Nový systém je momentálne v testovacej prevádzke, pripomienkovať ho môžu aj občania.

Neprehľadný systém zverejňovania zmlúv mesta Banská Bystrica by mal byť v blízkej dobe minulosťou. V testovacej prevádzke je totiž nový systém od spoločnosti ICZ Slovakia, ktorá na základe verejného obstarávania zabezpečuje elektronizáciu služieb mesta. Ako pre BBonline.sk povedala hovorkyňa Mestského úradu Monika Pastuchová, nový systém by mal byť v skúšobnom režime do februára. „Keďže elektronizácia výrazným spôsobom ovplyvňuje celú architektúru informačných systémov mesta, musí aj modul zverejňovania rešpektovať harmonogram prác,“ dodala hovorkyňa.

Súčasný systém zverejňovania zmlúv a faktúr trpí viacerými nedostatkami. Na tie okrem portálu BBonline.sk upozornila aj mimovládna organizácia Transparency International Slovensko. V ich hodnotení samospráv dokonca Banská Bystrica obsadila predposledné 99.miesto. Dôvodom bola najmä nemožnosť prehľadne sa orientovať v zmluvách a faktúrach mesta, keď úrad zverejňoval iba bezmenné.pdf formáty.

Nový systém by už mal umožňovať aj prehľadné vyhľadávanie podľa sumy, dátumu zverejnenia, zmluvných strán či predmetu zákazky. S pripomienkami k vylepšeniu zverejňovania zmlúv a faktúr sa môžu ozvať aj občania. Či už prostredníctvom mailu na info@banskabystrica.sk, diskusného fóra na stránke miesta alebo v Klientskom centre Mestského úradu.