Radvanská vareška, tak z nie názov novej zábavnej spoločenskej hry pre deti, ktorej vydanie v tomto roku podporilo Mesto Banská Bystrica. Pri hre sa dostávate priamo do dejiska Radvanského jarmoku.

radvanska vareska spolocenska hraHra sa snaží pútavou formou priblížiť jeden z najznámejších a najstarších jarmokov, ktorý bol v roku 2011 oficiálne zapísaný do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Hra, ktorá vychádza už v týchto dňoch pri príležitosti 359. Radvanského jarmoku, je situovaná do centra mesta. Herný plán zobrazuje banskobystrické Námestie SNP s predajnými stánkami a jarmočnými atrakciami. „Na hráčov čaká nielen zábavné nakupovanie a predávanie, ale aj omaľovánky s úlohami pre bystré hlavičky a remeselnícke kvarteto. Na kartičkách nájdu ilustrácie tradičných remesiel a ich výrobkov,“ uvádzajú hru jej autori.

Aj tento projekt, rovnako ako úspešná „Hravá Banská Bystrica“ vydaná v roku 2012, je dielom autorského kolektívu troch architektov: Pavol Borodovčák (ilustrácie), Ingrid Krajčovičová (grafické spracovanie) a Danica Turčanová (koordinácia projektu). Hra je ďalším z projektov, ktorých cieľom je podporovať v malých aj veľkých Banskobystričanoch lokálpatriotizmus a turistom i návštevníkom ponúknuť netradičný pohľad na naše pekné mesto. Hru si budú môcť Banskobystričania zakúpiť v informačnom centre v priestoroch Radnice na Námestí SNP.