Meškanie rýchlikov medzi Banskou Bystricou a Bratislavou rieši dopravca predĺžením cestovnej doby. Aj napriek pripomienkam BBSK sa čiastočne oslabí spojenie s Breznom a medzinárodné spojenie s Českom sa rozdrobí ešte viac.

Od nedele, 11. decembra sa mení železničný grafikon a Železničná spoločnosť Slovensko pre obyvateľov nášho regiónu neprináša práve pozitívne správy.

Rezignácia na trati do Bratislavy

Napriek oprave časti trati v tomto roku a plánu na opravu ďalších úsekov, sa železničné spojenie Banskej Bystrice s Bratislavou za ostatné roky časovo neskracuje, ale naopak, predlžuje. Už len v spomienkach cestujúcich je niekdajší expres Hron, ktorý Banskobystričanov prepravoval do hlavného mesta za tri hodiny.

Aktuálne budú rýchliky z Banskej Bystrice do Bratislavy jazdiť za 3 hodiny a 46 minút. Dosiaľ mali predpísaný čas 3 hodiny a 26 minút, ktorý však málokedy dodržali.

Paradoxne, podľa nového grafikonu budú vlaky jazdiť len o minútu rýchlejšie, ako keby cestujúci využili na cestu do Bratislavy severnú trasu – do Vrútok a odtiaľ rýchlikom do Bratislavy. Ide pritom o 67 kilometrov dlhšiu trasu. Síce za vyššiu cenu, avšak neraz s menšími zdržaniami na opravenej rýchlostnej trati.

Spolu s touto časovou úpravou sa rušia prípojné väzby vlakov z Bratislavy na rýchliky z Banskej Bystrice do Vrútok.

Ďalšie obmedzenie v medzinárodnom spojení

Ešte na začiatku roka sme sa z Banskej Bystrice dostali bez prestupu priamo až do Ostravy. Zmenilo sa to v lete, keď sa naplno rozbehla rekonštrukcia železničného uzla v Žiline. Banská Bystrica prišla o priame spojenie aj so Žilinou, a zároveň aj o priame medzinárodné spojenie.

V prípade cesty do Českej republiky však dvakrát denne stačilo využiť len jediný prestup vo Vrútkach, odkiaľ už vlak pokračoval priamo do Ostravy. To sa od nedele mení a všetky vlaky z Banskej Bystrice už budú končiť vo Vrútkach. Pri ceste do Žiliny a ďalších miest Žilinského či Trenčianskeho kraja bude potrebné prestupovať vo Vrútkach na „bratislavské“ rýchliky z Košíc či regionálne vlaky. V prípade cesty do Českej republiky je následne potrebné prestupovať opäť v Žiline.

Pri ceste do Česka je možné využívať dvakrát denne tiež spoje súkromného Regiojetu z Vrútok s následným minibusovým prípojom do Banskej Bystrice. Z Vrútok jazdí do Českej republiky tiež ďalší český súkromný dopravca Leo Express.

Posilnené spojenia na východ a do Slovenského raja

Naopak, ZSSK navýši počet spojení na východ Slovenska. Cez víkendy pridá jeden pár zrýchlených vlakov z Banskej Bystrice do obce Mlynky v Slovenskom raji.

Ďalšie dva páry zrýchlených vlakov pôjdu spod Urpína do Margecian, rovnako vždy cez víkendy a v letnej sezóne denne.

Niekoľko pridaných, najmä turistických spojení na východ Slovenska však ZSSK na trati medzi Breznom a Banskou Bystricou premietla do škrtu niektorých menej využívaných vlakových spojení.

Kraj posilňuje prímestskú autobusovú dopravu

„Pri tvorbe nových grafikonov neboli zohľadnené takmer žiadne naše pripomienky, vznikal od stola, bez akejkoľvek ambície nejako sa koordinovať s objednávateľmi autobusovej dopravy, teda župami. A úplne ma dorazil argument, že takáto zmena je aj ekonomickejšia. Áno, je, pretože tie autobusy, ktoré budú musieť nahradiť vlaky, neplatí ministerstvo dopravy, ale župy, ktorým na to zas nikto nedá peniaze,“ uviedol predseda BBSK Ondrej Lunter.

Župa sa rozhodla vyjsť cestujúcej verejnosti v ústrety aspoň tam, kde jej to umožnila prevádzka prímestských autobusov.

„V spolupráci so starostami, primátormi i verejnosťou sme identifikovali najzávažnejšie problémy, ktoré nový železničný grafikon so sebou prinesie. Najviac pripomienok bolo k zrušeniu ranného vlaku z Brezna do Banskej Bystrice s odchodom 4:14, ktorý už nebude premávať v soboty, nedele, sviatky a v dňoch od 24. decembra 2022 do 8. januára 2023. Ten sme nahradili novým autobusovým spojom, ktorý zastreší tie dni, kedy vlak nepôjde,“ riaditeľ odboru verejnej dopravy Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Miroslav Vyka.

Nový autobusový spoj začne na trase Brezno – Banská Bystrica premávať od nedele 11. decembra s odchodom zo zastávky Brezno, Mazorníkovo, SAD o 4:15, Brezno AS 4:25 a s príchodom na autobusovú stanicu v Banskej Bystrici 5:15.

„Tento spoj využívali najmä zdravotníci a ďalší zamestnanci banskobystrickej nemocnice. Nový prímestský autobus je nastavený tak, aby na zastávke 29. augusta stíhal prípoj trolejbusu číslo 1 v smere do Rooseveltovej nemocnice,“ doplnil Miroslav Vyka.

Posilnené prímestské autobusy aj v ďalších okresoch

Naopak, v pracovných dňoch príde zo strany ministerstva dopravy k zrušeniu vlakových spojov na tratiach Brezno – Tisovec a späť a Banská Štiavnica – Hronská Dúbrava a späť. Ďalšie zmeny sa týkajú napríklad aj okresu Lučenec. Aj tu kraj upravil autobusové spojenia, ktoré si objednáva u dopravcov.

Jednou z výrazných zmien v prospech cestujúcich je aj zavedenie nového spojenia medzi Veľkým Krtíšom a Banskou Bystricou v sobotu o 17:13 z Modrého Kameňa s príchodom do Banskej Bystrice o 18:34. Naspäť pôjde autobus z Banskej Bystrice o 20:20 s príchodom do Veľkého Krtíša o 22:04.

Nové cestovné poriadky a zmeny, ktoré v nich nastali, sú zverejnené na webovej stránke Banskobystrického samosprávneho kraja v časti Doprava, na webových stránkach dopravcov SAD Zvolen a SAD Lučenec.