Železničná spoločnosť Slovensko s pravidelnou decembrovou zmenou grafikonu výrazne navyšuje počty vlakových kilometrov a pridáva nové vlaky. Nárast súvisí s väčším využívaním železničnej dopravy po novembrovom zavedení bezplatného cestovania pre študentov a dôchodcov.

vlakPodstatné pre Banskobystričanov sú najmä zmeny na hlavnom spojení so Zvolenom, kde od nedele pribudlo celkom šesť vlakov a dochádza k zmenám tak, že v časoch medzi šiestou a ôsmou ráno a potom od 13.30 do 15.30 h budú vlaky premávať v polhodinových, inak hodinových intervaloch. Večer po 18-tej hodine bude navyše polhodinový interval aj v smere do Banskej Bystrice.

V pracovných dňoch prejde medzi najväčšími mestami zvolenskej kotliny celkom 56 vlakov. Narastá totiž počet expresných vlakov medzi Zvolenom a Žilinou, ktoré budú Bystricou prechádzať. Konkrétne pridaním zrýchleného vlaku Krížna s odchodom o 5.54 zo Žiliny a príchodom pod Urpín o 7.26 a v opačnom smere o 14.35 a príchodom pod Dubeň o 16.06 h.

Keďže väčšina rýchlikov do Bratislavy jazdí už len zo Zvolena a je na ne potrebné prestupovať, v tomto smere je potešujúcou správou, že rýchliky medzi Zvolenom a Bratislavou pôjdu počas dňa v dvojhodinovom takte. V nedeľu popoludní rýchliky dokonca každú hodinu, a to v čase od 15-tej do 19-tej. Pribúda jeden pár rýchlika Krivín, ktorý odchádza do hlavného mesta spod Pustého hradu ráno o 4.36 s príchodom do Bratislavy o 7.33 h a v opačnom smere bude jazdiť o 16.56 s príchodom do Zvolena o 19.59 h.

Koniec rýchlika Horehronec

železničná stanica Banská Bystrica - webK zmenám dochádza aj na trati v smere do Brezna a ďalej Horehroním až na východ s možnosťou prestupu na vlaky do Košíc či ďalších východoslovenských miest v Červenej Skale a Margecanoch. Končí známy rýchlik Horehronec, ktorý prepájal východ cez Horehronie až po Bratislavu. Nahradia ho pridané nové vlaky typu Regional expres. Tie budú v pracovné dni jazdiť z Banskej Bystrice do Margecian o 5.38 h, cez víkendy a sviatky o 7.38 a zároveň denne o 13.38 h s príchodom do Margecian o 9.11, 11.13, respektíve o 17.04 h. Z Margecian sa bude dať vrátiť do Bystrice vlakom typu REX denne o 6.52 a 14.52 h, s príchodmi do Bystrice o 10.20, respektíve 18.22 h. Mená týchto nových vlakov sú Kráľova Hoľa, Geravy a Hnilec.

Celkovo jazdia vlaky v kraji na zhruba 550 kilometroch tratí. Od 14. decembra premáva v banskobystrickom VÚC 75 diaľkových a 247 prímestských vlakov. Aj keď zmenou grafikonu dochádza k výrazným posilneniam spojov, počas decembra a najmä medzi sviatkami, viaceré vlaky nebudú premávať. Prehľad spojení nájdete na stránke Železničnej spoločnosti Slovensko.