V utorok sa konala diskusia kandidátov na post predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja, ktorú vysielala verejnoprávna RTVS. Jedenásť kandidátov v nej predstavilo svoje videnie kraja, niektorí si vymenili názory, ďalší odstupovali.
Ako prvý počas debaty avizoval odstúpenie nezávislý kandidát Ivan Saktor, ktorý svojim voličom nechal voľný výber a vzdal sa „v prospech demokracie.“ Nasledoval ho Vojtech Kökény zo Strany rómskej koalície, ktorý sa vzdal v prospech Jána Luntera. Jeho rozhodnutie bolo jasné už vopred, keďže avizoval, že odstúpi. Reláciu chcel využiť na komunikáciu problémov rómskej komunity.
Diskusie sa zúčastnil aj Michal Kantor zo Strany zelených Slovenska, ktorý sa už skôr vzdal kandidatúry v prospech Stanislava Mičeva. Svoje rozhodnutie potvrdil aj na diskusii, no svoju podporu tentoraz vyjadril Igorovi Kašperovi. Voliči v Banskobystrickom samosprávnom kraji tak budú mať na výber už len z 10 kandidátov.
V úvode relácie sa dvaja, v prieskumoch zatiaľ najviac preferovaní kandidáti, držali v úzadí. Kandidáti sa rozprávali najmä o doprave, o tom, ako prepojiť severnú diaľnicu D1 s plánovaným južným ťahom Zvolen – Košice, o výstavbe južnej rýchlostnej cesty R2 samotnej, či o nedostačujúcej oprave krajských ciest, za ktorú zhodne väčšina vinila súčasného župana.
Marian Kotleba (Kotleba – ĽSNS) sa na oplátku pochválil opravenými 300 kilometrami ciest a sľúbil, že v prípade jeho volebného úspechu by to bolo v ďalšom období ešte viac. Ján Lunter (nezávislý), ale aj ďalší kandidáti, však kritizovali kvalitu opráv a poukázal na potrebu auditu stavu ciest pre ich komplexné, nielen povrchové opravy.
Martin Juhaniak (nezávislý) predstavil svoju víziu výroby a predaja regionálnych potravín, či pracovných agentúr, podobne mu sekundoval Ján Lunter s myšlienkou regionálneho distribučného systému a inšpiráciou riešenia rómskeho problému, podobne, ako spravili v Spišskom Hrhove.
Zaujímavú výmenu názorov mal Igor Kašper (nezávislý) s Marianom Kotlebom. Kašper vyčítal súčasnému županovi nesplnený sľub spred štyroch rokov, nezamestnanie avizovaných 10 až 15-tisíc ľudí. Kotleba mu kontroval tým, že v praxi uplatnil program Krompáče a lopaty. Zároveň dodal, že veľa jeho plánov ostalo bez odozvy, pretože nemal podporu v zastupiteľstve, čomu by v prípade tohtoročného úspechu chcel predísť.
Milan Urbáni (Strana moderného Slovenska) by chcel zrušiť čakanie na vyšetrenie v nemocniciach. Starosta obce Mýtna Pavel Greksa, ktorý pôvodne rovnako avizoval vzdanie sa kandidatúry, no napokon v kampani pokračuje, sa zas pochválil, že aj vďaka nemu sa začne s verejným obstarávaním v prípade pokračovania výstavby R2-ky.
Kantor a Lunter sa ďalej zhodli na tom, že kraj by mal jednoznačne pracovať na tom, aby mladí neodchádzali preč. Miroslav Gálik (Národ a spravodlivosť) by chcel investovať do školstva, pretože je podľa neho podceňované a rovnako by chcel viac rozvinúť duálne vzdelávanie. Jozef Sásik (Slovenská ľudová strana Andreja Hlinku) rozprával síce dlho, no veľa nepovedal. Najviac zarezonovala jeho výmena názorov s Milanom Urbánim a Ivanom Saktorom o politickom režime. Vojtech Kökény riešil najmä pracovitosť a problémy Rómov.
V diskusii chýbali kandidáti Zdenek Očovan (NAJ) a Alena Pivovarčiová (Nový Parlament), ktorí sa ospravedlnili zo zdravotných dôvodov.
Kandidátov čaká ešte jedna vzájomná konfrontácia pred kamerami, a to 30. októbra v diskusii televízie TA3. Tá však pozýva už len šesticu kandidátov, ktorá sa umiestnila na najvyšších priečkach podľa októbrového prieskumu, ktorý si televízia dala urobiť.
Voľby sa uskutočnia už 4. novembra. Na už vytlačených hlasovacích lístkoch bude figurovať všetkých 17 pôvodných kandidátov, vo volebných miestnostiach budú ale oznámenia o vzdaní sa kandidatúry tých, ktorí tak urobia aj oficiálne. Volebné miestnosti sa otvoria o 7.00 h a uzatvoria o 22.00 h. Prvýkrát bude voľba predsedu kraja len jednokolová.