Rýchliky z Banskej Bystrice do Ostravy zostávali posledným priamym medzištátnym vlakovým spojením mesta pod Urpínom. Od nedele končia. Prestupy pribudnú ale aj cestujúcim medzi krajskými centrami.

Železničná spoločnosť Slovensko od nedele, 12. júna pristupuje k zmene vedenia priamych vlakov R 34x Zvolen/Banská Bystrica – Ostrava-Svinov.

Dôvodom zmeny je pokračujúca rekonštrukcia železničného uzla Žilina a s tým súvisiace kapacitné obmedzenia na tratiach.

Časť rýchlikov mala pôvodne plánované priame prestupové spojenie ďalej v smere na Prahu, prípadne až Plzeň. Pre časté meškania vlakov už zo Slovenska, často v rádoch desiatok minút, sa však cestujúci na prestup nemohli spoliehať. Štátna železničná spoločnosť zaisťovala v minulosti viacero spojení mesta pod Urpínom práve so susedným Českom. V rokoch 2015 a 2016 prevádzkoval priame vlakové spojenie Banskej Bystrice s Prahou aj dopravca Regiojet. Následne zostali v prevádzke len spoje Železničnej spoločnosti Slovensko a Českých drah do Ostravy a späť.

Prestupy vo Vrútkach a Žiline

Rýchliky, ktoré doteraz spájali Banskú Bystricu, respektíve v jednom prípade priamo už aj Zvolen, s Ostravou cez Vrútky a Žilinu, sa po novom skrátia len z východzej stanice Žilina, respektíve Vrútky. Medzi Banskou Bystricou a Vrútkami budú po novom premávať štyri páry nových rýchlikov.

Cestujúcim, ktorí cestujú až do Českej republiky pribudne jeden alebo dva prestupy. Z doterajších štyroch priamych spojení dôjde len v jednom prípade k odjazdu medzištátneho rýchlika priamo z Vrútok (odjazd R948 z B. Bystrice o 13:34 h, R342 o 15:01 z Vrútok), v troch prípadoch bude potrebné prestupovať vo Vrútkach a následne ešte aj v Žiline.

Komplikácia v prepojení krajských miest

Zatiaľ čo cestujúcich smerujúcich až za hranice bývali v jednotlivých vlakoch len desiatky, omnoho viac cestujúcich sa denne presúva medzi Banskou Bystricou a Žilinou. Úpravou medzištátnych rýchlikov a obmedzením náhradných spojení len po Vrútky, dochádza aj v prípade týchto cestujúcich ku komplikáciám.

Cestujúci medzi Banskou Bystricou a Žilinou budú odkázaní takmer výlučne na prestup vo Vrútkach na rýchliky R 6xx (Košice – Bratislava / Bratislava – Košice). Tie však bývajú najmä v závere a úvode týždňa pomerne plné, a cestujúci tak bez zakúpenej miestenky prídu o časť pohodlia, ktoré zaisťovala aspoň kapacita rýchlikov z Banskej Bystrice. Jedinou výnimkou bude vyššie spomenutý medzištátny rýchlik R342 Vrútky – Ostrava-Svinov.

Aj ďalšie obmedzenia na základe objednávky štátu

Ako Železničná spoločnosť Slovensko ďalej informovala, z dôvodu zefektívnenia železničnej dopravy a objednávky Ministerstva dopravy a výstavby SR dôjde aj ku ďalším obmedzeniam, keď dôjde k obmedzeniam v dňoch vedenia niektorých vlakov.

Prvý ranný vlak odchádzajúci z Banskej Bystrice do Vrútok o 5.34 h nebude premávať v nedele, rovnako ako jeho párový vlak s odjazdom z Vrútok o 5.13 h a príjazdom do Banskej Bystrice o 6.26 h. Rýchlik, ktorý o 7.34 h odchádzal až zo stanice Banská Bystrica, bude vždy v nedeľu vedený už zo Zvolena.

Už od úvodu mesiaca je pritom značne skomplikovaná aj železničná doprava v smere do Bratislavy. Obmedzenia tam kvôli opravám trate potrvajú až do jesene.