Do januára pre RTVS pripravovali magazín Zelená revue, ten verejnoprávna televízia zrušila a dnes kritizujú racionalizáciu a spájanie Rozhlasu a Televízie Slovenska. Reč je o zástupkyniach nezávislých filmových a televíznych tvorcov Soni Štubňovej a Michaele Tettingerovej, ktoré už zhruba mesiac poukazujú na údajnú likvidáciu regionálnej televíznej tvorby zo strany verejnoprávneho média.

So svojou výzvou našli podporu v mestskom aj krajskom zastupiteľstve, kde má hlavné slovo najsilnejšia politická strana Smer-SD. Práve z iniciatívy poslankyne oboch zastupiteľstiev za túto stranu – Ľubice Laššákovej, zaviazali regionálni poslanci svojich najvyšších predstaviteľov, aby tlmočili RTVS znepokojenie nad zmenami v regionálnom štúdiu. Obdobnú podporu našli aj u žilinského primátora Igora Chomu (Smer-SD). Samotné tvorkyne však akékoľvek politické prepojenia odmietajú.

Štubňová a Tettingerová smerujú svoju kritiku na všetky úrovne RTVS. Banskobystrické štúdio STV je podľa nich kultúrnou ustanovizňou mesta, preto potrebu ekonomickej racionalizácie v rámci Rozhlasu a Televízie Slovenska nevnímajú. „Nás nezaujímajú zákulisné ekonomické ťahy, nás zaujíma iba tvorba,“ povedali na piatkovej tlačovej konferencii nezávislé tvorkyne. Výkonný riaditeľ Štúdia RTVS v Banskej Bystrici Ján Zaťko ale poukazuje na fakt, že na rozdiel od košického štúdia, pod Urpínom nikdy nebola silná tradícia pôvodnej tvorby: „Robili sa tu dokumentárne filmy, publicistika a spravodajstvo.“ Tie však podľa neho spájanie a sťahovanie neovplyvní.

Práve proti Zaťkovi je namierená ďalšia kritika spomenutej iniciatívy. Riaditeľovi banskobystrického štúdia vyčítajú, že nezverejnil projekt, s ktorým vlani zvíťazil vo výberovom konaní. Tomu to žiadny zákon, na rozdiel od výberového konania na generálneho riaditeľa, neprikazuje. RTVS projekt zverejniť nemôže, nakoľko je autorským dielom uchádzača. Zaťko napriek tomu tvrdí, že nemá problém ukázať ho komukoľvek, kto ho oň osobne požiada. V piatok projekt na svojom brífingu poskytol aj prítomným novinárom. Píše v ňom napríklad o možnosti, že redaktori by mohli pracovať súbežne pre obe platformy, RTVS by sa opäť mala stať partnerom významných regionálnych podujatí a analyzuje možnosti spájania rozhlasu a televízie v Banskej Bystrici. Reálny vývoj a budúcnosť banskobystrického štúdia ale nezávisí od projektu z výberového konania, ale najmä od rozhodnutí top manažmentu RTVS.

Obmedzenie regionálneho vysielania je len dočasné

Štubňová a Tettingerová vyčítajú RTVS okrem zrušenia ich Zelenej revue aj obdobný proces s Enviromentálnym magazínom či tvorbe dokumentov z cyklu Zvykoslovie či Cestopis cechov a manufaktúr. Oslabený bol podľa nich aj Televíkend, nakoľko mala televízia prepustiť tvorcov zaoberajúcich sa rôznymi témami. Nechápu tiež, prečo sa už regionálny denník nevysiela aj z regionálnych štúdií, ale len z Bratislavy. 

Zatiaľ čo Zelená revue bola podľa Zaťka zrušená rozhodnutím vedenia RTVS v Bratislave z kvalitatívnych dôvodov, pokračovanie tvorby originálnych dokumentov z uvedených cyklov sa podľa neho v tejto chvíli opäť pripravuje: „Podpisovali sa nové zmluvy a pripravujú sa scenáre,“ priblížil Zaťko, ktorý naznačil aj ďalší rozvoj Televíkendu v blízkom období. Objem výroby regionálneho štúdia je podľa neho aj v roku 2012 porovnateľný s obdobím uplynulých piatich rokov.

Dôvody, pre ktoré sa v súčasnosti Regionálny denník vysiela len z Bratislavy súvisia s prebiehajúcou fúziou televízie s rozhlasom tak v Banskej Bystrici, ako aj Košiciach. „V roku 2012 budeme Regionálny denník vysielať výlučne z jedného miesta. V tejto chvíli je to Bratislava, lebo obe štúdiá (košické aj banskobystrické) sa pripravujú na priestorovú fúziu. Keď budú presťahované, potom sa vysielanie Regionálneho denníka vráti aj do regionálnych štúdií. Pre Štúdio RTVS v Banskej Bystrici to síce momentálne znamená zníženie objemu živého vysielania o 60 minút týždenne, ale neprichádza o žiadnu mieru autonómie v rozhodovaní o tom, ktoré informácie sa spracujú,“ vysvetľuje riaditeľka Centier spravodajstva RTVS Anna Sámelová.

Presťahovaním získa RTVS v Banskej Bystrici moderné hybridné štúdio

Iniciátorkám výzvy nezávislých filmových a televíznych tvorcov sa nepáči ani snaha RTVS o predaj budovy televízie na Rudlovskej ceste. „Boli sme svedkami záujmu o budovy štúdia STV BB, kde jej priestory ešte v decembri minulého roku fotil zmluvný znalec. Znepokojuje nás fakt, že sa pripravuje predaj banskobystrické štúdia, ktoré prešlo v ostatných rokoch čiastočnou modernizáciou samotnej budovy, priestorov, ale aj techniky. Všetko bolo pripravené na vybudovanie ďalšieho štúdia s adekvátnymi parametrami, na ktoré bol vypracovaný už aj projekt,“ píše sa v ich vyhlásení.

V súčasnosti sa, podľa Zaťka, budova televízie na Rudlovskej ceste využíva len z malej časti. Pracuje v nej vyše štyridsať zamestnancov. Možno ju tak prirovnať k výškovej budove STV v bratislavskej Mlynskej doline, ktorej väčšia časť je rovnako v súčasnosti uzavretá a nevyužívaná. „Budova na Rudlovskej bola projektovaná pre potreby Stavoprojektu, štúdio vzniklo prehradením chodby, sú tam nízke stropy, budova je v zlom stave, čiastočne boli  vymenené okná. Technológie boli tiež len čiastočne vynovené,“ hovorí súčasný výkonný riaditeľ banskobystrického štúdia RTVS Ján Zaťko. Predaj budovy televízie ešte podľa neho nie je na programe dňa, aj keď sa s ním počíta. „Riadi to investičné oddelenie RTVS. Toto je štátna firma, čiže musíme dodržiavať zákon. Bol vykonaný súdnoznalecký posudok na tento objekt, no k predaju musí prejsť ešte dlhý čas. Najskôr sa musí budova vyhlásiť za nepotrebnú, až potom sa môže vyhlásiť súťaž. Navyše mám prísľub od vedenia RTVS, že peniaze z predaja sa využijú na nákup ďalšieho vybavenia nášho nového hybridného štúdia.“

Budova rozhlasu je podľa neho vhodnou pre fungovanie spojeného banskobystrického štúdia RTVS: „Budova na Ulici Profesora Sáru bola stavaná pre potreby mediálneho celku a v roku 2005 bola kompletne zrekonštruovaná,“ uviedol Zaťko s tým, že v súčasnosti prebieha stavebná úprava „newsroomu“ – redakčnej miestnosti tak, aby mohli spoločne pracovať rozhlasoví aj televízni redaktori. Čoskoro sa začne aj úprava dosiaľ málo využívaného veľkého štúdia rozhlasu, na televízne, respektíve využiteľné pre obe médiá. „Máme schválenú dotáciu na veľké hybridné moderné štúdio. Podobne fungujú napríklad regionálne štúdiá ORF v Rakúsku,“ priblížil Zaťko.

Nezávislé tvorkyne kritizujú aj prestavby v budove rozhlasu, podľa ich informácií sa totiž dejú bez platného stavebného povolenia. „Zo stavebného zákona vyplýva, že ten objem prác, ktorý sa tu vykonáva, nespadá ani len pod ohlasovaciu povinnosť. Napriek tomu sme deň pred začatím prác tieto riadne ohlásili. Stavebné povolenie budeme potrebovať len na druhú etapu, kedy dobudujeme ďalšie parkovacie miesta,“ vysvetľuje Zaťko.

Aktualizácia 6.3.2012: RTVS pri úpravách budovy rozhlasu pochybila

 

Súčasné televízne štúdio na Rudlovskej ceste má rozmery väčšej obývacej izby panelákového bytu a vzniklo spojením pôvodných kancelárií s chodbou. V budove rozhlasu na Ulici Profesora Sáru vznikne nové štúdio využiteľné pre televíziu i rozhlas z pôvodného veľkého štúdia, koncertnej sály, ktorá bola dosiaľ využívaná len minimálne.

Zaťko: Celé je to politická hra

Podľa riaditeľa banskobystrického štúdia RTVS Jána Zaťka ide z pozície zástupkýň nezávislých tvorcov o zasahovanie do autonómnych rozhodnutí inštitúcie. „Celé je to podľa mňa politická hra, pri ktorej ide o diskreditáciu mojej osoby a osoby generálnej riaditeľky RTVS. Ani jeden z manažérov RTVS nie je politickým nominantom a niekomu to pravdepodobne prekáža. V prípade, že táto diskreditačná kampaň prekročí isté medze, RTVS má svoje právne oddelenie,“ zamýšľa sa Zaťko.

Nespokojných bývalých spolupracovníkov môže pritom ešte pribudnúť. Banskobystrické štúdio RTVS po definitívnom spojení vyhodnotí reálne personálne potreby zjednoteného rozhlasu a televízie. Celkovo by malo v budove na Ulici Profesora Sáru pôsobiť približne 80 zamestnancov. Navyše priestoru pre externých tvorcov asi rovnako nebude veľa: „RTVS musí dať prácu najskôr svojim zamestnancom, až potom externým tvorcom,“ povedal pred pár dňami pre BBonline.sk hovorca RTVS Richard Šümeghy.