Leto bez Sásovskej uhorky by letom ani nebolo. Obľúbené podujatie, ktoré oživuje históriu bývalej dediny Sásová a jej chýrnych uhoriek, je aj tento rok, ako jediné podujatie z mestskej časti Sásová, súčasťou Banskobystrického kultúrneho leta. Deň Sásovskej uhorky 2023 sa uskutoční v poslednú júlovú sobotu na futbalovom ihrisku v starej Sásovej.

Vernisáž v škôlke

Deň Sásovskej uhorky (DSU) bude mať v tomto roku milú predohru, vernisáž kresieb detí z Materskej školy na Sásovskej ceste. Do výtvarnej súťaže na tému Uhorka na kresbe prispeli deti 32 kresbami. Tie hodnotila komisia v zložení Vlasta ČupkováLadislav Čunderlík zo Združenia neprofesionálnych výtvarníkov Art klub 9+, ktorí sa zúčastnia aj otvorenia výstavy v stredu 26. júla v záhrade škôlky. Vyhlásia výsledky súťaže a odovzdajú malým výtvarníkom sladké odmeny.

Boccia… a príde aj Mikuláš Sas

V sobotu 29. júla výstava detských kresieb na uhorkovú tému otvorí o 14.30 h popoludňajšiu časť podujatia Deň Sásovskej uhorky a bude jeho ozdobou až do skončenia. Ešte predtým, dopoludnia od 9.00 do 12.00 h, si na futbalovom ihrisku v starej Sásovej môžete zašportovať, konkrétne zahrať loptovú hru boccia.

„Keďže vek tu nie je dôležitý, môžeme očakávať zaujímavé súboje,“ poznamenal Ján Kollár, správca Dokumentačného centra Sásová (DCS), iniciátor a organizátor Dňa Sásovskej uhorky, a zároveň vysvetlil, o čo v tejto hre ide: „Prikotúľať svoju guľu čo najtesnejšie k malej guľke a oddialiť od nej súperovu guľu…“ Nesporne to bude zábavné súperenie, nenechajte si ho ujsť.

Popoludnie na sásovskom ihrisku, ako sme už spomenuli, začne o 14.30 h výstavou detských kresieb a návštevníci podujatia si už tradične pripomenú históriu Sásovej. Tentoraz ich do nej zavedie Mikuláš Sas, ktorý zároveň odovzdá hlavnú cenu za najlepšiu kresbu v detskej výtvarnej súťaži.

„Mladý comes Mikuláš Sas, zakladateľ dediny Sásová, sa na podujatí predstavil už v roku 2013. Teraz, po desiatich rokoch, prichádza už ako skúsený šľachtic, banskobystrický richtár z roku 1340. Vo svojich spomienkach bude okrem iného hovoriť aj o tom, prečo neskorý stredovek bol vrcholom dediny Sásová,“ hovorí Ján Kollár, inak potomok sásovskej uhorkárskej rodiny Lichých (Handzo), ktorý sa v dobovom kostýme predstaví ako Mikuláš Sas.

Rozprávka, gaspačo aj harmonika

Dvanásty ročník podujatia Deň Sásovskej uhorky je venovaný najmä deťom, čo znamená, že rozhodne nemôže chýbať rozprávka. Divadlo Harry Teater zahrá deťom známy rozprávkový príbeh o tom, ako zvíťazila soľ nad zlatom. Soľ nad zlato je bábková rozprávka o dvoch komediantoch, otcovi a dcére, ktorí tlačia svoju káru po svete a obveseľujú ľudí svojimi kúskami. Účinkujú: Juraj Haviar a Patrícia Pivolusková. Rozprávka je súčasťou sídliskových večerníčkov.

A aj keď každá rozprávka má svoj koniec, touto rozprávkou sa zábava pre deti nekončí. Čakajú ich ešte zaujímavé animácie a súťaže o sladkosti či obľúbené maľovanie na tvár. O dobrú náladu sa počas celého popoludnia postará aj harmonikár Miro Figuli so speváckym kolektívom Sásovan klub.

Uhorky, samozrejme, nemôžu na uhorkovom dni chýbať. Tohtoročné Sásovské uhorky ponúkne aj ich najstaršia pestovateľka, 86-ročná Anna Kurjatková, ktorá je doslova stálicou tohto podujatia. Pestrý výber uhoriek na ochutnávkových stoloch doplnia výrobky Lunter a Berto. Budú aj čerstvé langoše, cukrová vata, popcorn a ďalšie obľúbené dobroty pre deti. No a bude aj prekvapenie…

„Novinkou v tomto roku bude studená zeleninová polievka s extra panenským olivovým olejom, gaspačo. A určite nebude chýbať ani obľúbený sásovský kvašák,“ hovorí Ján Kollár a pripomína, že v tradičnej tombole bude aj tentoraz hlavnou výhrou glazovaný keramický hrniec kyseláč, tzv. zelák, na nakladanie zeleniny. „Môžete si v ňom ľahko pripraviť domáce kvašáky a tiež ďalšie lahôdky nakladané do oleja alebo octového nálevu.“

Deň Sásovskej uhorky 2023 sa uskutoční za každého počasia. V prípade, že by podujatiu neprialo, bude v telocvični.

Podujatie Deň Sásovskej uhorky 2023  je realizované s finančnou podporou Mesta Banská Bystrica.

Sásovskie uhorke sa najlepšie…

Sásovské uhorky po roku 1870 na celých sto rokov ovládli banskobystrický zeleninový trh. Bolo všeobecne známe, že „sásovskie uhorke sa najlepšie“. Od roku 1872, kedy im prischol názov Sásovská uhorka, uplynulo už viac ako 150 rokov. No ešte skôr, v roku 1736, sa o sásovských uhorkách pochvalne vyjadril polyhistor Matej Bel, ktorý vo svojej Notícii napísal: „Prihodí sa, že pestovanie cibule, poniektorí aj úrodou uhoriek, neuspokojujú iba potreby Bystričanov, ale pestovatelia majú čo ponechať aj susedným mestám vo Zvolenskej stolici.“

Skutočnosť, že uhorkám sa v Sásovej tak darilo, a že sa vyznačovali kvalitou a jedinečnou chuťou, bola podmienená vhodnou pôdou v miestach, kde sa pestovali. Najmä lokality Jelšiny, Močar a Úhrad mali dostatok vody z potokov, ktoré nimi pretekali. Polia sa hnojili maštaľným hnojom, pôda sa obrábala ručne. Gazdinky pestovali priesady uhoriek v záhradkách pri domoch. Také semiačko malo klíčivosť až osem rokov. Postupným šľachtením sa chuť uhoriek menila na stále lepšiu a lahodnejšiu, až tak, že kupujúci na trhu v Bystrici iné ako sásovské uhorky ani nechceli…