Ak ľudia skutočne voliť prídu, podľa posledného prieskumu je banskobystrický podnikateľ Ján Lunter, po vzdaní sa viacerých kandidátov, favoritom volieb predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja.

Posledný zverejnený prieskum pokladá Jána Luntera za jasného favorita, predpokladá však aj vysokú volebnú účasť.

Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO, ktorý realizovala pre televíziu TA3 od 6. do 18. októbra na vzorke tisíc respondentov. Z prieskumu vyplynulo, že až 57,8% respondentov určite voliť pôjde a ďalších vyše 20% voliť pôjde pravdepodobne. Neznamená to, že takto vysoká bude aj reálna voličská účasť, predznamenáva to však, že i tak by mala byť vyššia, než v ostatných krajských voľbách.

Takmer 80% respondentov, ktorí si vybrali niektorého z kandidátov, už pravdepodobne alebo určite neplánuje zmeniť svoje rozhodnutie, ktoré uviedli v prieskume.

V tom s podporou až 51,2% rozhodnutých respondentov zvíťazil nezávislý kandidát Ján Lunter, ktorý má už aj širokú podporu politických strán, vrátane podpory bývalých kandidátov Martina Klusa z SaS, pôvodne kandidáta pravicovej koalície, či Stanislava Mičeva. Celkom sa už kandidatúry vzdalo päť kandidátov, oficiálne to zatiaľ oznámili traja z nich.

Súčasný predseda kraja Marian Kotleba (Kotleba – ĽSNS) si udržiava stabilnú podporu, ktorú agentúra AKO aktuálne namerala na úrovni 21,9% rozhodnutých respondentov. Nezávislý kandidát z Brezna – Martin Juhaniak, skončil tretí s podporou 9,4% respondentov a štvrtý skončil banskobystrický mestský poslanec Igor Kašper s podporou 5% oslovených. Na piatom mieste, s podporou 2,5% hlasov skončil ďalší Banskobystričan – Milan Urbáni z SMS. Pri ďalších kandidátoch už agentúra zaznamenala len niekoľko hlasov.

V piatok večer zverejnený prieskum je posledným, ktorý pred voľbami vyšiel na svetlo sveta. Termín na ich zverejňovanie vyprší s piatkovou polnocou. Kandidáti môžu so svojou volebnou kampaňou pokračovať do štvrtka 2. novembra. Následne začína plynúť volebné moratórium.

Piata voľba predsedov krajov a krajských poslancov v histórii Slovenska nás čaká 4. novembra. Volebné miestnosti sa otvoria o 7.00 h a uzatvoria o 22.00 h. Prvýkrát bude voľba predsedu kraja jednokolová. Nový župan i poslanci zastupiteľstva budú zvolení tentokrát výnimočne na obdobie až päť rokov. Následne sa totiž krajské voľby spoja s komunálnymi.

https://bbonline.sk/prehlad-zupanom-chcu-byt-sedemnasti-poslancom-za-bansku-bystricu-80-kandidatov-aktualizovane/

Agentúra AKO sa pre televíziu TA3 pýtala aj na prefrerencie politických strán v kraji. Keby o zložení parlamentu rozhodovali len oslovení respondenti z Banskobystrického kraja, voľby by vyhrala strana SMER-SD s podporou 24,5%.

Do parlamentu by ľudia z regiónu poslali celkom sedem strán. Nasledovala by Sloboda a Solidarita s podporou 18,7% respondentov, Kotleba – ĽSNS získala 13,7% hlasov, hnutie Sme rodina Boris Kollár 11,4%, Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti 8,9%, Slovenská národná strana 8,7% a strana Most-Híd 7,7%. Ďalšie strany skončili až s výrazným odstupom. KDH by volilo 2,6% respondentov, SMK 2,3% oslovených.