Basketbalistky banskobystrickej Slávie majú za sebou úspešný víkend v Košiciach. Po nováčikovi CBK dokázali v nedeľu zdolať aj známejšie Young Angels, a to najmä vďaka výbornej tretej štvrtine.

Lepší vstup do dohrávky 2. kola Niké Extraligy žien mali domáce Young Angels, ktoré od začiatku prvej štvrtiny viedli a v úvode 8. minúty vyhrávali 16:10. Po košoch Carloty Sofie Da Cruz a Lucie Striešovej dala prvú trojku púm Laura van Dalen, ktorá krátko na to premenila šestku, a vďaka tejto 8-bodovej šnúre tak Bystričanky po 10-tich minútach viedli o 2 body. Laura van Dalen otvorila druhú štvrtinu svojou druhou presnou strelou spoza perimetra, no Košičanky následne 10-timi bodmi v rade otočili na 26:21. Pumy tak opäť museli doťahovať, ale aj vďaka trom košom Milice Deury v následnej 11-bodovej šnúre sa im opäť podarilo otočiť priebežný stav (26:32). Hráčky Slávie išli napokon do šatne so 4-bodovým náskokom.

Po zmene strán odohrali zverenkyne trénera Miloslava Michálika svoju najlepšiu štvrtinu, hoci sa v nej čakalo na kôš takmer tri minúty a Košičanky trojkou Barbory Bohušovej znížili na jeden bod. Od toho momentu dali pumy až 19 bodov v rade, pričom v rámci tejto série sa spoza oblúka presadila dvakrát Lucia Striešová. Práve vytvorenie si 15-bodového náskoku v tretej časti sa ukázalo ako rozhodujúce. V záverečnej, vyrovnanej 10-minútovke už hostky žiadnu drámu nepripustili, a tak si v košickej Šaci pripísali aj druhé víťazstvo v rámci jedného víkendu, keďže v sobotu deklasovali CBK.

Najviac bodov spomedzi hráčok Slávie pozbierala opäť Iggy Allen, ktorá pridala aj 10 doskokov, a tak zaznamenala double-double. Najlepšia strelkyňa extraligy sobotný duel s CBK nedohrala, no v nedeľu už bola späť. „Áno, v prvej štvrtine proti CBK som dostala lakeť, potom v tretej štvrtine som sa zrazila s Annou. Potrebovala som si len oddýchnuť a dať si na to ľad. Trochu ma bolí hlava, ale už som v poriadku,“ povedala na margo svojho zdravotného stavu Iggy Allen. Anna Kaliuzhna putovala v sobotu do nemocnice na zašitie rany v ústach, a tak v nedeľu nehrala. Do hry sa naopak vrátila Laura van Dalen a Milica Deura.

Dvojcifernú bodovú hranicu pokorila aj Milica Deura či Lucia Striešová. Pod košom dominovala Nina Janštová, ktorá si s 11-timi bodmi a 14-timi doskokmi pripísala double-double, okrem toho svietilo na jej konte až 5 blokov. Realizačný tím chválil po zápase aj ešte len 15-ročnú Carlotu Sofiu Da Cruz, ktorá si svojimi výkonmi vypýtala vyše 27 minút na palubovke. Na domácej strane to padalo najmä 16-bodovej Diane Mikovčákovej, ktorá pridala aj 8 doskokov. Košičanky urobili až 31 strát.

Miloslav Michálik, tréner Slávie: „Sme veľmi radi za víťazstvo, pretože sa nerodilo ľahko. Dlho sme hľadali správny rytmus v obrane aj v útoku. V druhom polčase sme už diktovali tempo. Zlepšili sme organizáciu hry v útoku, Carlota dnes odohrala výborný zápas, čo mu sa veľmi teším. Mali sme problém v obrane v dolnom postavení, pretože Jojo (Jovana Mandić, pozn.) chytila hneď fauly v úvode zápasu, ale dokázali sme sa s tým vysporiadať. Cenné a poučné víťazstvo pre nás.“

Iggy Allen, hráčka Slávie, 15 bodov a 10 doskokov v zápase: „Tvrdo sme bojovali. Bolo na nás pískaných málo faulov, takže sme sa museli zomknúť v útoku aj v obrane, aby sme boli úspešné na oboch koncoch palubovky. Druhý polčas bol z našej strany lepší, naša tímová chémia sa ukázala oveľa viac. Dávali sme si dobré prihrávky do otvorených priestorov a hľadali sme cestu do koša.“

Milica Deura, hráčka Slávie, 11 bodov v zápase: „Som rada, že sme získali ďalšie víťazstvo, aj keď to nebol pre nás jednoduchý zápas. Najmä v prvom polčase hrali súperky naozaj fyzicky a naša obrana nebola taká dobrá, ako by mala byť. Druhý polčas sme hrali oveľa lepšie, s väčšou energiou a naša zónová obrana fungovala celkom dobre. To ich spomalilo, vynútili sme si nejaké straty, ktoré sme neskôr premenili na body. Nakoniec je to pre nás dobrá výhra.“

Niké Extraliga žien – dohrávka 2. kola – nedeľa 06.11.2022 od 17.00 h – SOŠ Košice-Šaca

Young Angels Košice – Slávia Banská Bystrica 50:66 (16:18, 30:34, 37:55)

Štvrtiny: 16:18, 14:16, 7:21, 13:11. Rozhodovali: Kúkelčík, Zubák, Karniš. Diváci: 100

Zostava Young Angels Košice a body: Mikovčáková 16, Bohušová 12, Kristlová 5, Rodáková 2, Dulovičová 2 (Szmereková 8, Plavnická (C) 2, Jakubčeková 2, Filická 1, Majorošová 0)
Tréner: R. Dvorščák

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Allen 15, Deura 11, Janštová 11, Grigerová 4, J. Mandić 0 (Striešová 12, van Dalen 7, Da Cruz 6)
Tréner: M. Michálik.

TH: 8/11 – 10/14, trojky: 2/9 – 4/21, fauly: 19 – 12, doskoky: 43 – 43, asistencie: 15 – 9, zisky: 10 – 18, straty: 31 – 20, bloky: 3 – 7, streľba z poľa: 20/59 (33%) – 26/73 (35%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.

8 BK ŠK UMB Banská Bystrica 288:569 0/3 (0,00%) 0/4 (0,00%) 0/7 0,00%

Vo štvrtok 10. novembra o 19.00 h privítajú pumy doma v hale na Štiavničkách v rámci 3. kola skupiny C FIBA Eurocupu poľský tím InvestInTheWest Enea Gorzow. V sobotu 12. novembra od 18.00 h bude Slávia opäť hostiť Piešťanské Čajky, tentokrát v rámci 8. kola Niké Extraligy žien. Vstupenky si môžete zakúpiť na tomto odkaze.