Ako pracovať s polarizáciou a ako pôsobiť depolarizačne vo verejnom priestore – to bol hlavný cieľ aktivity, do ktorej sa zapájajú zamestnanci Mestského úradu v Banskej Bystrici. Pripravené sú viaceré vzdelávacie podujatia vo forme workshopov, ktoré nebudú určené len pre zástupcov odborných útvarov mesta, ale aj aktérov občianskej spoločnosti. Samospráva tak reaguje na polarizáciu, ktorá v spoločnosti, vrátane nášho mesta, intenzívne narastá.
Polarizácia je fenomén prítomný na celom Slovensku a jej neriešenie ovplyvňuje kvalitný rozvoj miest. Koncom septembra sa uskutočnil prvý zo série workshopov s názvom „Ako sa udržať v strede alebo ako strategicky pracovať s polarizáciou“. Na stretnutí bolo prítomné vedenie mesta a komunikačný tím. Práve lídri majú významné postavenie vo verejnom priestore a môžu výrazne prispievať k depolarizácii.
„Rozdeľovanie na dobrých a zlých, intenzita hejtu na sociálnych sieťach či vnímanie verejného priestoru a mestského úradu cez politickú prizmu narúša spoločenskú súdržnosť v meste. Rôzne nálepkovanie a neschopnosť počúvať sa navzájom prehlbuje polarizáciu, a preto ovplyvňuje kvalitu spolupráce s viacerými aktérmi, odbornou verejnosťou a vzďaľuje nás od kvalitného rozvoja mesta,“ zdôrazňuje Soňa Kariková, vedúca Referátu participácie a inovácie v oblasti otvoreného spravovania.
Účastníci sa dozvedeli, ako polarizácia funguje, spoznali jej základnú dynamiku a konkrétne stratégie, ako s polarizáciou pracovať na základe reálnych situácií v meste. Polarizácia zdôrazňuje rozdielnosť skupín ľudí a čierno- biele vnímanie sveta.
„Myslím si, že nielen v Banskej Bystrici potrebujeme nadviazať dialóg, ktorý je dôležitý pri riešení rôznych tém. Je dobré vedieť, ako zvládnuť niektoré vyhrotenejšie situácie, pri ktorých sa stretávajú viaceré záujmové skupiny a nie vždy dokážu nájsť spoločnú reč,“ povedal druhý viceprimátor Banskej Bystrice Martin Majling.
V pláne sú ďalšie dva workshopy, ktoré budú určené nielen pre zamestnancov mestského úradu, ale aj pre poslancov či občianskych aktérov, napríklad z neziskového či akademického prostredia. Ambíciou v budúcnosti je ponúknuť podobné workshopy aj iným samosprávam. Ich dizajn a organizáciu zabezpečuje nezisková organizácia Dialogue Centre n.o. v spolupráci s Referátom pre participáciu a inováciu v oblasti otvoreného spravovania na mestskom úrade. Ide o unikátny projekt a podporu takých kapacít, ktoré sa snažia pôsobiť depolarizačne.