Nielen Banská Bystrica má v tento predposledný júnový víkend svoje dni. Majú ich aj okolité obce a chystajú pre svojich obyvateľov aj návštevníkov lákavé programy aj chutné jedlá. 

Dni obce sa konajú v Nemciach, Horných Pršanoch aj v Podlaviciach a Skubíne. V Ponikoch sa stretnú rodáci a priatelia obce, v Hrochoti zapália Jánsku vatru a otvoria sa aj dvere farmy Hiadlovských v Slovenskej Ľupči. A to všetko v sobotu 18. júna a niečo aj v nedeľu. Tak kam sa vyberiete?

Na farmu Hiadlovských nielen za vínom

Farma Hiadlovských v Slovenskej Ľupči, časť Podbarište, otvára v sobotu dvere už ráno o 8:30 h a pozýva na farmárske raňajky. Festival vína sa začína o 12:00 h a potrvá až do večera (22:00). Počas podujatia môžete koštovať vína od remeselných vinárov z rôznych kútov Slovenska, ale aj gastronomické pochúťky pripravené výlučne z produktov a plodín domácich pestovateľov. Nebude chýbať živá hudba, posedenie pri ohni, prehliadka farmy a zvierat, tvorivá dielňa pre deti, súťaže, tombola a… bude aj prekvapenie.

Farma Hiadlovských:

Deň Podlavíc a Skubína v znamení hier a súťaží

Deň Podlavíc a Skubína (vnútroblok Gaštanová) začína v sobotu o 9:00 h a bude to deň plný hier, súťaží, zábavy aj odmien, ktoré iste potešia všetky deti. Tie dostanú kartičky (pripravených je ich 150), na ktoré budú zbierať cibuliakov a za nich dostanú odmeny. Hry pre deti potrvajú do 12:00 h. Na programe je aj beh, jazda s RC modelmi, stolnotenisové hry, parkour aj detská diskotéka v Kultúrnom dome Podlavice, na ktorú možno príde aj kúzelník (16:00 – 19:00).

V Nemciach aj súťaž o najlepší koláč

Súťaže pre deti otvoria sobotňajší Deň obce v Nemciach (10:15 – 11:00). Po tom, čo Fujaristi Svrčinovci zahrajú na dobrú náladu (11:00 – 11:30), sa začne šíriť vôňa domácich koláčov. Súťažiť sa totiž bude o najlepší domáci koláč obce Nemce. Podmienkou súťaže je, aby koláč bol okrúhly, no a ktorý z nich bude ten najlepší, to sa súťažiaci aj všetci prítomní dozvedia o 17:00 h. Medzitým si všetci môžu užívať program, v ktorom vystúpi súbor Graniarik (13:00), vyžrebuje sa tombola pre deti (14:00) a k dobrej nálade prispeje aj skupina Excellence. Od 17:15 do 18:00 h zahrajú DJ Majo&Miro. Pre deti je pripravený aj skákací hrad a maľovanie na tvár. Nebude chýbať ani občerstvenie.

Zdola Ponickýho mlyna

Na Detský folklórny festival Zdola Ponickýho mlyna a stretnutie rodákov a priateľov obce Poniky je pripravený bohatý dvojdňový program, ktorý začína v sobotu ekumenickými službami Božími v Kostole  sv. Františka z Assisi (14:30). Krojovaný sprievod obcou zo Stráne cez Háj na Horedolinie sa pohne o 15:15 h. Stretnutie rodákov obohatí výstava ponických krojov (16:00 – 16:30) a po ňom zatancujú, zaspievajú a zahrajú folklórne súbory a skupiny Likava, Heľpan, Sliačanka, Poničan. Ako hosť vystúpi Folklórny súbor Bystrina (16:30 – 20:00). Prvý deň podujatia vyvrcholí ľudovou zábavou a diskotékou. Nedeľný program otvorí o 13:30 h sprievod detských folklórnych súborov obcou a od 14:30 do 18:00 h vystúpia detské súbory a hudby. Predstavia sa DFS Heľpančok, DFS Podpoľanček, DFS Prvosienka, ZUŠ Stožok, DFS Násedlováček a DFS Poničan. Hosťom nedeľného popoludňajšieho programu bude skupina Družina.

Zdola Ponickýho mlyna – pozvánka: 

V Horných Pršanoch motorky aj chutné špeciality

Na piatom ročníku Dňa obce v Horných Pršanoch v sobotu 18. júna si pripomenú 615. výročie prvej zmienky o obci. A to aj výstavou historických fotografií Horných Pršian a Pršancov v Kultúrnom dome. Program folklórom ozdobia Ľudová hudba Hronsečania, Detský folklórny súbor Prvosienka a Fujaristi Svrčinovci (obrátka autobusu 14:15 – 17:00). V sále Kultúrneho domu vystúpi Folklórny súbor Partizán (19:00) a motorky z miestneho Klubu veteránov môžete obdivovať pri potravinách Mix. Deti poteší skákací hrad, kolotoč, cukrová vata, maľovanie na tvár a tvorivé dielne či vystúpenie sokoliarov. A všetkých iste zlákajú vône chutných špecialít, ktoré sa budú podávať pred Kultúrnym domom aj v miestnych pohostinstvách. Medzi nimi napríklad langoše a pečienka, boršč, palacinky aj holúbky, poľovnícky guláš, fazuľovica, drevorubačské párance či šúľance s makom.

Jánska vatra v Hrochoti v réžii hasičov

Jánska vatra sa v sobotu večer rozhorí v Hrochoti. Tamojší Dobrovoľný hasičský zbor však nachystal program aj na popoludnie a začne sa, ako inak, hasičským sprievodom obcou (16:30) a pokračovať bude v miestnej časti Na Hlinky ukážkou hasičskej techniky (18:00) a simulovaného zásahu (19:00). Jánske spevy zaznejú o 20:30 h a potom už sa zapáli vatra (21:00) a zábava môže pokračovať až do rána. Sprievodný program si vychutnajú najmä deti, čaká na nich penová šou, maľovanie na tvár, jazda na štvorkolkách či skákací hrad. Pochutnať si môžete na guláši, držkách, grilovaných klobásach aj palacinkách.