Jeseň je ako stvorená na túlačky prírodou. V srdci Slovenska sa ukrýva niekoľko jedinečných skvostov ranogotickej architektúry, krásne vidiecke kostolíky, ktoré v období stredoveku vyrástli v okolí Banskej Bystrice a Zvolena.

Vydajte sa na výlet, zoberte svoj bicykel, alebo si požičajte elektrobicykel a objavujte krásu kopcov a dolín na úpätí Poľany. Načerpajte energiu zo slnečných lúčov, vône jesene, sily mohutnej sopky, ktorá svoju moc dávno ukryla hlboko v útrobách zeme. Nechajte si postrapatiť vlasy jemným vetríkom, pohrávajúcim sa s pestrofarebnými listami, ktoré uchytil z konárov stromov.

Vychutnajte si objatie čarokrásnej prírody, ktorú máme kúsok za múrmi nášho mesta. Vzácne kostolíky, ktoré sa vyznačujú podobnými prvkami a dobou svojho vzniku, nájdete v Ponikách, Dúbravici, Hornej Mičinej, Čeríne či Zolnej, ale aj v Sliači a Tŕní. Čo majú spoločné? Všetky vznikli približne v prvej štvrtine 14. storočia, okolo roku 1300. Ide o typicky vidiecke, jednoduché sakrálne stavby. Jednoloďové kostolíky zväčša stoja na vŕšku nad dedinou. Zaujímavé sú napríklad dlhými úzkymi oknami, ktoré si všimnete na fasáde. Väčšinou mali samostatne stojacu drevenú zvoničku a niektoré, ako napríklad čerínsky kostolík, sú spolu so zvoničkou umiestnené v areáli lemovanom murovaným opevnením.

Všetky tieto kostolíky, navonok pôsobiace jednoducho, ukrývajú vo svojom vnútri nesmierne bohatstvo. Často sú bohato zdobené vzácnymi freskami, plnými rôznych biblických výjavov. Stropy majú drevené a tiež bohato zdobené maľbami. V kostolíkoch má svoje miesto pôvodná kamenná krstiteľnica a zachovali sa aj pôvodné drevené stallá a patronátne lavice s monogramami bohatých mecenášov z dediny.

Jedným z najväčších skvostov je Kostol sv. Františka Assisi v obci Poniky, ktorý bol pôvodne zasvätený Jánovi Evanjelistovi. Kedy sa patrocínium kostola zmenilo, nevedno. Práve tento kostol podstúpil v druhej polovici 20. storočia jednu z najrozsiahlejších regotizačných prestavieb v modernej histórii pamiatkovej starostlivosti na Slovensku. Aj vďaka tomu môžeme kostol v Ponikách aj dnes obdivovať vo svojej takmer pôvodnej autentickej gotickej kráse.

Kostol sv. Žofie v Dúbravici je jedinečný svojou neveľkou vežou, ktorá má osemboký tvar a stojí na severnej strane nad pôvodnou kaplnkou. Kostolík je typickou vidieckou sakrálnou stavbou neskorej gotiky.

Kostol sv. Martina v Čeríne vás doslova očarí.  Stojí na návrší nad dedinkou a lemuje ho do zákruty vedúca cesta, takže si ho vychutnáte v plnej kráse, či idete zhora či zdola. Kostolík a vedľa stojaca drevená zvonička sú uzavreté v areáli lemovanom murovaným opevnením.

Podobne aj o niečo väčší Kostol sv. Matúša v Zolnej stojí na návrší opevnený múrom. Ako jediný zo spomínaných kostolíkov nemá samostatnú zvoničku ale murovanú predstavovanú vežu. Tento kostolík patrí do málo početnej skupiny stredovekých chrámov, ktoré vo svojej architektúre spájajú už vyspelú gotiku s doznievajúcim románskym štýlom.

A ak by sa vám zachcelo aj trošku prírodných krás, neobíďte Mičinské travertíny, malé jazierka uprostred zeme s neustále vyvierajúcou minerálnou vodou. Travertínové kôpky sa tiež nazývajú živým kameňom. Menia sa, tvoria, rozširujú…žijú. Zastavte sa na dychberúcej vyhliadke nad Dúbravicou, kde nájdete aj rebrík do neba, či autentický prírodný lesný tunel. Pokoru a úctu k dokonalosti prírody pocítite uprostred panenských lesov Ponickej dúbravy, kde sa zrazu pred vami objavia majestátne skalné veže, čoby skalné mestá. Alebo sa radšej necháte zlákať na romantické výhľady na panorámu Podpoľania? Posaďte sa na Ponické srdiečko, lavičku lásky kúsok od Poník.