Klimatické problémy, vymieranie hmyzu, problematika moderných inteligentných miest v kontraste s divokou slovenskou prírodou, do ktorej stále viac zasahuje človek. Aj toto sú témy, na ktoré sa môžu tešiť diváci festivalu EKOTOPFILM | ENVIROFILM 2021.

Festivalový tím sa prispôsobil aktuálnej situácii a tak sa najznámejší festival o trvalo udržateľnom rozvoji Ekotopfilm|Envirofilm uskutoční ONLINE. Festivalové filmy a ďalší zaujímavý program môžu diváci od pondelka 26. apríla do piatka 30. apríla sledovať zadarmo a naživo na facebookovej stránke festivalu. Program bude po živom vysielaní naďalej dostupný na tejto stránke až do nedele 2. mája do 24:00 h.

Slovenské filmové premiéry

„V súčasnej dobe poznačenej pandémiou sa množstvo ľudí vybralo von do prírody. Preto sme sa rozhodli uprednostniť slovenské filmy, ktoré informačne dokreslia práve pobyt vonku. Vďaka domácim autorom dostali priestor aj najnovšie filmové premiéry okrem úspešných zahraničných dokumentov. Program doplníme aj mimo plátna spoločenskými enviro témami, ktorým sa aktívne venujeme,“ hovorí programová riaditeľka festivalu Alena Janáči.

Krátkometrážny dokumentárny film Mláďatá od tvorcov zo Záchrannej stanice v Zázrivej predstaví mláďatá zo slovenskej divočiny. Dokument v spolupráci so Štátnou ochranou prírody vysvetlí, ako zaobchádzať s nájdeným mláďaťom, kedy je potrebný ľudský zásah a kedy naopak nie. Po slovenskej prírode sa prejdete aj s mladými aktivistami, ktorí počas posledných mesiacov pripravili dokument Oko medveďa – o putovaní po Kremnických vrchoch a sledovaní slovenských šeliem. Nádherný dokument nielen o motýľoch uvidíte makrozábermi vo filme Motýle Slovenska.

Diskusie na zaujímavé témy

V programe festivalu nechýbajú ani diskusie. Hovoriť sa bude napríklad o klimatickej kríze a o tom, aké adaptačné opatrenia pripravuje v tejto súvislosti Slovensko. Pojem bezrastová ekonomika priblíži v online prednáške Nicolas Giroux, spoluzakladateľ bratislavského komunitného centra Bystro, ktorý sa intenzívne venuje ochrane životného prostredia a zároveň je propagátorom témy „degrowth” na Slovensku.

Súčasťou festivalového programu je už tradične aj Junior festival – environmentálne vzdelávanie pre žiakov základných a stredných škôl. Počas celého apríla prebieha aktívna spolupráca s učiteľmi z 25 miest Slovenska. Filmový program je doplnený pútavou ekovýchovou. Vďaka zaujímavému spracovaniu obsahu festivalu sa deti naučia, čo je to uhlíková stopa, ako si ju vypočítať a spolu s raperom Kalim si odpovedajú v špeciálnom interaktívnom kvíze na vedomostné otázky, týkajúce sa témy foodwaste – plytvania potravinami.

Filmový program festivalu Ekotopfilm|Envirofilm 2021

Filmový program festivalu prináša rôzne témy – jedinečné zábery veľrýb v ich prirodzenom prostredí, nesmierne zaujímavý život motýľov Slovenska, návštevu tropického raja ostrova Bioko a skúmanie tajných životov mandrilov, skrytý život slovenskej divočiny, kauzu vykorisťovania detí v čokoládovom priemysle, aj život opusteného mláďaťa v slovenskej prírode.

Pondelok 26. apríl

19:00 h – Čokoládové srdce temnoty (Francúzsko, 2019, réžia: Paul Moreira, 56´)

V roku 2001 sa lukratívny čokoládový priemysel, na základe tlaku mimovládnych organizácií, zaviazal ukončiť detskú prácu na kakaových plantážach do roku 2006. Dodržiava sa tento sľub aj o 18 rokov neskôr? Pobrežie Slonoviny, najväčší producent kakaa na svete, sa skutočne pokúsilo túto pohromu v krajine odstrániť. Stavali školy a školili farmárov. Televízne reklamy dokonca obyvateľom pripomínali, že detská práca je nelegálna. Prečo teda vykorisťovanie detí stále existuje?

Utorok 27. apríl

19:00 h – Oko medveďa (Slovensko, 2021, réžia: Peter Bursa, Jakub Mičuch, 48´)

Dokument Oko Medveďa odhaľuje skrytý život slovenskej divočiny. Ekosystém lesa má svoj vlastný balans a ten býva narušený človekom. V dokumente tím mladých tvorcov odhaľuje neprimerané praktiky novodobých lovcov. Prikrmovaním menia prirodzené návyky zveri, zvyšujú riziko chorôb a porušujú zákony. Veľké šelmy učia na ľudskú potravu, čím ju doslova pozývajú do ľudských obydlí.  Monitoring veľkých šeliem realizuje združenie Prales deťom SK/CZ PRALES za pomoci Štátnej ochrany prírody SR. V dokumente z Kremnických vrchov sa dozvedáme viac o spôsobe života divožijúcich zvierat a sledujeme ich tajuplný život aj pomocou exkluzívnych záberov z fotopascí.

Streda 28. apríl

19:00 h – Stratení králi z Bioka (Nemecko, 2019, réžia: Oliver Goetzl, 56´)

Pri pobreží strednej Afriky leží izolovaný ostrov pokrytý pravekým dažďovým pralesom a obklopený temnými vodami oceánu, ktorý oplýva väčšou rozmanitosťou druhov ako akékoľvek iné miesto na Zemi. Táto terra inkognita sa volá BIOKO. Vládcom tejto ríše je jeden z najmenej známych druhov primátov na svete: mandril čiernotváry.  Tento film skúma tajné životy mandrilov a ich záhadného ostrovného domova, prostredníctvom rodinnej tlupy a novorodenca, ktorý po prvýkrát objavuje tento tropický raj so všetkými jeho výzvami.

Štvrtok 29. apríl

18:00 h – Múdrosť veľrýb (Rakúsko, 2018, réžia: Rick Rosenthal, 50´)

Veľryby žijú vo svete tak vzdialenom od nášho vlastného, že si ich život vieme len ťažko predstaviť. Morský biológ a filmár Rick Rosenthal počas veľkej časti svojej dlhej kariéry natáčal veľryby. Teraz je na ceste hlbšie preskúmať ich život a dozvedieť sa o nich viac.

19:00 h – Motýle Slovenska (Slovensko, 2021, réžia: Martin Jagelka, 28´)

Slovensko má to šťastie, že takmer polovicu jeho územia pokrývajú lesy. Zdobia úbočia hôr a kopcov, ktoré sa ako súčasť Karpatského horského oblúka vinú našou krajinou od západu až na východ. Listnaté aj ihličnaté lesy sú oázami života, tak nečudo, že sú domovom aj veľkého množstva motýlích druhov. Sledujte spolu s nami ich nesmierne zaujímavý život pod korunami stromov a na horských úbočiach.

Piatok 30. apríl

19:00 h – Mláďatá (Slovensko, 2021, réžia: Katka Tekeľová, 13´)

Krátkometrážny dokumentárny film od tvorcov zo Záchrannej stanici v Zázrivej predstaví mláďatá zo slovenskej divočiny. Dokument Mláďatá vysvetlí v spolupráci so Štátnou ochranou prírody ako zaobchádzať s nájdeným mláďaťom, kedy je potrebný ľudský zásah a kedy naopak nie. Kedy potrebuje vtáča či malý cicavec pomoc a kedy ide o úplne bežné činnosti v ich životoch?