Od koncertu šiestich kapiel pre necelé dve stovky ľudí v jeden júnový piatok roku 2007 až po multikultúrny a multižánrový trojdňový festival pre 2700 ľudí na Hornej ulici v minulom roku. Alebo ak chcete, od Yného piatku, cez Ynú sobotu až po Yní víkend. Tak znie názov pripravovaného festivalu pre mladých, ktorý sa uskutoční aj tento rok od 17. do 19. júna. O festivale, ktorého myšlienkou je dať priestor všetkému mimo hlavného prúdu sme sa rozprávali s dvojicou organizátorov Ninou Snopkovou a Michalom Golhom.

„Festival je určený pre každého, aj keď skladba je vystavaná pre cieľovú skupinu do 25 rokov a tak, až na pár výnimiek, sú zložené aj kapely. Do dnešného dňa sa prihlásilo 211 kapiel a miesto máme pre 40 až 45 kapiel, takže ten výber je skutočne náročný. Hlavný priestor dostávajú bystrické kapely. Všetky skupiny hrajú bez nároku na honorár, maximálne za cestovné náklady,“ začala o festivale Nina, Banskobystričanka študujúca v Anglicku.

Aj v tomto roku bude podujatie trojdňové. V piatok je na pláne Yna exhibition v Štátnej vedeckej knižnici. Potom bude v Klube 77 drumm and bass party a tí to potiahnu až do ranných hodín, kedy už budú prípravy na sobotný program, počas ktorého sa na Hornej ulici budú prezentovať bikeri a skateri. Nebude chýbať art zóna a graffiti umelcov, zaujímavé diela žiakov ZUŠ J. Cikkera, ale napríklad aj Tattoo contest v návrhoch tetovaní. „Tento rok chceme vytiahnuť na ulicu okrem ostatných aktivít aj koncerty. Kluby na Hornej ulici však majú svoju kapacitu a preto vstup do nich bude spoplatnený,“ doplnila Nina, ktorá o nutnosti čiastočného spoplatnenia pokračovala: „Keď to bolo zadarmo tak nám tam chodil úplne každý, aj bezdomovci a preto sme museli koncert čiastočne spoplatniť. Všetky akcie do ôsmej boli zadarmo a od ôsmej večer s poplatkom, kedy zároveň hrali známejšie kapely,“ upresnila. „Ale mali sme aj milú skúsenosť, keď počas koncertu prišla jedna staršia pani, ktorá zbierala podpisy kapiel. Prerušila koncert, vypýtala si autogramy a išla zbierať podpisy ďalej,“ podotkol Michal, ktorý je zároveň moderátorom podujatia.

Pred organizátormi aktuálne stojí najťažší krok, pokúsiť sa zabezpečiť túto akciu po finančnej stránke. „Akciu organizujú mladí pre mladých. Podieľa sa na tom približne 60 dobrovoľníkov. Pomôže nám všetko aj tričká alebo jedlo pre organizátorov. Vstupné, ktoré na niektoré akcie bude je minimálne, takže ani zďaleka náklady nepokryje,“ dokončila Nina Snopková, ktorá spolu s ďalšími mladými ľuďmi pripravuje ďalší ročník tohto celoslovensky unikátneho podujatia.

Viac informácií o pripravovanom festivale nájdete na tejto stránke…