Peťo, Lukáš, Faydoe a Jano – to je štvorica s názvom ´Mystery of 19th October´. Banskobystrická  kapela, ktorej prvé kroky viedli aj na Yní piatok 2007 nám prezradili, čo sa na scéne odvtedy zmenilo, ako hudobne vyrástli a prečo aj po niekoľkých európskych turné nikdy neodmietnu pozvanie na Yní víkend. Vybrané kapely a zaujímavých ľudí, ktorých na tomto jedinečnom júnovom podujatí uvidíte, vám budeme postupne predstavovať na BBonline.sk.

Odkedy fungujete ako kapela a ako ste sa dostali k projektu Yní víkend?

Ako už náš názov napovedá, fungujeme od októbra 2006 a ak sa správne pamätám, tak  sme boli oslovení, či by sme nezahrali na prvom ročníku vtedy ešte Yného piatku v roku 2007 ako jedna z mladých bystrických kapiel ktoré tu v tom čase fungovali.

Začali ste už pred 5 rokmi. Čo sa na banskobystrickej hudobnej scéne odvtedy zmenilo?

Áno, fungujeme už pomaly ale isto 5 rokov a keď si spomeniem na časy, keď sme začínali, skutočne veľa vecí sa zmenilo. Tie decká, ktoré snívali svoj veľký sen o veľkej kapele už nie sú deťmi, ale dospelí ľudia, mnoho z nich sa vzdalo svojich snov, veľa kapiel zaniklo, veľa ich vzniklo, ale hudobná scéna je tu stále a myslím si, že základné princípy jej fungovania stále ostávajú. V čom vidím ale ja najväčšiu zmenu je návštevnosť koncertov. V súčasnosti je oveľa zložitejšie motivovať ľudí k tomu aby reálne prišli na koncert a utratili euro, alebo dve za vstup. Stojí to oveľa viac úsilia, ako niekedy a návštevnosť je nízka.

Ako ste sa zmenili vy a ako sa podľa vás zmenil festival ?

Ako sme sa zmenili my? Asi sme vekom dostali hlavne rozum (smiech). Uvedomili sme si, že na to, aby kapela niečo dosiahla, musí v prvom rade hlavne veľa makať a až v druhom rade o veciach rozprávať. Samozrejme všetci sme sa za ten čas posunuli dopredu ako hudobníci a koncertovaním sme získali nenahraditeľné skúsenosti a myslím si, že sme zas o niečo bližšie k tomu, aby sme si jedného dňa mohli povedať, že sme skutoční muzikanti. Čo sa týka Yného víkendu, z akcie ktorú organizovalo niekoľko nadšencov pod stanom v parku s pár kapelami, sa vyvinul úžasný príklad mestského festivalu, ktorý vie zaujať a prilákať mladých ľudí. Tým, že najmä highlight Yného víkendu –  ´YNÁ Sobota´ má taký široký záber sa rozhodne nikto z návštevníkov nemusí báť, že by sa tu nudil, pretože na YNEj Sobote si fakt každý nájde to svoje. Jediný mínus ktorý má je len to, že býva len raz za rok (úsmev).

Keď si pozrieme váš profil na bandzone, tak vidíme, že o koncerty núdzu nemáte…

Koncertov máme na najbližší mesiac skutočne požehnane. Predovšetkým je to vďaka tomu, že ideme na naše v poradí už štvrté Európske turné „Krowka, Vodka and Banja Tour 2011“, počas ktorého navštívime Poľsko, Lotyšsko, Litvu, Estónsko, Fínsko, Rusko a Ukrajinu. Snažíme sa hrávať čo najviac či už doma, alebo v zahraničí, a aj takto sa dostať do povedomia publika.

Prečo teda vás to stále láka prísť a zahrať si na Ynej sobote ?

YNÁ Sobota tak nejako k nám už patrí a veríme, že aj my k nej (úsmev). Myslím si, že práve preto, že YNA Sobota má taký široký záber je to jedinečná príležitosť, ako svoju hudbu dostať aj k ľudom, ktorí by inak na náš koncert neprišli a samozrejme, je to aj o atmosfére a ľuďoch. Na Ynej sobote to je ako keď sa stretne jedna veľmi veľká rodina.

Myslíte si, že mladé kapely to majú ľahké s tým kde a ako hrať ?

Mladé kapely to rozhodne nemajú jednoduché v tejto dobe. A práve toto je úžasné na YNEj Sobote, že dáva priestor a možnosť zahrať si aj mladým kapelám a dostať tak ich hudbu medzi ľudí. Aj keď kluby, kde sa dá hrávať na Slovensku sú a stále vznikajú nové, takže v tomto je ten trend pozitívny, väčší problém je však s návštevnosťou koncertov. Niekedy sa stáva, že človek sa pol dňa trepe niekam, najazdí x kilometrov a potom má na koncerte 4 ľudí a nedostane peniaze ani za cestu, ale to už proste k tomu patrí. My sa riadime heslom, že každé ucho je dobré a preto človek musí do toho dať všetko. Aj keď stoja pod pódiom štyria ľudia. A práve toto kapelám na YNEj Sobote nehrozí.

Pripravujete aj svoje prvé CD.

V týchto dňoch vrcholí nahrávanie nášho prvého CD, ktoré by malo svetlo sveta uzrieť koncom apríla, kedy je naplánovaný aj jeho krst. Takže treba sledovať naše stránky na bandzonefacebooku kde sa dozviete všetky podrobnosti.