Práca skúsených a odborne vzdelaných majstrov je dnes mimoriadne cenená. Výnimkou nie je ani práca s kovmi či zváranie. Priamo v Banskej Bystrici pritom pôsobí zváračská škola KOVOZVAR. Tá spolupracuje aj s certifikačným orgánom – Cechom zváračských odborníkov.

Viac o zváračských kurzoch, ale aj samotnej práci zvárača, prezradil v nasledujúcom rozhovore majiteľ zváračskej školy KOVOZVAR v Banskej Bystrici Ľubomír Neviďansky. Zváračským kurzom sa venuje už od roku 1996.

Prečo by sa podľa vás mali mladí ľudia prihlásiť na kurz zvárania, naučiť sa zvárať? Ako im to pomôže v živote?

Ak sa mladí ľudia naučia zvárať otvoria sa im zaujímavé príležitosti. V prípade, že si budú hľadať zamestnanie, ako zvárači ľahko nájdu pracovné ponuky so zárobkom viac ako 1600 EUR mesačne. Takisto sa môžu stať živnostníkmi a vytvárať výrobky na mieru. Keďže je zváračov nedostatok stúpa po nich dopyt a aj ich platové ohodnotenie.

Vždy ste obdivovali zváračov a ich umenie? Čo vás na zváraní najviac fascinuje?

Priznám sa, že v mladosti až tak nie, no časom sa to zmenilo a zváranie sa pre mňa stalo koníčkom. Na zváraní ma fascinuje najmä to, že to nie je stereotypná práca. Zvárač dokáže z kovu vyrobiť rôzne zaujímavé výrobky – mreže, brány, ploty, konštrukcie atď., ako aj umelecké výrobky z kovu.

Čo vás na zváraní tak zaujalo, že ste sa rozhodol toto „umenie“ / zručnosť učiť iných?

Ako som už spomínal, najmä preto, že táto práca je veľmi zaujímavá a rozmanitá, dá sa využiť na praktické aj umelecké výrobky. Práca zváračov je nevyhnutná v každom odvetví. Či už sú to stavebné oceľové konštrukcie, mediálne alebo tranzitné potrubia, nádrže, zábradlia a iné.

Rád učím ľudí to, čo má zmysel, čo vedia využiť pre seba aj v prospech celej spoločnosti.

Viete povedať konkrétny príklad, ako sa zmenil život vášho „žiaka“ po tom, ako sa naučil zvárať?

Pamätám si jedného absolventa zváračskej školy, ktorý prišiel za mnou s obavami či sa naučí zvárať. Bol veľmi mladý, mal len 21 rokov. Pracoval v Tescu a nebol spokojný s odmenou za vykonanú prácu.  Dostal pracovnú ponuku do Nemecka ako zvárač na odporúčanie kamaráta, ktorý tam už rok pracoval.

Posmelil som ho slovami: „Zvárať sa naučí takmer každý, nemyslím si, že je to oveľa ťažšie, ako robiť v Tescu.“

Môj pozitívny postoj ho presvedčil prihlásiť sa na kurz a za mesiac sa naučil zvárať. O tri mesiace mi volal a ďakoval, že sa mohol u mňa naučiť zvárať. Bol som zvedavý koľko v Nemecku zarába.

„Viete pán Neviďanský, nemôžem tomu ani uveriť, ale zarábam tu 5.000 EUR mesačne na zmluvu. V Tescu by som musel na tento plat pracovať takmer pol roka.“

Je príjemné potvrdiť si, že táto práca, čo sa týka finančnej stránky, mení život ľudí k lepšiemu.

Koľko vie zarobiť šikovný zvárač?

Pri dnešnom nedostatku zváračov, je veľký predpoklad získania práce, ktorá býva zvyčajne aj dobre finančne ohodnotená. Šikovný zvárač si vie na Slovensku zarobiť od 1.000 až do 4.000 EUR mesačne. V zahraničí to môže byť rádovo viac, záleží od krajiny, do ktorej vycestuje za prácou.

Kde sa vie uplatniť skúsený zvárač?

Zvárač sa môže uplatniť vo veľmi širokom spektre pracovných príležitostí, ako je napr. plynár, kúrenár, vodár, zámočník, v stavebníctve, v automobilovom priemysle atď. Zvárači majú možnosť uplatniť sa aj na pracovnom trhu v zahraničí. Záujem o šikovných zváračov je z krajín Nemecko, Holandsko, Belgicko, Rakúsko atď.

Aby sme iba nechválili prácu zvárača, aké sú jej nevýhody?

Práca zvárača je fyzicky náročná, preto je vhodnejšia skôr pre mužov. Avšak nie je to pravidlo, nakoľko v našej zváračskej škole sme naučili zvárať aj ženy.

Myslíte si, že naučiť sa zvárať je príliš náročné?

Nie, ale vyžaduje si to trpezlivosť, ochotu učiť sa a hlavne prax. Skúšať, trénovať a postupne sa zlepšovať.

Koľko trvá naučiť sa kvalitne zvárať?

Za pomerne krátky čas (2 – 4 týždne) naučíme zvárať takmer každého. Samozrejme je potrebné naďalej po kurze pravidelne zvárať, čím sa každý zvárač zdokonaľuje vo svojej zváračskej metóde.

Naša zváračská škola, okrem iného, zabezpečuje aj tzv. kondičné hodiny zvárania, na ktorých si zvárači v prípade potreby obnovujú svoje znalosti a vedomosti.

Na záver, čo by ste odkázali dnešným mladým ľuďom?

Ak pracujete na pozícii, ktorá nedokáže uspokojiť vaše finančné potreby a chcete to zmeniť, neváhajte nás osloviť a dohodnúť si termín stretnutia, na ktorom vám veľmi radi poskytneme informácie ako a za akých podmienok môžete absolvovať zváračský kurz.

Môžete využiť aj príležitosť na rekvalifikáciu cez Úrad práce prostredníctvom rôznych projektov na nedostatkové profesie, medzi ktoré patrí aj profesia zvárač.

Príďte k nám na školenie a v priebehu pár mesiacov si môžete zarobiť na vlastné auto alebo na peknú dovolenku.

Zváračská škola – KOVOZVAR, Magurská 16, Banská Bystrica
Ľubomír Neviďanský 0907 836 172