Banskobystrickí hokejisti vycestovali na svoj zápas 16. kola až do Prešova, kde potrebovali získať o bod viac ako ich súper, vďaka čomu by sa vyhli prepadu na chvost tabuľky. V stretnutí síce prehrávali už dvojgólovým rozdielom, no toto manko boli schopní zmazať a v 59. minúte dokonať obrat, ktorý im priniesol zisk vytúžených troch bodov.

Na prvé nebezpečenstvo sa čakalo do 5. minúty a prišlo k nemu pred bránou Prešovčanov, no teč Kontosa po prihrávke Troocka skončil na hornej konštrukcii brány Bespalova. Vzápätí platilo povestné „nedáš-dostaneš“ a na konci tej istej minúty sa menilo skóre zápasu v prospech „koňarov“. Do streleckej listiny sa zapísala nová posila domácich Juraj Milý, ktorý prekonal Rahma otočkou spoza brány. Na ďalšie príležitosti sa čakalo zhruba do polovice prvého dejstva, v šanci sa ocitol Neuls a v 12. minúte na opačnej strane počas vlastného oslabenia aj Kabáč. Koncom 18. minúty putoval na trestnú lavicu Šoltés a v následnej presilovej hre Prešova mohol zvýšiť náskok svojho tímu Martin, proti ktorému pohotovo zasiahol Rahm.

Prešovu sa podarilo navýšiť vedenie hneď z kraja druhej tretiny, keď po prihrávke Sýkoru prekonal Rahma obranca Giles. Následne sa švédsky gólman porúčal z ľadu a nahradil ho Belányi. Spomínaný Sýkora si dokázal vypracovať dve sľubné príležitosti, ktorými mohol poslať Prešovčanov dokonca do trojgólového vedenia, no hostia odolali. „Barani“ sa dlho nevedeli dostať do tempa, čo sa im začalo dariť až ku koncu prostrednej časti hry. V 39. mínúte podržal Prešovčanov ich brankár Bespalov, krátko na to zlyhal vo veľkej šanci Urbánek.

Hosťom sa podarilo otvoriť strelecký účet až v 45. minúte, keď sa z tesnej blízkosti dokázal presadiť Bíreš. Netrvalo dlho a v úniku sa ocitol Bača, ktorý bol blízko vyrovnania, dobre však zasiahol Bespalov. Napokon však Banskobystričania predsa dokázali vyrovnať na 2:2, v 48. minúte sa presným zakončením prezentoval Gašpar, ktorý strelou k bližšej žrdi prekonal domáceho brankára. Domácich mohol opäť poslať do vedenia Nauš, jeho pokus však dokázal Belányi pokryť. Vynikajúcu tretiu tretinu zverencov trénera Jendeka potvrdil 82 sekúnd pred koncom Urbánek, ktorý s ťažkošťami, no predsa dostal puk za bránkovú čiaru, čím zavŕšil obrat „baranov“. Tí si tak napriek nepriaznivému vývoju odnášajú z Prešova cenné tri body.

Rudolf Jendek, hlavný tréner HC ’05 Banská Bystrica pre hc05.sk: „Zápas sa hodnotí ťažko, pretože od úvodu sa do nás Prešov pustil tak, ako sme v podstate aj očakávali. Nedarilo sa nám, odskakovali nám puky a dostali sme pomerne lacný gól na začiatok. Bolo vidieť, že mužstvu to zobralo trochu sebavedomie, na čo sme v podstate dve tretiny trpeli. V druhej tretine sme dostali pomerne rýchlo druhý gól, na čo sme zareagovali zmenou brankára – potrebovali sme dať nejaký impulz mužstvu. Žiaľ, tá hra sa naďalej nezlepšovala, tak sme skúsili do poslednej tretiny poprehadzovať formácie. Aj keď nám nevyšla z úvodu presilovka, ale šťastnými gólmi sme išli naproti tomu, aby sme dnešný zápas dotiahli k víťazstvu. Bolo to pre nás ťažké, za stavu 2:0 sme boli v podstate na dne tabuľky, ale myslím, že toto nám pomôže zdvihnúť chlapcom sebavedomie a že sa zraneným bude ľahšie vracať do zostavy. Verím, že po reprezentačnej prestávke to bude úplne iné. Chcel by som vyzdvihnúť brankára Belányiho, pretože to nebola pre neho ľahká pozícia (naskočiť za stavu 2:0 do zápasu), ale v podstate doviedol duel do konca bez inkasovaného gólu a navyše pár sekúnd pred koncom ukázal dôležitý zákrok pre neho, aj pre nás.“

Rastislav Gašpar, útočník HC ’05 Banská Bystrica pre hc05.sk: „Každý sa chcel odlepiť od spodu tabuľky, či my alebo Prešov. Síce sme prehrávali 2:0, ale ukázali sme konečne silu tímu a šťastie sa k nám priklonilo, ale ako sa hovorí – šťastie prajem pripraveným. Sme radi, že sme vyhrali za tri body a určite sa bude teraz lepšie trénovať cez toto voľno. V tretej tretine sme hrali to isté, možno sme sa trošku viac tlačili do tej brány, zjednodušili sme hru. Niekedy zbytočne špekulujeme a vymýšľame, ale ako hovorím, šťastie prajem pripraveným. Dali sme síce také góly, ale rátajú sa, vyhrali sme a sme za to radi. Trošku bol tečovaný ten puk (pri góle na 2:2), ani on sám (Bespalov) nečakal, že mu to takto padne.“

Tipos extraliga – 16. kolo – nedeľa 06.11.2022 – ICE Aréna Prešov

HC MV Transport Prešov – HC ’05 Banská Bystrica 2:3 (1:0, 1:0, 0:3)

Góly: 5. Milý (Fekiač, Šimek), 21. Giles (Sýkora, Šimun) – 45. Bíreš (Troock, Holenda), 48. Gašpar (Pavlin), 59. Urbánek (Gašpar). Rozhodovali: Rojík, Žák – Konc ml., Durmis. Diváci: 724.

Zostava HC MV Transport Prešov: Bespalov (Rabčan) – Ľalík, D. Jendroľ (A), F. Fekiač, Giles, Pulščák, Nátny, Krajč – Sýkora (A), Šimun, Nauš – Gerlach, Girduckis, Martin – Milý, Neuls, Šimek (C) – K. Jendroľ, Klíma, Žilka

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Rahm (21. Belányi) – Pavlin (A), Bačik, Björkung (A), Kojo, Luža, Holenda, Frídel – Troock, Kontos, Urbánek – R. Gašpar, Tamáši, J. Sukeľ – Kabáč (C), Bíreš, Šoltés – M. Bača, Jamrich, Gabor

12 HC MV Transport Prešov 16 3 2 0 3 8 40:56 16

Najbližšie stretnutie odohrajú hráči Banskej Bystrice až po reprezentačnej prestávke, kedy nastúpia na ľade Zvolena na ďalšie „pohronské derby“. Duel sa začne o 18.00 h.