, mrzí nás to. Prišlo dosť ľudí pozrieť, škoda… mrzí nás to. Bavili sme sa, aby sme mali dobrý začiatok, nebol to prvý zápas kedy sme prehrávali hneď od úvodu a takto to vyzeralo tých prvých desať minút. Takže musíme sa zamyslieť nad tým.“

Dávid Skokan, útočník Popradu a autor hetriku: „U mňa to bolo nie že raz za sezónu, ale prvýkrát za život (3 góly v jednom zápase). Mám 34 rokov takže vidno, aký je ten šport nevyspytateľný. Trápil som sa, už to je lepšie a prišiel tento hetrik. Som veľmi rád a verím, že sa vráti ten správny Skokan. Myslím si, že v Mikuláši sme znovu nepodali skvelý výkon a vždy hráme tak hore-dole, jak na hojdačke. Tu sme hrali výborne, od začiatku sme jazdili, povedali sme si čo budeme hrať – včera sme to trénovali, takže vyšlo nám to do bodky a musím pochváliť celé mužstvo. Každý zápas začína od 0:0, vidno, že ten šport je strašne vyrovnaný. Každý s každým môže vyhrať-prehrať, takže je to zaujímavé a bude až do konca. Som rád, že aj Paťo Svitana sa trošku prebral a mi to tam dával (smiech).“

Tipos extraliga – 48. kolo – streda 28.12.2022 – Tipsport Aréna

HC ’05 Banská Bystrica – HK Poprad 1:4 (0:3, 0:0, 1:1)

Góly: 49. Sukeľ (Bíreš, Gašpar) – 4. Skokan (Svitana, Vainio), 9. Svitana, 10. Skokan (Livingston), 46. Skokan (Svitana, Kotvan). Rozhodovali: Baluška, Rojík – Jedlička, Vyšný, vylúčení na 2 min: 3:4, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:1. Diváci: 2437

Zostava HC ’05 Banská Bystrica:  Sedláček (Belányi) – Björkung, Bačik, Pavlin, Kojo, Holenda, Ďatelinka, Luža, Bača – Výhonský, Tamáši, Šoltés – Troock, Kontos, Jendek – Gašpar, Bíreš, Urbánek – Sukeľ, Gabor, Jamrich

Zostava HK Poprad: Peters (Rychlík) – Betker, Drgoň, Vainio, Kotvan, Meliško, Brincko, Jasečko, Juhola – Bubela, Skokan, Svitana – Záborský, Livingston, Razgals – Paločko, Mlynarovič, Kukuča – Valigura, Paukovček, Petráš

12 HK Nitra 29 7 1 0 2 19 65:103 25

Najbližší duel odohrajú hokejisti Banskej Bystrice v piatok 30. decembra, kedy sa predstavia na ľade Liptovského Mikuláša. Posledné stretnutie v aktuálnom kalendárnom roku odohrajú „barani“ už od 14. hodiny.