Mesto Banská Bystrica zverejnilo výzvu na hlasovanie. Každý môže prispieť k tomu, aby sa jeho obľúbená či podľa neho zabudnutá osobnosť dostala na stále výslnie.

V Banskej Bystrici sa narodilo či pôsobilo mnoho významných osobností z rôznych oblastí. Významnými a dôležitými však nie sú len tí, ktorí vo verejnosti najviac rezonujú, ale často aj tí opomínaní. Anketa bude prebiehať počas šiestich mesiacov a slovo dostane nielen hlas ľudu. Pri konečnom rozhodnutí môže ešte odborná porota v podobe pamiatkovej komisie presadiť niektoré z osobností, ktoré sú verejnosti menej známe, ale nemali by v tomto prípade ostať zabudnuté.

Každý mesiac bude zverejnený aktuálny rebríček dvadsiatich osobností. Tí, ktorí sa aj vďaka Vám prebojujú do finálnej dvadsiatky, dostanú zaslúženú odmenu. Ako povedal primátor mesta Peter Gogola: „Nejde nám ani tak o pietu, ako o budovanie lokálpatriotizmu – o vybudovanie miesta, kam by mohli prichádzať návštevníci Banskej Bystrice, ale napríklad aj žiaci miestnych základných škôl spolu so svojimi pedagógmi, aby spoznávali ľudí, ktorí šírili dobré meno nášho mesta a jeho slávu.“ Tzv. banskobystrický panteón významných osobností, ktoré už nežijú, dostane aj výtvarnú podobu. Jeho miesto zatiaľ nie je definitívne určené, ale rozhodne bude z hľadiska histórie mesta významné a z hľadiska dostupnosti vždy prístupné pre turistov, ale aj žiakov.

Svoj hlas môžete odovzdať rôznymi formami, ale vzhľadom na to, že práve čítate tieto riadky na internetovej stránke, bude Vám azda stačiť poslať tip elektronicky, na adresu mestských Radničných novín.

Prečítajte si príspevok o jednom z mnohých slávnych rodákov Banskej Bystrice:
Ďalšia zahraničná návšteva o rozvoji odkazu Ladislava Hudeca…