Banská Bystrica ožije nevídaným spôsobom, počas piatka a víkendu čaká obyvateľov mesta pod Urpínom hneď niekoľko desiatok podujatí. Najväčšiu zásluhu majú na tom Dni mesta 2022 a všetci, ktorí priložili ruku k dielu. Deti a ich rodičia si prídu na svoje vďaka Festivalu Zála, nadšenci bojových umení si budú môcť vychutnať dlhoočakávané podujatie DFN 7.

Piatok 17. jún

Dni mesta 2022

Banská Bystrica – 16. – 19. jún

Práve prebiehajúce Dni mesta 2022 sľubujú sto rôznych podujatí, na viac ako tridsiatich miestach. Pestrý kultúrny program Dní mesta 2022, ktorý bude sprevádzať hudba, tanec, spev, rôzne výstavy, vernisáže, workshopy, aktivity či zaujímavosti, sa bude odohrávať na Námestí SNP, v Lazovnej a Národnej ulici, ale aj na ďalších miestach. Pre pestrosť programu preto odporúčame náš samostatný článok, ktorý nájdete na tomto odkaze.

Festivalu komorných a pouličných divadiel ZÁLA

Divadlo pod balkónom, Banská Bystrica – 16. – 19. jún

Sídlisko Rudlová-Sásová ožije počas najbližších dní divadlom a veselou pouličnou šou, ktorá sa bude odohrávať na ihriskách a priľahlých plochách pri opornom múre a v Divadle pod balkónom (Rudohorská 37). V programe tohtoročnej Zály budú rozprávky, bruchovravec, žongléri, pouličná šou ale tiež rozprávkové čítanie a kreatívne workshopy pre deti. Dospelých divákov a diváčky čakajú tri divadelné večery s predstaveniami Hamletiáda, Slúžky a Deväť dioptrií. Pre rozsiahlosť a pestrosť celého programu odporúčame náš samostatný článok, ktorý nájdete na tomto odkaze.

Malý letný art MARKET na terase!

VD Laboratórium súčasného umenia, Banská Bystrica – 14:00 h

V priestoroch Laboratória súčasného umenia sa uskutoční podujatie s názvom Malý letný art MARKET, ktorý sa bude konať na terase spomínaného „laboratória“. Svoju autorskú tvorbu vám tentoraz predstavia Kreatívny domov, PAAM studio, Zemila, Ateliér Šperku&grafiky. a Berezun vinárstvo.

Čo sa skrýva za dverami Národnej banky?

Národná banka Slovenska, Banská Bystrica – 16:00 h

Nenechajte si ujsť jedinečnú možnosť nazrieť do banskobystrickej expozitúry Národnej banky spolu so sprievodkyňou Lýdiou Bulíkovou a bývalým riaditeľom Jozefom Kreutzom. Vstup je voľný.

Tancovačka na Kopčoku

Hostinec na Kopčoku, Banská Bystrica – 17:00 h

Hostinec na Kopčoku pozýva na júnovú tancovačku, do ktorej budú hrať Galaxy BB Music, tentokrát v novom zložení. Vstup je voľný.

Nakúpené

Divadlo Akadémie umení, Banská Bystrica – 18:30 h

Autorská spoveď dvanástich študentov a študentiek herectva AKU BB o ich túžbach, snoch a sračkách. Existuje život po smrti? Kedy zomriem? Kto naozaj som? Som tu užitočný? Som plodný? Kde je Blažej? To je len pár otázok, na ktoré nepoznáme odpoveď, ako ako sa hovorí: „Si herec, tak zahraj!“ Na predstavenie je potrebná rezervácia prostredníctvom mailu na divadlo@aku.sk, alebo telefonicky na čísle 0908 669 932.

ADIOS PARTY / Divadlo Štúdio tanca + Modré Hory

Divadlo Štúdio tanca, Banská Bystrica – 19:00 h

So sezónou a s niektorými členmi súboru Divadla Štúdio tanca sa rozlúčia koncertom kapely Modré Hory vo verzii akustik, ktorým bude robiť vo vybraných skladbách spoločnosť tamojší umelecký súbor – posledný krát v spojení s hudobným telesom v zostave: Michaela Mirtová, Bartosz Przybylski, Kristína Kollárová, Julie Charalambidou, Tibor Trulik. Modré hory mali na Pohode 2019 premiéru s kapelou a teraz prichádzajú predstaviť svoj nový program.

SubPassage v Sove

SOVA Bar&Art Klub, Banská Bystrica – 21:00 h

SubPassage sa po dlhšej dobe sa vracia do Banskej Bystrice, konkrétne do art klubu Sova. Ide o spojenie dvoch párty formátov, a to konkrétne žilinského PLAY. s formátom SubPassage. Ak máte rád kvalitný techno sound, viete kam máte prísť. Päťčlenný lineup je napeckovaný energiou a ponúkne rôzne tváre techna od dubtechna, cez experimental až po industrial či acid. V Sovičke bude k dispozícií aj teraska s ozvučením, takže o nič neprídete ani na pauzičke vonku. Viac informácii nájdete na Facebooku.

Letné kino na amfiteátri: Smrť na Níle (70mm)

Amfiteáter Paľa Bielika, Banská Bystrica – 21:30 h

V rámci siedmeho ročníka Prehliadky Panoramatických Filmov [ppf] 2022 budú na banskobystrickom Amfiteátri Paľa Bielika premietať zo 70mm filmového formátu. Banskobystrický amfiteáter je zároveň jediný v Európe, ktorý je pod holým nebom schopný premietať panoramatické 70mm filmy. V piatok večer sa tak návštevníci „amfíku“ môžu tešiť na premietanie filmovej snímky v podobe novinky s názvom Smrť na Níle z roku 2022. Viac o celom podujatí nájdete na BBonline.sk v časti Podujatia.

Silent Disco vo Výklade

Kaviareň Výklad, Banská Bystrica – 22:00 h

Výklad plánuje v piatok 17. júna preniesť obľúbenú festivalovú zábavu v podobe tzv. SILENT DISCO priamo do Národnej ulice. To všetko počas Dní mesta 2022 v Banskej Bystrici. Vstupné bude 5 €, v cene je zahrnutý WELCOME DRINK.

Sobota 18. jún

Deň Podlavíc a Skubína

Podlavice, Banská Bystrica – 9:00 h

Deň Podlavíc a Skubína (vnútroblok Gaštanová) začína v sobotu o 9:00 h a bude to deň plný hier, súťaží, zábavy aj odmien, ktoré iste potešia všetky deti. Tie dostanú kartičky (pripravených je ich 150), na ktoré budú zbierať cibuliakov a za nich dostanú odmeny. Hry pre deti potrvajú do 12:00 h. Na programe je aj beh, jazda s RC modelmi, stolnotenisové hry, parkour aj detská diskotéka v Kultúrnom dome Podlavice, na ktorú možno príde aj kúzelník (16:00 – 19:00).

 

Futbal v meste

OC Terminal, Banská Bystrica – 9:00 h

Futbal v meste pokračuje poslednou semifinálovou zastávkou, tentoraz v sobotu 18. júna od 9:00 h v Banskej Bystrici (OC Terminal). Príďte sa zabaviť a stráviť deň futbalovo. Na čo sa môžete tešiť v skratke? Semifinálový futbalový turnaj mladých futbalových talentov do 11 rokov (registrovaných 16 tímov), vystúpenie futbalových freestylerov, autogramiáda osobností (Erik Jendrišek, futbalisti MFK Dukla Banská Bystrica), herná zóna plná futbalových atrakcií, zábavné súťaže, Sony Playstation a maľovanie na tvár.

Adopčný deň mačacieho útulku

Europa SC, Banská Bystrica – 11:00 h

OZ Robin si v spolupráci s predajňou SuperZoo pripravilo podujatie, ktoré bude venované banskobystrickým opusteným mačkám. Počas soboty 18. júna bude možné adoptovať si jednu z mačiek, vďaka čomu následne môžete získať zľavu na nákup v predajni SuperZoo.

Bosorka deťom/Maya Gal Hanna + Samčo brat dáždoviek a Vlčia Mačica

Klub Bosorka, Banská Bystrica – 18:30 h

Prichádza leto a prvá lastovička je venovaná najmladším návštevníkom a samozrejme aj ich rodičom a budúcim rodičom a vlastne všetkým deťom od 0 do 99 rokov. No a čo vás čaká? Tešiť sa môžete na zoskupenie Maya Gal Hanna – dvaja dospeláci a tri deti a okrem nich svoje umenie predvedú aj Samčo brat dáždoviek a Vlčia Mačica. Viac o celom podujatí nájdete na tomto odkaze.

BREAK IT! Session

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 19:00 h

Banskobystrická Záhrada – Centrum nezávislej kultúry pozýva na obľúbenú BREAK IT! Session. Tentokrát zahrajú DRAWN MOON /letitroll pulsation/, BOOBOO TWO MINDS.

Dracula Fight Night 7

Zimný štadión vo Zvolene – 19:00 h

Do Zvolena, a to hneď pred tisícky divákov, prichádza veľkolepá bojová show. Fanúšikovia sa môžu tešiť na zápasy thajského boxu v malých MMA rukaviciach a zápasy pod pravidlami MMA za sprievodu svetovej audiovizuálnej show, ktorú zabezpečuje Ministry of Fun. Po rokoch sa na domácu scénu vracia legenda bojových športov a 11-násobný šampión viacerých svetových prestížnych organizácii Vladimír „Dracula“ Moravčík. Na Zimnom štadióne vo Zvolene sa v MMA predstavia okrem neho aj profesionálny vojak ozbrojených síl SR Marek Mazúch, Radek „Ruchy“ Roušal so 100 % DFN bilanciou (5 víťazstiev z 5 zápasov), Juraj „Big Foot“ Tutura, Andreas „Snoopy“ Čehovský, Pepa „The Prodigy“ Talafous, Štefan Mészároš a domáci Richard „Apache“ Dobrotka.

Galakoncert víťazov súťaže Prime Violin

Štátna opera, Banská Bystrica – 19:00 h

Štátna opera rozvíja dlhoročnú spoluprácu s umeleckým školstvom na pôde Banskej Bystrice. Platí to aj pre Fakultu múzických umení Akadémie umení. Na jeseň minulého roka Katedra orchestrálnych nástrojov usporiadala 2. ročník medzinárodnej husľovej súťaže Prime Violin 2021. V troch hlavných vekových skupinách a viacerých kategóriách bolo úspešných dovedna 15 mladých huslistov a huslistiek, z ktorých viacerí sa predstavia na slávnostnom Galakoncerte víťazov. Viac informácií, spolu s možnosťou rezervácie vstupeniek, nájdete na tomto odkaze.

Gipsy Jazz Latino Night v Hogo Fogo

Hogo Fogo Jazz & Art Club, Banská Bystrica – 19:10 h

Gipsy Jazz Latino Night v podaní muzikantskej špičky Milo Suchomel, Pavol Bereza a Milan Lukáč. Ak sa chcete naozaj zabaviť a užiť si skvelú muziku, tento koncert je jednoznačne to, čo musíte vidieť a počuť.

SKOK! pred Výkladom: TANTSUIAKO vol. 2

Kaviareň Výklad, Banská Bystrica – 20:30 h

Je tu ďalšie TANEČNÉ KARAOKE – TANTSUIAKO. Nová verzia Karaoke, pri ktorej sa nespieva, ale tancuje! A rovno pred Výkladom. TANTSUIAKO – imitujte to, čo vidíte, v práve hrajúcom videoklipe! Playlist ponúka osobnosti slovenského súčasného tanca. Ak ste sa s týmto fenoménom ešte nestretli, neváhajte a pripojte sa. Stačí zahodiť všetky zábrany a na tento večer len tak rýchlo nezabudnete. Refresh tela aj duše 100% zaručený. Vstup je voľný.

Vini Vici (NL)

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21:00 h

Najslávnejšie PSYTRANCE duo sa vracia do najväčšieho a najmodernejšieho klubu na Slovensku! Vini Vici je izraelské psytrance duo z Afuly. Skupinu pôvodne založili v roku 2001 pod názvom Sesto Sento producenti Matan Kadosh, Aviram Saharai a Itai Spector; Spector odišiel v roku 2011. V roku 2013 Kadosh a Saharai pokračovali vo svojich hudobných aktivitách pod menom ‚Vini Vici‘. O support sa tejto dvojici postarajú EXIS, JOHNNY DE CITY a MARTIN MICHNIAK. Vstupenky v predaji na tomto odkaze.

Letné kino na amfiteátri: PPF: Chorus Line (70mm)

Amfiteáter Paľa Bielika, Banská Bystrica – 21:30 h

V rámci siedmeho ročníka Prehliadky Panoramatických Filmov [ppf] 2022 budú na banskobystrickom Amfiteátri Paľa Bielika premietať zo 70mm filmového formátu. Banskobystrický amfiteáter je zároveň jediný v Európe, ktorý je pod holým nebom schopný premietať panoramatické 70mm filmy. V sobotu večer sa tak návštevníci „amfíku“ môžu tešiť na premietanie filmovej snímky Chorus Line z roku 1985. Viac o celom podujatí, vrátane možnosti zakúpenia lístkov v predpredaji, nájdete na tomto odkaze.

Nedeľa 19. jún

Farbatolárium

Bábkové divadlo na Rázcestí, Banská Bystrica – 10:00 h

Tretie pokračovanie jedinečného interaktívneho divadelného projektu pre batoľatá a ich rodičov. Počas predstavenia je dovolené hýbať sa, dotýkať sa, skúmať, smiať sa aj plakať. Cieľom projektu je prehĺbiť kontakt rodiča a dieťaťa, motivovať a inšpirovať dospelého človeka k väčšej hravosti a batoľatám sprostredkovať prvý kontakt s farbami. Za cyklus Batolárií získalo BDNR Cenu Hašterica 2015 za tvorivý čin v oblasti bábkového divadla na festivale Bábková Žilina 2015.

Medený hámor: Komentovaná prehliadka

Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici – 16:00 h

Štátna vedecká knižnica pozýva na objavovanie hodnôt výnimočného technického areálu Medeného hámra v Banskej Bystrici. Sprevádzať vás bude architekt Vladimír Husák, ktorý sa venuje výskumu industriálnych pamiatok, špeciálne tých v okolí Banskej Bystrice. Čaká vás unikátny zážitok. Stretnutie je naplánované na nedeľu 19. júna o 16:00 h pred Štátnou vedeckou knižnicou na Lazovnej 9 a odtiaľ sa bude pokračovať do areálu hámra.